Portal Chirurgia Plastyczna

Czy wiesz jak starzeje się twarz?

zmarszczki
Czas czytania: 2 minut

 

Twarz jest najbardziej newralgiczną częścią naszego ciała. Codziennie spoglądasz w lustro i widzisz przemijający czas. Jak się starzeje i gdzie najwcześniej widać zmarszczki, bruzdy i opadającą skórę? Medycyna wie jak odświeżyć wygląd twarzy, odmłodzić od kilka lat jej wygląd, ale gdyby nie wiedza, w jaki sposób działa proces starzenia nie byłoby takich możliwości.

 

Niestety na twarzy widać najszybciej zmiany, jakie pozostawia upływający nie ubłagalnie czas.
Procesowi starzenia podlega skóra i głębiej położone tkanki, które wpływają na wygląd poszczególnych partii naszej twarzy. Od czubka głowy aż po szyję widzimy zachodzące procesy, zwłaszcza niesprzyjających nam czynników grawitacyjnych.

Podzielimy twarz na newralgiczne części, które nie dają spokoju niejednej z pań.

 

Podział twarzy na części podlegające procesowi starzenia to:

Brwi

Z wiekiem brwi opadają i nadają twarzy smutny, zmartwiony wyraz.

Oczy

Oczy jako pierwsze zwracają naszą uwagę i niestety pierwsze oznaki starzenia widać wokół oczu. Blefaroplastyka (plastyka powiek) jest już często wykonywana u osób około 35 roku życia. Nadmiar skóry, marszczenie i fałdowanie to główne objawy tego procesu.

Policzki

Starzenie tej części twarzy rozpoczyna się mniej więcej w tym samym czasie co oczu. Skóra robi się wiotka i opada pod wpływem grawitacji. Powstaje wtedy bruzda nosowo-wargowa po obu stronach twarzy.

Nos

Niestety również podlega procesowi starzenia. Z biegiem lat wydłuża się, a jego czubek ulega opadnięciu.

Wargi

Po 40 roku życia zaczyna w nich brakować głównej podściółki, jaką jest tkanka tłuszczowa. Zaczynają zanikać, kolor blednie oraz są mniej wydatne. Jest jeszcze gorzej u palaczy, u których uwydatniają się coraz silniej zmarszczki palacza.

Broda

Jak nos tak i broda ulega wydłużeniu, opadaniu. Pogłębia to efekt linii smutku zwane też liniami marionetki. Kąciki ust opadają przez to jeszcze bardziej, nadając bardzo smutny wyraz twarzy.

Podbródek

Skóra traci z wiekiem na jędrności, staje się luźna i zwiotczała. Obwisłe policzki dają efekt tzw. chomików, co jest efektem zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej i mało sprężystej skóry. Ludzie z nadmiarem kilogramów mają w rezultacie efekt optyczny lepszy, ponieważ nadmiar skóry jest wypełniony tkanką tłuszczową.

Szyja

Jest najbardziej widoczną okolicą, która zdradza nasz wiek i stan skóry. Powodem są włókna mięśniowe, które zaczynają się od kącików ust, biegną przez żuchwę i wzdłuż szyi a kończąc na obojczykach. Z wiekiem te włókna robią się luźne.

Uszy

Czas nie oszczędza nawet tej części. Upływające lata uwidaczniają się w wydłużonych i powiększonych uszach. Zdradzają kobiece nawyki z młodych lat. Te panie, które uwielbiały wiszące, duże kolczyki mogą mieć w efekcie bardziej wydłużone płatki uszu.

Na proces starzenia wpływa wiele czynników na, które mamy często sami wpływ podczas naszego życia. Pocieszeniem jest również, że chirurgia plastyczna może w wielu przypadkach pomóc nam. Miejmy świadomość upływających lat i tego, jak możemy zadbać w każdym wieku o stan naszej twarzy.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY