Portal Chirurgia Plastyczna

Blizny szerokie pooperacyjne. Jak im zapobiec?

Blizny szerokie pooperacyjne
Czas czytania: < 1 minuta

 

Blizny pooperacyjne spędzają sen z oczu nie jednej osobie. Po zabiegu pacjent nie myśli o ich przyszłym wyglądzie. Często wtedy, kiedy jest już za późno na zadbanie o nie przychodzi myśl o ich szpecącym wyglądzie.

 

Blizny szerokie występują zazwyczaj po cięciu chirurgicznym. Charakterystyczną cechą jest ich poszerzenie co następuje około 3 tygodnia po zabiegu operacyjnym.
Blade i płaskie a w dotyku miękkie. Miejsca, w których występują najczęściej to okolice barku, kolan, tułów i wszędzie tam, gdzie występuje naturalne zwiększone napięcie tkanek.

Jedną z odmian blizny szerokiej są rozstępy w okolicach brzucha po ciąży. Jest to efekt uszkodzenia skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, ale bez uszkodzenia warstwy naskórka.

Blizny szerokie nie dają efektu wizualnego i w dotyku tzw. uwypuklenia samej blizny ponad powierzchnię skóry. Nie zaobserwowano również nierówności, guzków jak to się dzieje w bliznach typu przerostowego.

Blizny szerokie mogą być w najprostszy sposób wycięte i brzegi blizny ponownie zszyte, eliminując przy tym napięcie skóry.
Ważną wskazówką dla pacjenta, to fakt zastosowania unieruchomienia np. kończyny na czas gojenia się rany i wykluczenie dodatkowych napięć skóry co powoduję jej poszerzenie.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY