Portal Chirurgia Plastyczna

Czy operacja nosa może zmienić mój uśmiech?

usmiech po operacji nosa1
Czas czytania: 3 minut

 

Operacje nosa to zabiegi chirurgii plastycznej, które ingerują w wygląd twarzy w większości przypadków pacjenci są z tej zmiany zadowoleni. Jak już wspominaliśmy korekcje nosa mogą również zmienić pacjentowi głos. Sama twarz nabiera najczęściej delikatniejszego wyglądu, zmieniają się proporcje, ale to wszystko w każdym przypadku wygląda inaczej. Czy operacja nosa zmieni mój uśmiech? Nie porównuj się z innymi pacjentami, zaufaj wybranemu specjaliście.

Zmiany na twarzy po operacji nosa

Korekcja nosa zawsze wiąże się z radykalną zmianą wyglądu twarzy. Im większe doświadczenie chirurga plastycznego, tym dokładniej może nam wytłumaczyć jak to będzie wyglądać w danym przypadku. Nie ma identycznych twarzy nawet u bliźniaczek, zawsze są jakieś różnice, które wpływają na efekt operacji nosa.

Konsekwencją operacji nosa jest zmiana na całej twarzy. Nagle możesz zauważyć, że optycznie twoje oczy są większe, chociaż dotąd uważałaś, że masz małe oczka a usta za nisko osadzone. Do radykalnej zmiany dochodzi w okolicy nosa, ale te subtelniejsze i dające wisienkę na torcie po rekonwalescencji często najbardziej cieszą pacjenta po operacji nosa. Korekcje nosa zawsze zaskakują pacjentów, ale musisz się uzbroić w cierpliwość i obserwować jak twarz się zmienia po zejściu opuchlizny, siniaków.

Operacja nosa jest przeprowadzana zawsze (to informacja dla tych, którzy próbują czasem wprowadzać w błąd innych pacjentów swoją wiedzą) w znieczuleniu ogólnym. Dyskretne nacięcia, które później nie będą widoczne dają możliwość zmienienia kształtu kości nosowej i części chrzęstnej. Staramy się przedstawiać pacjentom ich słowami pewne elementy operacji, bo obracanie nazewnictwem czysto medycznym obróciłoby nasze w informacje w tekst zrozumiały głównie specjalistom chirurgii plastycznej.

 

Dlaczego stawiamy na doświadczenie chirurga plastycznego?

Podczas operacji nosa umiejętności chirurgiczne specjalisty chirurgii plastycznej i jego wprawne oko są bardzo ważne. Musi on bardzo uważać, aby nie usunąć zbyt wiele tkanki (nadmierna resekcja) lub, przeciwnie, usunąć zbyt mało tkanki. W przypadku kiedy potrzebny jest przeszczep tkanki np. w celu zmodyfikowania końcówki nosa-chirurg plastyczny musi bardzo precyzyjnie pracować nad rzeźbą nosa.

Prawidłowo wykonana plastyka nosa nigdy nie wpłynie negatywnie na jego funkcjonowanie. Często oglądamy w programach TV zwłaszcza z USA, gdzie pokazane są przypadki może zewnętrznie pięknych nosków, gdzie w pierwszej chwili dziwimy się, dlaczego ktoś ponownie zgłasza się do chirurga plastycznego, obmawia poprzedniego. Chodzi o najważniejszą rzecz dla człowieka, czyli funkcjonalność narządu, by móc normalnie funkcjonować, prowadzić aktywny sportowy styl życia.

 

Czy operacja nosa może zmienić mój uśmiech?

Obawy pacjenta co do zmian, które nastąpią po zabiegu na jego twarzy zazwyczaj obejmują czy się wybudzi po narkozie, czy będzie bolało, czy nos będzie miał pożądany przez niego kształt… Można tak wymieniać jeszcze długo. Wszystkie niepokoje krążą wokół nosa i samego zabiegu, w którym pacjent uczestniczy jako osoba operowana, a nie osoba obserwująca czy operująca. Niestety wielu pacjentów skupia się na samej technice przeprowadzenia operacji i pouczaniu specjalisty jak by to chciał być zoperowany, bo tak gdzieś wyczytał.

Drogi pacjencie! W trakcie operacji jesteś wprowadzony w stan znieczulenia, gdzie spokojnie, bez stresu spisz pod czujnym okiem anestezjologa. Nikt nie będzie opierał się na wiedzy, którą nabyłeś przed zabiegiem i nie będzie budził cię w trakcie i pytał co sądzisz i co dalej ma chirurg zrobić, byś był zadowolony z efektów. Wielu pacjentów jest tak pewnych swojej wiedzy, że czytając na grupach zastanawiamy się dlaczego w Polsce jest tak mało specjalistów chirurgii plastycznej… Jednak wróćmy na poważnie do tematu.

Czy możesz się obawiać, że plastyka nosa wpływie na wygląd i co ważne na funkcjonalność, czyli na ruch warg przy mówieniu, jedzeniu, uśmiechaniu? Odpowiedź brzmi NIE Przy dobrze wykonanej korekcji nosa u doświadczonego chirurga plastycznego nie powinno nić się zmienić. Jednak możesz zauważyć niewielkie zmiany, ale tylko w początkowej fazie rekonwalescencji.

W rozmowie ze specjalistami chirurgii plastycznej możemy spokojnie napisać, że nawet po wyprostowaniu nosa powypadkowego, złamanego nie powinno mieć to wpływu na funkcjonowanie warg w tym uśmiechu. Istnieją jednak przypadki, ale tu mamy na myśli wszelkie wady wrodzone, pacjenci po ciężkich wypadkach gdzie doszło do naruszenia okolic ust.  Jednak chirurdzy plastycy stosują pewne techniki zszywania, umiejętnie przeszczepią chrząstkę, przeciwdziałają opadaniu końcówki nosa w tych przypadkach może na początku rekonwalescencji wystąpić w tej okolicy brak czucia lub uniesienie górnej wargi.

 

Ile utrzymuje się ten efekt?

Pacjent odczuwa przez tydzień lub dwa po operacji, że jego uśmiech jest troszkę inny niż przed zabiegiem korekcji nosa. Uczucie to spotęgowane jest faktem, że czubek nosa i górna warga są troszeczkę zdrętwiałe. Uczucie dość dziwne, ale minie i będziesz uśmiechać się jak przed operacją nosa. Czasem może to trwać nawet kilka tygodni i u każdego pacjenta jest to sprawa indywidualna.

Nie bierzcie wszystkich liczb, które podaje wam chirurg plastyczny tak dosłownie. Jeśli mowa jest o tym, że będziesz odczuwać około 2 tygodni odrętwienie to nie trzymaj się ściśle tego terminu. Wiadomo, że będziesz przerażony jesli okaże się w twoim przypadku będzie to trwać 3 tygodnie i zaczniesz psioczyć internecie, jaki to zły specjalista. Jednak czy będziesz go chwalił jak potrwa to u ciebie tylko tydzień?

Najważniejsze, by operacja nosa przyniosła oczekiwane rezultaty a pacjent będzie cieszył się przez następne dziesiątki lat pięknym kształtem nosa, który nie utracił podczas zabiegu na swojej funkcjonalności.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY