Abdominoplastyka jest częstym zabiegiem chirurgii plastycznej. Plastyka brzucha niesie za sobą wspaniale efekty wizualne, ale trzeba pamiętać o rzadkich, ale występujących powikłaniach. Skupmy się jednak na samym zabiegu i zagadnieniach dotyczących przygotowania do zabiegu oraz czasu rekonwalescencji.
Cierpisz z powodu brzydkiego brzucha po ciąży, znacznym odchudzaniu gdzie pozostał nadmiar skóry?
Większość kobiet po ciąży i nie tylko ma niestety problem z brzuchem. Pozostają mało elastyczne mięśnie, nadmiar skóry, tłuszczu, rozstępy…
Zbawiennym rozwiązaniem jest zabieg Abdominoplastyki.
Abdominoplastyka, czyli tzw. plastyka powłok jamy brzusznej to zabieg, którego celem jest wycięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha. Mięśnie ściany brzucha są wzmacniane podczas operacji w celu spłaszczenia i prawidłowego napięcia powłok brzusznych.
Podział operacji plastyki brzucha:
– pełna plastyka powłok jamy brzusznej – rekonstrukcja ściany jamy brzusznej, ścieśnienie mięśni prostych brzucha, likwidacja przepukliny etc.
– częściowa plastyka powłok jamy brzusznej – operacje przeprowadzane po porodach, usuwanie zwiotczałej skóry etc.
Pełna plastyka powłok jamy brzusznej
Tego rodzaju zabieg jest wykonywany bardzo często u kobiet po ciąży oraz u osób z uwarunkowanymi genetycznie skłonnościami do rozstępów skóry. Zdarza się również, że osoby, które znacznie zredukowały swoją wagę, poddają się tego typu operacji, ponieważ ich skóra nie ma już zdolności do elastycznego kurczenia się.
Pełna plastyka powłok brzusznych jest zalecana dla osób, u których pomimo odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych, występują problemy:
- zwisającej, miękkiej, gąbczastej skóry na brzuchu;
- odkładającego się tłuszczu na brzuchu;
- rozstępów na skórze;
- występowania przepukliny.
Pełna operacja plastyczna powłok brzusznych polega na usunięciu złogów tłuszczowych oraz rozstępów z obszaru brzucha. Mięśnie proste, które na skutek znacznego rozciągnięcia przez tłuszcz rozpychają powłoki brzuszne, są podczas zabiegu podwiązywane. Technika ta pozwala na osiągnięcie efektu płaskiego i zwięzłego w strukturze brzucha. Operacja plastyczna „podwiązania brzucha” może być przeprowadzana jako pojedynczy zabieg lub w połączeniu z liposukcją w celu polepszenia konturu innych części ciała.
Plastyka brzucha to złoty środek w odchudzaniu?
Operacji plastycznej powłok brzusznych nie powinno się uważać za „złoty środek” na otyłość. Osoby, które poddają się tej operacji, muszą być świadome faktu, iż będą musiały przestrzegać diety oraz regularnie ćwiczyć. Operacja nie jest wskazana dla kobiet, które planują kolejne ciąże.
Pamiętajmy również o powikłaniach. Tutaj przeczytasz o Naturalne powikłania po plastyce brzucha, które mogą się przydarzyć.
Jakie wymagania musi spełnić pacjent?
Operacja plastyczna powłok brzusznych nie jest operacją ratującą życie pacjenta, niemniej jednak chirurg plastyczny podchodzi do zabiegu z należytą rzetelnością i powagą. Przygotowanie do operacji jest na równi ważne z przebiegiem samego zabiegu.
Wymagane badania przed zabiegiem:
- badania krwi;
- EKG;
- inne specjalistyczne badania związane z przewlekłymi chorobami pacjenta.
Przed wjechaniem na salę operacyjną pacjent zostaje dokładnie przebadany, dlatego też niezwykle ważne jest nawiązanie dobrego kontaktu przez pacjenta z lekarzem. Stworzenie więzi pomiędzy chirurgiem a pacjentem, jest niesamowicie istotne, dzięki tej więzi operowany staje się bardziej ufny w stosunku do lekarza, a także zaczyna czuć się bezpieczniej zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Nie mamy tu na myśli wchodzenie w prywatne relacje, które są czasem celem niektórych pacjentów.
Jak wygląda zabieg abdominoplastyki?
- ZnieczuleniePacjent jest usypiany podczas zabiegu. Zabieg trwa od dwóch do trzech godzin. Przypominamy, że przed zabiegiem każdy pacjent musi odbyć rozmowę z anestezjologiem, który sprawdza najświeższe wyniki zaleconych wcześniej badań oraz zada kilka dodatkowych pytań. Dla swojego bezpieczeństwa pacjent MUSI być bardzo szczery. Odsyłamy tu do lektury w dziale Anestezjologia.
- Nacięcia
Pełna plastyka powłok brzusznych wymaga zazwyczaj dwóch nacięć, jednego w poprzek pachwiny od prawego biodra do lewego oraz drugiego wokół pępka. Długość oraz kształt nacięcia będą zależeć od obszaru skóry brzucha poddanego zabiegowi. Chirurg planuje wykonanie nacięć tak, aby można było je ukryć, zakładając na przykład kostium kąpielowy lub bieliznę. Może również zaistnieć potrzeba wykonania trzeciego nacięcia prowadzącego w linii prostej od pępka do pachwiny. Zdajmy się w kwestii cięcia, jego długość na swojego specjalistę. Zabieg powinien przeprowadzać chirurg ze specjalizacją chirurgii plastycznej, wtedy masz 100% pewność, że od strony również estetycznej zabieg będzie dla pacjenta satysfakcjonujący. - Drugi etap operacji
Skóra oraz warstwy tłuszczu zostają odseparowane od ściany brzucha za pomocą specjalnego urządzenia. Odseparowana tkanka jest następnie wywijana aż do żeber w celu odsłonięcia mięśni brzucha. Nie prosimy w tym momencie, by czytelnik wyobraził sobie jak to wygląda na sali operacyjnej. - Podwiązywanie mięśni brzucha
Chirurg plastyczny podwiąże mięśnie proste brzucha oraz usunie nadmiar tłuszczu w celu uzyskania efektu zmniejszenia brzucha. Mięśnie brzucha zostaną zaciśnięte i w ten sposób brzuch stanie się wzmocniony oraz ładnie wyrzeźbiony, a talia bardziej wcięta. - Nowe miejsce na pępek
Chirurg plastyczny naciągnie z powrotem skórę, która została wcześniej odseparowana. Mięśnie zostały ścieśnione – brzuch przez to zmniejszony i w rezultacie konieczne stało się stworzenie nowego miejsca na pępek. Chirurg plastyczny natnie odpowiednio powłoki skóry brzucha i wykona nowe miejsce na dziurę pępka. Skóra, która po naciągnięciu będzie wystawać poza linię nacięć, zostanie usunięta. - Zamknięcie nacięć
Dreny osuszające rany zostaną umieszczone w dolnej części brzucha na dwa – trzy tygodnie w celu przyspieszenia procesu gojenia. Rany zostaną zaszyte oraz odpowiednio opatrzone.
Rekonwalescencja, czyli co się dzieje po zabiegu?
Noszenie specjalnej uciskowej bielizny zalecane jest szczególnie w pierwszej fazie gojenia się ran (przylegająca bielizna powinna być noszona przez około cztery tygodnie po operacji). Bielizna tego typu przypomina mocny gorset, który w znaczący sposób przyczynia się do szybszego gojenia ran oraz zapobiega opuchliźnie.
Odczucia i objawy po zabiegu?
Po zabiegu pacjent odczuwa ból, opuchliznę, jak również pieczenie. Dolegliwości te są jednak minimalizowane przez podawane środki przeciwbólowe. Organizm operowanego będzie osłabiony, lecz mimo to pacjent powinien zacząć próbować chodzić już w drugiej dobie po operacji. Krótkie spacerki zapobiegną powstawaniu skrzepów krwi. W lekkim rozruchu przeszkadzać nie powinny preferowane obecnie przez chirurgów szwy rozpuszczalne, które zanikają już po około tygodnia od operacji. Jeśli natomiast podczas zabiegu założone zostaną normalne szwy, usunięcie ich nastąpi po jednym lub dwóch tygodniach od operacji.
Rezultaty zabiegu. Kiedy są widoczne i kiedy je oceniać?
Większość pacjentów powraca do normalnego trybu życia po dwóch tygodniach od operacji, jednak czasami rekonwalescencja może potrwać od sześciu do ośmiu tygodni. Pomimo faktu, iż blizny po operacji są permanentne, to są one ukryte w miejscach niewidocznych i można je znacznie zmniejszyć, stosując odpowiednie kremy. Jeśli po zabiegu pacjent będzie przestrzegać diety i odpowiednich ćwiczeń, to efekt pięknej rzeźby brzucha utrzyma się długo.
Blizny po zabiegu
Ważny temat dla każdej pacjentki. Prosimy słuchać swoich specjalistów chirurgii plastycznej, którzy już na pierwszej konsultacji pytają, czy pacjentka pali papierosy. Nie chodzi o ocenę stylu życia potencjalnego pacjenta, ale daje to obraz chirurgowi plastycznemu jak będzie goić się rana i jak będzie wyglądać blizna. Radzimy nie lekceważyć tego tematu. Więcej na ten temat Chcesz poddać się operacji? Rzuć palenie!
Teraz spokojnie przemyśl czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie. Wybierz odpowiedniego specjalistę, zgłoś się na konsultacje, a jeśli będziesz mieć wątpliwości, wybierz się do następnego lekarza. Pamiętaj to Twoje ciało i podejdź rozsądnie do zabiegu.
Źródło: Forum FeelBeauty.eu
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.