Zamiast zastanawiać się, czy twoja waga jest prawidłowa, sprawdź ją według wzoru BMI (Body Mass Index). Służy on również do oceny ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością. Pamiętajmy jednak, że ten kalkulator wagi nie jest dobrym wyznacznikiem dla kobiet ciężarnych oraz osób uprawiających sport u tych ostatnich duży przyrost tkanki mięśniowej wprowadza w błąd co do ostatecznego wyniku
Jak sprawdzić, czy masa ciała jest w normie?
Istnieje matematyczny wzór biorący pod uwagę wzrost i masę ciała. Mowa tu o BMI (Body Mass Index), czyli o Wskaźniku Masy Ciała. Obliczając BMI, możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Wzór na BMI: BMI = masa ciała [w kilogramach] / wzrost do kwadratu [w metrach]
Ady sprawdzić prawidłowość wagi dziecka należy obliczyć tzw. wskaźnik masy ciała (BMI od ang. body mass index).
W tym celu należy masę ciała wyrażoną w kilogramach, trzeba podzielić przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach.
Wzór: BMI = masa (kg) / wzrost (m2).
Interpretując wartość BMI u dzieci, lekarze pediatrzy odwołują się do siatki centylowej opracowanej specjalnie dla nich.
BMI powyżej 85. centyla oznacza nadwagę, a powyżej 95. już otyłość. Niektórzy autorzy uważają jednak, że by ujednolicić sposób odczytywania wyniku, lepiej stosować te same kategorie diagnostyczne, co u dorosłych.
Wtedy też BMI przekraczające 25 (kg/m2) oznacza nadwagę, a trzydziestce otyłość.
Rodzice często nie zauważają nadwagi lub otyłości swoich dzieci. Dowiedziono, że jedynie 1 rodzic na 277 zauważył otyłość u swojego dziecka. Kiedy dziecko było już otyłe, rodzice twierdzili, że wygląda dobrze. Za tego typu zjawisko odpowiedzialna jest stopniowa utrata wrażliwości na nadwagę potomstwa, gdyż ta powoli staje się normą. Okazuje się także, że rodzicom trudniej było rozpoznać nadwagę u chłopców niż u dziewczynek. Kobieta według nas powinna być szczuplejsza od mężczyzny i to jej szybciej wytkniemy te kilka kilogramów więcej.
Przykładowe obliczenie:
Wzrost: 183 cm, czyli 1,83 m
Masa ciała: 88 kg
BMI = 88 kg / (1,83 m x 1,83 m) = 26 kg/m2.
Co oznacza wynik „26”?. Istnieje klasyfikacja zaburzeń masy ciała oceniana za pomocą BMI (kg/m2). Od BMI zależne jest ryzyko chorób towarzyszących otyłości (patrz tabela poniżej).
BMI Ryzyko chorób towarzyszących otyłości
Niedowaga < 18,5 Niskie (ale zwiększone ryzyko innych problemów zdrowotnych).
Norma 18,5 – 24,9 Średnie.
Nadwaga 25,0 – 29,9 Podwyższone.
I° otyłości 30,0 – 34,9 Umiarkowanie podwyższone.
II° otyłości 35,0 – 39,9 Wysokie.
III° otyłości > lub = 40,0 Bardzo wysokie.
Wynik „26” oznacza więc wg tabeli przedział „Nadwaga”. Jest to jednak prawie na granicy z przedziałem „Norma”, co przy zastosowaniu diety i wprowadzeniu aktywności fizycznej może oznaczać szybki przeskok do grupy z prawidłową masą ciała.
BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem zagrożenia chorobami dla kobiet ciężarnych sportowców oraz osób o rozbudowanej tkance mięśniowej, rosnących dzieci i osób w starszym wieku, u których trudno dokonać dokładnych pomiarów wzrostu.
Istnieją również inne metody pomiaru
Można mianowicie określić WHR. Pozwala on określić typ otyłości. Aby określić rozmieszczenie tłuszczu, można zmierzyć sobie obwód talii i bioder. Obwód talii (w centymetrach) mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym grzebieniem kości biodrowej. Najszerszy obwód bioder (w centymetrach) określa się na wysokości krętarza większego kości udowej. Następnie określa się stosunek obwodów talii do bioder WHR (waist to hip ratio).
Otyłość wisceralną (typ jabłka) rozpoznajemy, gdy wskaźnik WHR jest równy lub wyższy od 0,8 u kobiet, a u mężczyzn, gdy WHR jest równy lub wyższy od 1,0. Wartości tego wskaźnika poniżej 0,8 u kobiet, a także niższa od 1,0 u mężczyzn, pozwalają rozpoznać otyłość udowo-pośladkową (otyłość typu „gruszka”).
U kobiet częściej występuje otyłość „typu gruszki” (udowo-pośladkowa) natomiast mężczyźni są bardziej predysponowani do występowania otyłości typu „jabłko”, w której tkanka tłuszczowa gromadzi się wewnątrz jamy brzusznej (tłuszcz brzuszny, trzewny). Otyłości typu „jabłko” towarzyszy większe ryzyko rozwoju zaburzeń metabolicznych, prowadzących do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.