Portal Chirurgia Plastyczna

Co wpływa na efekt zabiegu powiększania piersi? Rozmowa z dr Grażyną Nasińską

1
Czas czytania: 3 minut

 

Powiększenie piersi implantami jest chyba najczęstszym zabiegiem, na jaki zgłaszają się kobiety do specjalisty chirurgii plastycznej. Pacjentki na początku nie myślą o tym, że na efekt po zabiegu trzeba dość długo poczekać i rzetelnie wypełniać zalecenia. Nie zastanawiają się, że nie każde marzenie o idealnych piersiach da się spełnić. I nie zadają sobie podstawowego pytania, co wpływa na efekt zabiegu powiększania piersi?

 

Czytając różne fora internetowe, mamy wrażenie, że wystarczy zapłacić chirurgowi plastycznemu, by za jakiś czas obnosić się z pięknym biustem. Otóż nie ! Jeśli nie podejdziemy do tematu zabiegu bardzo poważnie to po operacji pacjentka, może nie tylko odczuć spore braki w swoim portfelu, ale żałować swojej decyzji. Ciężkim przeżyciem będzie niezadowolenie z efektu i poważny uraz psychiczny dający wyraz w braku akceptacji swojego nowego wyglądu. 

Mając na uwadze przede wszystkim dobro swoich pacjentek, specjalista chirurgi plastycznej przygotowuje nie tylko do zabiegu, ale również do rekonwalescencji. Czas po operacji jest bardzo ważnym okresem, w którym zachodzi najwięcej zmian w wyglądzie skorygowanych piersi implantami. Dlatego tak ważne jest ścisłe trzymanie się zaleceń swojego chirurga, a nie koleżanek z internetu.

Jednak najważniejszą kwestią jest zrozumienie, co tłumaczy chirurg plastyczny na konsultacji. Bardzo dokładnie wyjaśnia jaki efekt może być dokładnie w twoim przypadku. Nie ma takiej samej budowy klatki piersiowej, a jeśli nawet jest podobna, to inne czynniki mają wielkie znaczenie.

Dla zainteresowanych pacjentek zapytaliśmy jedną z najlepszych specjalistek chirurgii plastycznej w Polsce dr Grażyną Nasińską, by nam szczegółowo wyjaśniła ten trudny temat.

 

Co wpływa na efekt zabiegu powiększania piersi?

 

1. Jakie czynniki wpływają na efekt zabiegu powiększania piersi implantami?

Czynniki wpływające na efekt zabiegu powiększenia piersi implantami to:

  • budowa klatki piersiowej w tym ukształtowanie żeber i mostka, budowa mięśni.
  • zaburzenia rozwojowe gruczołów piersiowych, w tym asymetrie.
  • ilość i jakość tkanek piersi otaczających.
  • dobór implantu
  • dobór techniki operacyjnej

 

2. Czy budowa klatki piersiowej ma znaczenie?

Budowa klatki piersiowej ma bardzo duże znaczenie. Tylko niektóre deformacje można zakamuflować przez działanie chirurgiczne. Istnieją wady, które determinują ostateczny efekt estetyczny np.klatka beczkowata, kurza, lejkowata. Również asymetrię budowy rusztowania kostno-chrzęstnego są nie do całkowitego zatuszowania przez dobór implantu lub przeszczep tkanki tłuszczowej.

 

3. W jaki sposób dobierana jest wielkość implantu?

Dobór implantów jest różnorodny, można go określić jako matematyczno jakościowy. Każdy chirurg korzysta z wybranych technik doboru. Korzystałam z programu komputerowego, ale okazało się, że odbierał znacznie mniejsze implanty niż oczekiwany przez pacjentkę efekt. Dlatego ja wyznaczamy granicę na podstawie pomiarów i oceny tkanek pokrycia, a reszta jest kwestią oczekiwań pacjentki.

 

4. Czy dobór techniki zabiegu ma znaczenie?

Dobór techniki operacyjnej ma znaczenie i to duże, ale nie można kierować się kwestią blizny. W danych warunkach operacyjnych zastosowanie konkretnych rozwiązań technicznych daje dobre rezultaty estetyczne. Techniki nie są wymienne, są ograniczenia ich możliwości technicznych. Czasami opierając się na danej technice np. przez pachę, determinują się niekorzystne efekty estetyczne.

 

5. Wiek, stan skóry pacjentki oraz waga ciała odgrywają rolę?

Jeżeli bierzemy pod uwagę wiek, to raczej powinno się brać stan tkanek tzn. elastyczność sprężystość. Skóra jest tylko pokryciem istotnym, ale dopasowującym się do tkanek gruczołu. Jakość ilość tkanek piersi jest bardzo istotna i tylko ilość można zmienić. Wagą ciała jest błędnie oceniana. Bardzo ważne jest pokrycie tkanek otaczających. Zarówno nadmiar, jak i niedobór jest niekorzystny. Niedobór powoduje widoczność implantu, jego marszczenia, większą wyczuwalność. Bardzo niekorzystnie na wygląd piersi wpływają spadki wagi ciała jak ich wahania wagi ciała. W takich przypadkach implant się nie zmienia, ale ciało zaczyna opadać, zwisając, deformuje pierś.

 

 

Dziękujemy Pani doktor Grażynie Nasińskiej za bardzo dokładne, konkretne i poglądowe doprecyzowanie tematu. Powinien on być dla potencjalnie zainteresowanych pacjentek zabiegiem powiększania piersi implantami bardzo cennym źródłem informacji.

Nie ma i nie będzie nigdy piersi idealnych. Ciało ludzkie to nie jest plastelina, która chirurg plastyczny może modelować, jak chce i jak sobie życzy pacjentka. Miejmy jako pacjenci więcej zrozumienia dla własnego ciała i jego ograniczeń. 

Pęd za doskonałością to utopia, która doprowadzić może pacjentkę jedynie w ręce specjalisty, który nie bacząc na nic ma na względzie jedynie zarabianie na nieświadomych i naiwnych pacjentach, obiecując im, co oni sobie tylko wymarzą. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności odsyłamy do sprawdzenia specjalisty chirurgii plastycznej na liście polskiego towarzystwa chirurgii plastycznej.  

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY