Portal Chirurgia Plastyczna

Co wpływa na wygląd blizny?

Co wplywa na wyglad blizny
Czas czytania: 2 minut

Bliznę posiada, prawię każdy z nas, nie zawsze są one zauważalne. Blizny są problemem, kiedy dochodzi do przykurczy, bóli, swędzenia oraz brzydkiego wyglądu. Rodzaje blizn takie jak przerostowe, keloidy (bliznowce) czy przykurcze blizny zmuszają do szukania różnych sposobów ich leczenia.

 

Niestety są bardzo trudne, ale możliwe do zniwelowania. Ważna jest również profilaktyka, by nie nastąpił nawrót!
Blizny, z jakimi mają do czynienia lekarze, są zazwyczaj pourazowe lub pooperacyjne. Pacjent na początku gojenia się blizny nie myśli, jak ona będzie wyglądać po zagojeniu. Nie jest to nawet w stanie przewidzieć najlepszy specjalista.

Skupimy się na najważniejszych czynnikach, które mają wpływ na wygląd blizn.
Pamiętajmy, że od początku powstania rany aż do jej zagojenia mamy wpływ na ostateczny jej wygląd oraz możemy wybrać sposób leczenia. Niwelujemy tym samym ewentualność wystąpienia powikłań jatrogennych.

 

Jakie czynniki wpływają na proces bliznowacenia?

1. Wiek pacjenta

Czym pacjent starszy tym procesy regeneracyjne są wolniejsze. Dlatego też wiek ma wielkie znaczenie i wiąże się z mniejszym tzw. odczynem łącznotkankowym.
Nadmiar zwiotczałej skóry będącej objawem starzenia się jest problemem, jeśli chodzi o końcowy efekt wizualny.

2. Predyspozycje genetyczne

Bardzo ważne by pacjent miał świadomość uwarunkowania genetycznego (czyli czy w rodzinie, jeśli miały miejsce uszkodzenia ciała to, czy blizny dobrze się goiły?)

3. Kolor karnacji skóry

Odcień ciemniejszy skóry daje niestety efekt dużo jaśniejszej blizny i tendencje do nasilonego bliznowacenia.

 

4. Lokalizacja blizny

Bardzo istotne jest położenie blizny. Często pacjent boryka się z widoczną blizną, co ma wielki wpływ na jego psychikę. Twarz, dłonie, szyja itp. umiejscowienie jest powodem zgłoszenia się na leczenie, lecz także lokalizacja blizny daje lekarzowi obraz wyglądu.

 

5. Położenie blizny w stosunku do naturalnych linii ciała

Blizny położone np. prostopadle do naturalnych fałdów ciała niestety są bardziej widoczne. Specjalista, jeśli to możliwe stara się poprowadzić linię cięcia równolegle do fałdów ciała. Daje to w efekcie ładniejszy wygląd blizny, jak i zapobiega powstaniu przykurczu w tym miejscu.

 

6. Kształt blizny

Często np. w miejscu cięcia nad stawami lekarz stara się zrobić bliznę esowatą lub zygzakowatą, by ograniczyć obkurczanie się blizny, lub powstanie przykurczu w stawie. Koliste cięcia dają nieładne obkurczanie oraz uwypuklenia.

 

7. Napięcie tkanek bliznowatych

Obkurczająca się blizna upośledza krążenie co w logiczny sposób ma wpływ na prawidłowe gojenie ran

 

8. Sposób postępowania chirurgicznego i zachowawczego w leczeniu chirurgicznym blizn

Odpowiedni dobór techniki cięcia oraz zszywania rany, dobór jak najlepszych nici to wszystko ma wpływ na ostateczny kosmetyczny efekt.

 

9. Przebieg procesu gojenia — infekcja, krwiak, niedokrwienie itp.

Niedokrwienie i wszelkie nieprawidłowe procesy powodują przedłużanie procesu gojenia a tym samym na wygląd estetyczny blizny.

 

Decyzja o zabiegu chirurgicznym

Przed podjęciem decyzji o zabiegu chirurgicznym, dla polepszenia naszej urody uświadomimy sobie, że zawsze pozostanie ślad. Najmniejsza blizna, ukryta nawet w naturalnym załamaniu naszego ciała będzie istniała czasem długie lata. Nie każdy potrafi znieść myśli i widoku cięć co wpływa na psychikę pacjenta.

Rany pourazowe są przez nas inaczej znoszone. Taka jest konsekwencja losowych wypadków, na które nie mamy wpływu.
Blizny pooperacyjne, ale z naszego wyboru niech będą wcześniej dobrze przemyślane. Odwrotu nie ma w takich przypadkach. Ślad na ciele pozostanie w większym lub mniejszym stopniu widoczny.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY