Portal Chirurgia Plastyczna

Czy dzięki implantom piersi nie utoniesz?

PLYWANIE Z IMPLANTAMI1
Czas czytania: 3 minut

 

Pół żartem pół serio na temat implantów. Zawsze powtarzamy, że nie ma głupich pytań, a jedynie są te niezadane. Zbierając je od naszych czytelników, przekazujemy specjalistom do odpowiedzi. Niektóre są na tyle ciekawe, że sami staramy się zgłębić temat. Tym razem o niezatapialności kobiet z implantami piersi, czyli czy pacjentka po operacji wszczepienia implantów może spokojnie dryfować po powierzchni wody, nawet nie umiejąc pływać…

 

Zapewne niejeden dowcipkujący znajomy na temat piersi koleżanki, która jest po operacji piersi, robił sobie niewybredne żarty na temat sztucznego biustu. Niestety to smutne, ale panowie, którym niedane było obejrzeć lub dotknąć skorygowanego biustu, zawsze staje się takim żartownisiem, trzeba to niezdrowe zainteresowanie, chociaż bystrą myślą zatuszować dla odwrócenia uwagi.

Same pacjentki, które lubią pływać, zapewne wpadają na pomysł wypytania swojego chirurga plastycznego o to, jak będą nowe piersi zachowywać się w wodzie. Pytanie jest dla nas całkiem na miejscu. Basen, morze czy bliskość oceanu, bo od takiej przyszłej pacjentki dostaliśmy pytanie, rodzi wątpliwości.

 

Implanty piersi to nie alternatywa kamizelki ratunkowej

Zapewniamy, że posiadaczka nowych pięknych silikonowych piersi nie będzie unosić się na wodzie. Nie jest ważne umiejscowienie wkładek silikonowych tzn. czy są umieszczone pod mięśniem, czy tylko pod gruczołem.

Nie ma też znaczenia, jakiej są firmy, jaką mają powłokę (teksturowane, gładkie), to nie ma znaczenia. Ich kształt, czyli okrągłe lub anatomiczne również nie wpływają na wyporność ciała pacjentki. Tak samo ma się do wielkości i nie jest ważne czy to wielkość 220 cc, czy nawet 800 cc.

Nie będziesz nagle pływać, jak delfin skoro nie potrafiłaś pływać przed operacją. Nie zmienisz się nagle w Otylię Jędrzejczak czy innego damskiego Michaela Phelpsa. Chociaż od czasów Otyli nie mamy na koncie innej mistrzyni i jest bardzo wyczekiwana, jednak nie wyjdzie ona spod reki chirurga plastycznego.

 

Czy implanty piersi przeszkadzają w pływaniu?

Tak! Jednak tylko w jednym przypadku. Jeśli są monstrualnej wielkości, ale to nie zdarza się w polskich realiach, a bynajmniej nie mamy takich informacji. Nasi rodzimi specjaliści chirurgii plastycznej nie często mają w swoich gabinetach takich pacjentów jak ich amerykańscy koledzy, którzy bardzo często stykają się z ekstremalnymi zachciankami swoich pacjentek.

W Polsce pacjentki stawiają na piękny wygląd, który osiągają, jeśli słuchają wybranego przez siebie specjalistę. Widzieliśmy kilka przypadków, kiedy to pacjentki miały bardzo wielkie piersi, implanty na zamówienie, ale z naszych informacji wiemy, że operacje odbyły się poza naszym krajem. Dodam, że na 5 pacjentek, cztery z nich już pozbyło się po wielkich komplikacjach monstrualnych rozmiarów.

Pływanie z implantami normalnych rozmiarów jest możliwe, a nawet pacjentki nie odczuwają żadnej różnicy. Na tym właśnie polega dobrze dobrana wielkość wkładek do budowy pacjentki. Dlatego warto posłuchać swojego chirurga i zdać się na jego doświadczenie i podpowiedzi.

Piersi z implantami zachowują się tak samo, jak naturalne. Podczas pływania utrzymują się w neutralnej pozycji i poruszają pod wpływem ruchu w wodzie twojego ciała. Różnica polega tylko w ich wyglądzie, są po prostu ładnie ukształtowane.

 

Mały eksperyment z piłeczkami

W latach 80 XX wieku badano nawet wpływ implantów na maksymalną prędkość pływaczek. Zrobiono nawet pewien eksperyment. Chirurdzy plastyczni poprosili studentów z uniwersytetu, by do strojów pływackich włożyli piłeczki gumowe, które zmieniały kształt ich ciała. Zbadano w ten sposób współczynnik oporu. Przeanalizowano wyniki i wpływ na prędkość w pływaniu. Okazało się, że spadek czasu wyniósł o 9-12%. Wynik ten stanowi niezbity dowód na to, by panie, które zawodowo zajmują się pływaniem, odczekały na zakończenie kariery i dopiero później decydowały się na korekcję piersi implantami.

Implanty lat 80 ubiegłego wieku bardzo różnią się od tych dziś stosowanych przede wszystkim wypełnieniem, teksturą i technologią w produkcji. Nie doszukaliśmy się takich eksperymentów w XXI wieku, ale jedno co można powiedzieć, to to, że i dziś i lata temu były tak samo umieszczane w kieszeniach wyperarowanych pod mięśniem lub pod gruczołem.

 

Jak implanty wpływają na mięśnie piersiowe?

Pływanie to przede wszystkim praca mięśni piersiowych. Jak wpływa implant umieszczony pod mięśniem na ich funkcje? Czy zostaje ona zaburzona? Mięsień zaczyna zanikać? Może zostaje uszkodzony? Napływające pytania od pacjentek są bardzo ciekawe i wcale ani śmieszne a wręcz zaskakujące. Dają do myślenia i szczerze możemy powiedzieć, że polskie pacjentki to świadome pacjentki.

Zapewne umieszczenie implantów pod mięśniem w wypreparowanych kieszeniach powoduje zmniejszenie funkcjonalności mięśni, chociażby przy ćwiczeniach, jakie były wykonywane przed operacją np. podczas podnoszenia ciężarów na siłowni. Tak samo ma się do ćwiczeń mających wzmacniać mięśnie piersiowe.

Nie sadze by to był wielki problem dla większości kobiet, chyba że dotyczy to pań zajmujących się kulturystyką. Implanty piersi to kwestia przemyślanego i świadomego wyboru.

 

Podsumowując ten ciekawy temat

Implanty piersi nie pomogą w pływaniu, nie uniosą cię na wodzie i nie zadziałają jak kamizelka ratunkowa. Nie ograniczą również sportowej aktywności kobiety, chyba że zdecyduje się na ekstremalną wielkość wkładek.

Wszelkie wątpliwości rozwiejesz w rozmowie ze swoim specjalistą chirurgii plastycznej, który dokładnie wytłumaczy wszytko, o co zapytasz.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY