Portal Chirurgia Plastyczna

7 porad przed podjęciem decyzji o operacji plastycznej

7 porad przed operacja plastyczna
Czas czytania: 5 minut

Operacje plastyczne to nie wyjście do fryzjera. Poddanie się zabiegowi chirurgii plastycznej to decyzja, która powinna być przemyślana i przeanalizowana nie tylko pod kontem finansowym. Niestety ostatnie lata obserwujemy dziwny trend, za który odpowiadają social media, nierozważne publikacje agencji medialnych zajmujących się promowaniem specjalistów oraz samych dziennikarzy niebiorących za publikacje odpowiedzialności.

Takim oto sposobem mamy wielkie zainteresowanie chirurgią plastyczną (prosimy nie mylić z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej), ale w wielu przypadkach osoby zainteresowane nie powinny trafić do gabinetów chirurgów plastycznych. 

1. Rozważ spokojnie decyzję operacji plastycznej

Większość pacjentów uzmysławia sobie dopiero po operacji plastycznej, że podjęło, czasem pochopnie jedną z najważniejszych decyzji i wcale nie byli do tego ani przygotowani mentalnie, ani fizycznie.

Zapytacie, jak to możliwe, że specjaliści nie potrafią wyłapać takich osób i odmówić zabiegu. Potrafią, ale pacjenci potrafią oszukiwać i zamiast przygotować się do konsultacji pod kątem swojego problemu, siedzą na grupach czy forach w social mediach i dokształcają się co i jak powiedzie ci przedstawić, by lekarz nie miał wątpliwości co do słuszności podjętej decyzji ze swojej strony.

Oczywiście istnieją również specjaliści, dla których ważna jest ilość pacjentów. Wiemy, że oburzenie chirurgów plastycznych może być wielkie po takich słowach, ale niestety widzimy to również na grupach pooperacyjnych, gdzie pacjenci dopiero uzmysławiają sobie wiele ważnych rzeczy i bardzo dokładnie opowiadają swoje historie.

W tym miejscu warto, by specjaliści chirurgii plastycznej uzmysłowili sobie, że rozmowy z konsultacji nie pozostają na poziomie pacjent-lekarz i w ścianach gabinetu, ale są wynoszone poza mury kliniki a w chwili wątpliwości pacjenta (a takowe pojawiają się zawsze po operacji) ujawnione i czytane są przez setki tysięcy osób, które oceniają lekarza przez pryzmat przeczytanego postu i setek komentarzy osób trzecich. W taki oto sposób dowiadujemy się, jak u danego specjalisty wygląda konsultacja, jak się zachował lekarz, co powiedziała (często o innym specjaliście)…

 

2. Zainteresuj się jak wygląda zabieg

Jako pacjent powinieneś być w 100% pewien swojej decyzji. Odpowiedz sobie na pytania, jakie są powody, dla których chcesz się poddać operacji, czego oczekujesz po zabiegu i czy robisz to dla siebie, a nie dla partnera, czy pod wpływem opinii innych…

Fakt, że chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej popularna i powszechna to decyzje należy traktować bardzo poważnie i mieć świadomość, że ty i tylko ty będziesz ponosił konsekwencje. Zabiegi chirurgii plastycznej są nieodwracalne. Fakt np. usunięcia implantów po powiększaniu piersi nie zwróci ciała bez blizn. Nie istnieje operacja plastyczna, która jest odwracalna do stanu pierwotnego.

Poproś swojego specjalistę o dokładne wyjaśnienie etapów procedury, przeczytaj o niej i obejrzyj filmy z przeprowadzanych zabiegów, których jest wiele w internecie, aby w pełni zrozumieć, przez co masz przejść.

 

3. Zrozum ryzyko

Nie ma procedury medycznej zwłaszcza w chirurgii plastycznej, by nie niosła ze sobą ryzyko i nikt nie da gwarancji, jak się zakończą w twoim przypadku. Absolutnie konieczne jest, abyś był dobrze poinformowany i wiedział, jakie mogą być możliwe komplikacje i jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia u ciebie, a także jakie mogą być potencjalne skutki uboczne i jak długi będzie okres rekonwalescencji.

Poddaj się zaleconym badaniom i porozmawiaj z wybranym chirurgiem plastycznym, a jeśli to możliwe, z kimś, kto przeszedł procedurę i nie ubarwia rzeczywistości w ramach reklamy specjalisty. Porównaj zalety procedury z ryzykiem i przemyśl swoją decyzję na spokojnie bez ingerencji osób trzecich.

 

4. Poznaj swojego specjalistę

Zanim pozwolisz komuś, kogo nie znasz, przeprowadzić na tobie poważną procedurę medyczną, poznaj specjalistę, umawiając się na konsultację. Nie może to być chirurg plastyczny wybrany jedynie na podstawie fajnych zdjęć z Instagrama. Jeśli podejdziesz do sprawy na chłodno, przygotowując się do konsultacji (polecamy przeczytać jak się przygotować do konsultacji w gabinecie specjalisty chirurgii plastycznej) prawdopodobnie zrozumiesz, dlaczego bardzo ważne jest znalezienie wykwalifikowanego lekarza o dobrej reputacji, któremu powierzysz swoje ciało, pieniądze oraz zaufasz w 100%.

Zawsze zalecamy wybór chirurga zarejestrowanego w Polskim Towarzystwie Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, tam znajdziesz Listę Specjalistów Chirurgii Plastycznej w Polsce z pełnymi prawami do wykonywania specjalizacji chirurgii plastycznej.

Sprawdź również publikacje danego specjalisty, recenzje i spróbuj dowiedzieć się, jak to wygląda od strony pacjentów, którzy korzystali z usług danego chirurga plastycznego. Skup uwagę na jego doświadczeniu, efektach operacji plastycznych i dowiedz się, w jakich procedurach się specjalizuje.

Dla pełnej satysfakcji z zabiegu musi być chirurg ze specjalizacją chirurgii plastycznej!

 

5. Konsultacja najważniejsza

Spotkanie bezpośrednio w gabinecie chirurga plastycznego upewni cię, czy jesteś we właściwym miejscu i u właściwego specjalisty. Musisz się przy nim czuć komfortowo i w pełni zaufać. Inaczej nie podejmuj tematu terminu operacji, bo do dnia zabiegu będziesz mieć wątpliwości, a to złe wpłynie na twój ogólny stan. Poproś na konsultacji, by chirurg pokazał pracę, zwłaszcza te niepublikowane w sieci i również dokładnie wyjaśnił (pokazał) jak wyglądają przypadki powikłań.

 

6. Nie kieruj się ceną zabiegu

Niestety pacjenci w pierwszej kolejności wybierają specjalistę przez pryzmat ceny za zabieg. Namawiam, by nie to było czynnikiem decydującym o doborze chirurga plastycznego. Oferty dnia, oferty miesiąca itp. to niedobre kryterium, jakim kierują się pacjenci.

Skup się na znalezieniu medyka, który ma przede wszystkim specjalizację z chirurgii plastycznej, oceń jego prace i przeanalizuj na spokojnie zadowolenie neutralnych (nie instagramowych pacjentek, czy kupionych reklamowych banerów) pacjentów, którzy nawet po długim okresie są zadowoleni z efektów zabiegu.

Pamiętaj, że nie chodzi o cenę operacji plastycznej, ale jakość usługi oraz o twoje bezpieczeństwo.

 

7. Bądź pacjentem realistą

Staniesz się nim, ale tylko wtedy kiedy świadomie i bardzo poważnie podejdziesz do swojego pomysłu o zabiegu chirurgii plastycznej. Czy wiesz, że większość pacjentów jest nieprzygotowanych na, chociażby przedłużającą się rekonwalescencję? Czasem czytasz opinie niezadowolonych pacjentek a za kilkanaście dni lub tygodni odwołujących swoje wcześniejsze słowa…przepraszających specjalistów na łamach różnych for czy grup internetowych.

Nie są to osoby dobrze przygotowane do zabiegu i tego, co ich czeka po operacji. Często jest to wina samych specjalistów, którzy zbyt pobieżnie traktują konsultacje, biorąc przytakującego pacjenta w ich gabinecie jako pewnik, że ten wszystko dobrze zrozumiał.

Jednak prawda jest taka, że samo spotkanie ze specjalistą chirurgii plastycznej jest dla większości pacjentów bardzo stresujące, zwłaszcza, gdzie muszą się obnażyć, pokazać to, co skrywają często przed bliskimi osobami. Pacjenci nie zawsze są w stanie zapamiętać wszytko, co się do nich mówi, a po wyjściu zdają sobie sprawę, że nie zadali pytań, na które powinni znać odpowiedź.

Miej realne oczekiwania i pamiętaj, że operacja plastyczna może i zmieni twoje ciało, ale nie zmieni twojego życia. Nie naprawi relacji z partnerem, nie rozwiąże problemów w pracy ani nie ułatwi kontaktów z otoczeniem. Musisz wiedzieć również, że do operacji plastycznej musisz przygotować swoje ciało, warto zmienić swoje złe nawyki, zmienić styl życia na lepsze, rzucić palenie, które nie ułatwia gojenie ran po zabiegowych.

Chirurgia plastyczna pomoże ci zmienić swoje ciało, nie zawsze w to wymarzone, ale pomoże je skorygować i dzięki zabiegom z tej wspaniałej specjalizacji możesz pozbyć się swoich kompleksów, ale podejdź do tematu z głową, rozsądnie i pamiętaj, że musisz sobie dać czas na podjęcie świadomej, przemyślanej decyzji.


Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY