Ludzie nabywają blizny codziennie. Większość z nich znajduje swoją przyczynę w urazach. Osoby cierpiące na różne choroby oraz po zabiegach chirurgicznych to następne grupy ludzi z bliznami.
Czym są blizny ?
To podstawowe pytanie, by zdać sobie sprawę, co powodują u ludzi dotkniętych nieestetycznymi bliznami w ich wyglądzie fizycznym, jak i psychice oraz w samym funkcjonowaniu człowieka na co dzień.
Blizny są końcowym procesem gojenia tkanek. Naturalny końcowy etap, który dotyczy również gojenia rany po ingerencji chirurgicznej. Blizna to taka tkanka, która zastępuje skórę, wypełniając ubytek, umożliwiając gojenie rany.
Powstające blizny
Przerwanie ciągłości grubości skóry właściwej prawie zawsze pozostawi widoczne blizny.
Co nie prowadzi do blizn ? Powierzchniowe otarcia naskórka, zadrapania, miejsca po iniekcjach nie pozostawią żadnych blizn na skórze.
Blizny są zazwyczaj swędzące, tkliwe i bolesne. Oczywiście zależy od tego, w jakim są stadium. Mogą powodować zniekształcenia, które z kolei mogą upośledzać funkcjonowanie danej okolicy ciała. Może to wiele osób zdziwić, ale w zależności od wielkości, przyczyny mogą prowadzić do depresji, obniżenia swojej wartości przez pacjenta, a nawet wyłączyć go z codziennej aktywności.
Różnorodność blizn oraz ich następstwa mają wielkie znaczenie
Pacjenci dotknięci nimi w miejscach widocznych mają najczęściej problem z ich akceptacją. Często są przyczyną braku akceptacji swego ciała. Psychologiczne następstwa uzewnętrzniają się stresem, depresją, obniżonym poczuciem własnej wartości, zaburzeniami snu, ograniczeniem w normalnym funkcjonowaniu np.korzystaniem z basenu, plaży itp. uczucie napiętnowania.
Fizyczne następstwa obecności blizn to m.in. upośledzenie w ruchach, ograniczenie np. w domykaniu powieki z powodu przykurczu blizny itp.
Podział blizn
Blizny klasyfikujemy według typów najprostszych po nieprawidłowe formy bliznowacenia. Prosty podział to bliznowacenie prawidłowe i nieprawidłowe
1. Bliznowacenie prawidłowe — blizny linijne, szerokie
2. Blizny nieprawidłowe — przerostowe, keloidy, płaszczyznowe, przykurczające, zanikowe
Blizny w dzisiejszych czasach nie powinny stanowić w większości przypadków problemu z ich leczeniem. Miejmy tylko świadomość możliwości, jaką stawia przed nami medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.
Mity o bliznach
Najbardziej rozczarowujący pacjentów mit, jaki krąży chyba od zawsze to ten, że chirurg jest w stanie zlikwidować bliznę, nie pozostawiając żadnego śladu. Media potrafią zdziałać cuda i to one głównie przykładają się do rozpowszechniania tak dziwnych informacji. Często spotykamy informację lub ją czytamy przy reklamie jakiegoś preparatu czy urządzenia z ekspertem w roli głównej o całkowitej cudownej likwidacji blizn.
Rzeczywistość jest całkowicie inna i blizna czasem najmniejsza może pozostać z nami do końca życia. Można bliznę zmniejszyć, zmienić delikatnie jej kształt, kolor, ale nie usunąć nie pozostawiając znaku. Po serii różnych zabiegów niechirurgicznych lub chirurgicznych oraz pielęgnacyjnych możliwe jest doprowadzenie do mało widocznej, lub ledwie widocznej blizny.
Kolejny mit to dobry wygląd blizny uzależniony jest tylko od dobrze wykonanego zabiegu chirurgicznego, zabiegów pielęgnacyjnych. Rzeczywistość jest taka, że najlepiej na bliznę działa czas i to on decyduje o jej ostatecznym wyglądzie. Blizny potrzebują od roku do kilku lat, by ich wygląd nabrał korzystniejszych cech np. żeby blizna zbladła, zmiękła, czyli stała się elastyczniejsza, ale faktem jest, że potrzebna jest specjalna dbałość o nią.
Wspomaganie wszelakich blizn masażami, pielęgnacją ma z pewnością w pewnym stopniu wpływ na ich wygląd i warto nie zaniedbywać tych czynności. Mitem krążącym jest zwłaszcza po zabiegach chirurgii plastycznej, że blizny znikną i do 2 lat ich nie będzie, jeśli pacjenci poddadzą się serii masaży czy innych zabiegach zwłaszcza polecanych przez gabinety medycyny estetycznej. Nigdy nie będzie tak, że uzyskamy idealnie wygląd blizny albo że zniknie, nie pozostawiając śladu.
Dokładny opis blizn, jak dojrzewają, od czego zależy ich wygląd i metody leczenia w następnych artykułach.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.