Portal Chirurgia Plastyczna

Blizny linijne tzw. „idealne”

Blizny linijne
Czas czytania: < 1 minuta

 

Blizny zawsze pozostawiają na naszym ciele ślad na lata. Nasza psychika również odczuwa ich istnienie, ale blizny linijne tzw. idealne są najmniej widoczne i powstają równolegle do naturalnego fałdu skóry.

 

Znikają najszybciej

Dlatego zanikają najszybciej lub pozostawiają prawie niewidoczne miejsce po urazie, lub cięciu operacyjnym.
Ich wygląd szybko się zmienia dając bladą i miękką linię. Napięcie tkanki w tym miejscu jest bardzo małe co nie powoduje ewentualnego obkurczania.
Podczas np. cięcia pod piersią w zabiegu powiększania piersi implantami umiejscowiona rana a później blizna jest w naturalnym fałdzie ciała, schowana z zastosowaniem cienkich szwów.

 

Kiedy będzie wyglądać ładnie?

Blizna będzie z czasem szybko mięknąc i blednąć, by po okresie roku dać cienką kreseczkę.
Ten rodzaj blizn linijnych występuje w niewielkich urazach, które nie są głębokie np. cięciach. Każdy człowiek doświadczył takiej rany w drobnych skaleczeniach. Szybka regeneracja, którą można obserwować w ciągu kilku dni daje zrośnięcie się brzegów rany i utworzenie strupka. Po kilku dniach obserwujemy powolny proces tworzenia się blizny po odpadnięciu suchego strupka.

 

Gojenie

Zaleca się w tym czasie tylko po oczyszczeniu rany pozostawienie samoistnemu gojeniu. Przy głębszych ranach muszą być zastosowane szwy.
Ten rodzaj blizn nie podlega leczeniu chirurgicznemu lub zachowawczemu. Nie jest potrzebna interwencja lekarska, tylko w przypadku kiedy musi być zastosowana szczepionka przeciw tężcowi. Szczepienie podawane jest w 4 dawkach i zawsze, wtedy gdy istnieje podejrzenie o przerwanie ciągłości skóry i zanieczyszczenie rany.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY