Portal Chirurgia Plastyczna

Ból po operacji powiększania piersi nie jest powikłaniem po zabiegu, ale następstwem.

Bol po operacji plastycznej piersi
Czas czytania: 3 minut

 

Czy ból po operacji powiększania piersi jest do wytrzymania? Obawa przed bólem jest paraliżujący i nie jedną pacjentkę doprowadza do mdłości na samą myśl o zbliżającym się zabiegu. Czy jest aż tak straszny i nie do wytrzymania ? Czy ból jest powikłaniem, czy następstwem operacji powiększania piersi?

 

Pacjentki zazwyczaj przygotowują się tylko do samego zabiegu. Dbają o zasób wiedzy, ale skupiają na jej zdobyciu do pewnego momentu i pewnych granic nie przekraczają. Najbardziej interesuje czy będzie bolało, czy wybudzą się z narkozy lub kiedy będą mogły biegać już bez staniczka pooperacyjnego.

Najważniejsze jest przygotowanie do tego, co będzie po zabiegu

Niestety nie na tym polega przygotowanie do zabiegu i co ważniejsze do stanu po zabiegu. Proszę pomyśleć o następstwach i powikłaniach pooperacyjnych, jakie mogą was spotkać. Pamiętajmy jednak o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o wielkiej różnicy między znaczeniem słowa POWIKŁANIE a słowa NASTĘPSTWO.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

NASTĘPSTWA operacji powiększania piersi, które nie są POWIKŁANIAMI

 

Pierwszym i występującym następstwem zawsze jest ból

Ból jest podstawowym następstwem zabiegu. Implanty piersi umieszczone zostają pod mięśniem piersiowym, co wiąże się z jego wystąpieniem. Najintensywniejszą fazę bólu odczuwamy w pierwszej dobie po operacji. Po 3-4 dniach systematycznie zmniejsza się jego odczuwanie. Nie przerażajcie się drogie Panie, ponieważ nikt nie pozostawia Was bez opieki farmakologicznej, podawane są środki znoszące dolegliwości bólowe. Jednak pamiętajcie, by narastający ból, przedłużający się w czasie zawsze zgłaszać swojemu specjaliście!

 

Implanty a odczuwanie dyskomfortu

Implanty nawet wiele tygodni po zabiegu mogą przeszkadzać, dawać uczucie dyskomfortu, którego nie należy mylić z bólem. Obserwujcie piersi i oceniajcie jakie macie odczucia, by nie wpadać w panikę przy byle ruchu piersi, uczuciu pieczenia albo ukłucia. Piersi po zabiegu nie układają się symetrycznie, strony naszego ciała nie są jednakowe. Odczucia po prawej i lewej stronie mogą być skrajnie różne. Po zabiegu ból o różnym natężeniu może wystąpić po obu stronach ciała.

 

Ból przemija i nie obwiniaj za niego specjalisty

Ból jest następstwem przemijającym i zależy również od naszego indywidualnego odczuwania.
Bardzo ważną informacją dla nieznających anatomii jest fakt, że mięśnie piersiowe lewy i prawy różnią się wielkością. Co to oznacza ? Na pewno to, że ból odczuwany jest najsilniej po stronie mniejszego mięśnia. Implanty zazwyczaj są takiej samej wielkości, więc łatwo sobie wyobrazić, że mięsień większy nie będzie powodował takich nieprzyjemnych odczuć, jak po drugiej gdzie mięsień jest mniejszy.

 

Kłamstwa o bólu, czyli opowieści o słoniu na klacie

Nie słuchaj opowieści o niesamowitym bólu, słoniu na klatce piersiowej. Nie czytaj na forach dziwnych relacji pacjentek, które być może nawet nimi nie są. Słuchaj swojego specjalisty i nastaw się pozytywnie na odczucia i wszelkie dolegliwości po zabiegu. Nikt nie zostawia pacjentek bez środków niwelujących ból. Jednak pamiętaj również, by nie przesadzać z dawkami leków i by nie przedłużać ich brania.

Najzdrowszym podejściem jest takie, by móc odczuwać ból, by móc w razie potrzeby ocenić, czy nie jest to już objaw niepokojący. Całkowite stłumienie bólu nie daje nam jasności co do stanu, w jakim się znajdujemy.

Życzę zdrowego podejścia do zabiegu i swojego ciała oraz spokojnego i świadomego wyboru specjalisty chirurgii plastycznej. Nie słuchajcie wszystkich historii przekazywanych przez osoby na grupach, forach, bo możecie później żałować zmarnowanego czasu na bezsensowne nakręcanie się na coś, co w waszym przypadku może wcale nie wystąpić.


Od Redakcji

Życzymy zdrowego podejścia do zabiegu i swojego ciała oraz spokojnego i świadomego wyboru specjalisty chirurgii plastycznej. Nie słuchajcie (nie czytajcie) wszystkich historii przekazywanych przez osoby na grupach, forach, bo możecie później żałować zmarnowanego czasu na bezsensowne nakręcanie się na coś, co w waszym przypadku może wcale nie wystąpić.

Źródłem informacji dla pacjentki ma być specjalista a wiedza zebrana nawet na naszym portalu powinna być zweryfikowana na konsultacji w gabinecie chirurga plastycznego. Wiemy, że wspaniale jest oglądać prace naszych specjalistów, ale widzimy często jak pacjentki do ostatniej chwili wypytują grypowiczów, czy dobrze wybrały operatora. Czyta się to zapewne jak wielkie bzdury, ale tak się właśnie zachowują pacjenci przez operacjami. Zamiast relaksować się przed tym ważnym dniem, spędzają do ostatniej chwili czas w miejscu, gdzie obcy ludzie oglądają ich często nagie piersi okraszone imieniem i nazwiskiem…

Źródło: Specjaliści chirurgii plastycznej, pacjentki po zabiegach oraz anestezjolodzy.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY