Portal Chirurgia Plastyczna

Capsular Contracture, czyli przykurcz torebkowy implantu piersi

przykurcz torebkowy1
Czas czytania: 3 minut

 

Mało która z zainteresowanych pacjentek korekcją piersi implantami wie, że nasz organizm reaguje w sposób naturalny na ciało obce-implant, tworząc tkankę wokół niego. Ten naturalny izolator wytwarzany jest zawsze automatycznie przez nasze ciało, tworząc barierę z tkanki bliznowatej. Jednak czasem dochodzi do przykurczu tkanki okalającej implant i w tym momencie możemy powiedzieć, że jest to powikłanie, które spotyka pewien procent pacjentek.

Czym jest tkanka wokół implantu?

Naturalną reakcją organizmu jest tworzenie wokół implantu torebki, co następuje u każdej pacjentki po umieszczeniu implantów. Słyszeliśmy/czytaliśmy już niejedną bzdurę na ten temat, dlatego wyjaśniamy, czym jest, dlaczego się tworzy i jak wygląda jej patologiczna odmiana oraz czym się objawia i co wtedy należy zrobić.

Kapsuła wokół implantu tworzy się z przeplatanych włókien kolagenowych lub tkanki bliznowatej. Przykurcz torebkowy występuje, gdy blizna lub torebka, która normalnie tworzy się wokół implantu, zaciska się i ściska implant. Może występować częściej po zakażeniu, krwiaku (pobraniu krwi) i surowicy (pobraniu wodnistej części krwi).

 

Objawy przykurczu torebki

Typowe objawy:

 • Skóra staje się bardziej napięta
 • Zakres ruchu może zostać zmniejszony (z powodu ucisku)
 • Zmiany w kształcie piersi
 • Zmiany w pozycji piersi

 

Klasyfikacja Bakera

Istnieją cztery stopnie przykurczu torebki — stopnie Baker I do IV

Stopień I: pierś jest zwykle miękka i wygląda naturalnie

Stopień II: pierś jest trochę jędrna, ale wygląda normalnie

Stopień III: pierś jest jędrna i wygląda nieprawidłowo (widoczne zniekształcenie)

Stopień IV: pierś jest twarda, bolesna i wygląda nieprawidłowo (większe zniekształcenie)

Może być konieczna dodatkowa operacja w celu skorygowania przykurczu torebki. Ta operacja obejmuje zarówno usunięcie tkanki torebki implantu, jak i usunięcie (i ewentualnie wymianę) samego implantu. Po tej dodatkowej operacji może dojść do ponownego przykurczu torebki. Niestety tego powinna pacjentka być świadoma.

 

Diagnostyka przykurczu torebki

Fizyczne badanie przez lekarza specjalistę chirurgii plastycznej często może być wystarczające, aby zdiagnozować przykurcz torebki. Skany MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) zapewniają najlepszy wgląd i dają dokładne wyniki podczas postawienia diagnozy.

MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) to rodzaj skanowania, którego lekarze używają do zobaczenia kości, tkanek i narządów wewnątrz ciała. MRI wykorzystuje silne pola magnetyczne i fale radiowe do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów, znacznie bardziej szczegółowych niż tomografia komputerowa lub zdjęcie rentgenowskie.

 

Kiedy występuje przykurcz torebkowy?

Przykurcz torebkowy może wystąpić w dowolnym momencie po operacji. Istnieją dwie kategorie: wczesny i późniejszy okres wystąpienia Capsular Contracture.

 • Pierwszym z nich jest wczesny przykurcz torebkowy, który zdaniem chirurgów wynika z czynników związanych z zabiegiem chirurgicznym, takich jak bakterie wprowadzone podczas wszczepiania implantów lub zakłócenie początkowych procesów gojenia organizmu.
 • Późny przykurcz torebki jest zwykle spowodowany pęknięciem implantu lub negatywną odpowiedzią układu odpornościowego, jeśli „pomyli” implant z ciałem obcym i zagrożeniem dla zdrowia.

 

Czy można zapobiec przykurczowi torebki?

Ponieważ przykurcz torebkowy jest naturalną reakcją organizmu, nie ma sposobu, aby w pełni temu zapobiec, poza niewłożeniem do niego obcego obiektu. Istnieją jednak metody zmniejszania prawdopodobieństwa wystąpienia tego typu implantu:

 • Masowanie piersi podczas procesu gojenia po powiększeniu piersi za pomocą implantów podobno pomaga zapobiegać przykurczowi torebki, ale nie zostało udowodnione. Warto jednak spróbować.
 • Rzuć palenie przed i po operacji.
 • Twój chirurg może zalecić określony rodzaj implantu, który ma bardziej teksturowaną powierzchnię. Gładkie implanty zwiększają ryzyko zbytniego zaciśnięcia torebeki tkanki.
 • Twój chirurg może umieścić implant pod mięśniem piersiowym.

 

Przykurcz torebkowy wróg chirurga

Żaden chirurg plastyczny nie lubi przykurczu torebkowego. Nie ma badań w Polsce na ten temat, ale w USA stwierdza się 1 przypadek na 20 pacjentek. Specjaliści i producenci implantów od lat robią wszystko, by występował jak najrzadziej. Ciągle są szukane sposoby, aby zapobiec występowaniu Capsular Contracture.

Chirurg plastyczny decyduje się na kolejną operację, jeśli zawiodą inne metody w tym m.in. specjalny masaż i leczenie lekiem przeciwastmatycznym i przeciwalergicznym, należącym do grupy leków przeciwleukotrienowych. Jeśli te metody zawiodą, niestety pacjentka musi zostać poddana kolejnemu zabiegowi. Leki przeciwastmatyczne mogą pomóc zmiękczyć kapsułkę. Uważa się, że działanie dobroczynne leku jest ze względu na właściwości przeciwzapalne leków. Witamina E może być również bardzo korzystna.

Żadna pacjentka nie powinna być zdana na długie miesiące cierpienia i fizycznego i psychicznego. Piersi powinny być piękne, naturalne, miękkie a kobieta powinna być szczęśliwa, patrząc w lustro.

 

Leczenie chirurgiczne

Naprawienie przykurczu torebkowego wymaga interwencji chirurga, któremu pacjentka powinna zaufać i stosować się do wszystkich jego zaleceń. Operacja polega na usunięciu torebki oraz wymianie implantu na nowy. Zazwyczaj Capsular Contracture występuje w jednej piersi, rzadziej w obu.

Niestety, kiedy pacjentka miała powiększane piersi implantami przez cięcie w dole pachowym, musi się liczyć z nowymi bliznami, które będą umiejscowione np. pod piersią. Nie można usunąć przykurczu torebkowego ponownie drogą przez cięcie pod pachą.

 

Dwa zabiegi chirurgiczne

Chirurgia to najpewniejszy sposób na pełne leczenie przykurczu torebki:

 • Capsulectomy usuwa kapsułki o twardej tkance. W niektórych przypadkach implant można również usunąć lub wymienić.
 • Capsulotomy jest wykonywana, gdy kapsułka nie jest usuwany, ale w rzeczywistości jest w plasterkach z małych nacięć, aby umożliwić to, aby rozciągnąć i dać implantowi przestrzeń do poruszania się w wypreparowanej kieszeni.

Chirurg zawsze omawia najbardziej odpowiednie leczenie i pomaga podjąć decyzję na podstawie danego przypadku. Nasi specjaliści chirurgii plastycznej mają wielkie doświadczenie w rozpoznawaniu typów przykurczy torebki i sprawnie wdrażają program leczenia, aby wyeliminować powikłania i osiągnąć jak najlepsze wyniki leczenia i jak najszybsze zadowolenie pacjentek.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY