Portal Chirurgia Plastyczna

Defekty naturalnych piersi cz.I Co doprowadza do myśli o operacji piersi?

Defekty naturalnych piersi
Czas czytania: 2 minut

 

Operacje piersi są często efektem występowania defektów biustu. Większość z nich jest dla nas do zaakceptowania. Możemy je maskować, usuwać albo po prostu się nimi nie przejmować. Jednak jest kilka, które doprowadzają do myśli o korekcjach piersi przy pomocy chirurgii plastycznej. Zrobiliśmy mały wykaz defektów kobiecych piersi. Maja podłoże naturalne, wrodzone oraz w czynnikach zewnętrznych.

 

Decydując się na korekcje biustu warto powiedzieć o nich naszemu specjaliście by ten mógł ewentualnie podczas zabiegu zlikwidować je, jeśli istnieje taka możliwość.

Jakie są defekty naturalnych piersi ?

 

1. Rozstępy skórne

Mogą być barwy białej bądź sinej. Występowanie spowodowane jest przerwaniem spoiny łącznej podczas nadmiernego rozciągnięcia skóry. Mogą występować również na udach, biodrach, brzuchu i także na piersiach. Rozstępy skórne mogą występować przy gwałtownym wzroście wagi, jak i przy gwałtownym jej spadku. Rozstępy mogą występować u kobiet otyłych podczas opadania piersi, w czasie ciąży, na skutek zaburzeń hormonalnych. W leczeniu rozstępów duże znaczenie ma profilaktyka, czyli stała pielęgnacja polegająca na wzmocnieniu tkanki łącznej, zwłaszcza włókien elastycznych. Kobiety powinny wcierać w skórę piersi kremy odżywcze, regeneracyjne zawierające witaminę A.

 

2. Owłosienie piersi

Jest związane z nadmiernym owłosieniem na ciele spowodowanym zaburzeniom hormonalnym bądź jest uwarunkowane genetycznie. Jest to trudny i ważny problem kosmetyczny. Do usunięcia owłosienia stosuje się zabiegi, które tylko czasami dają trwalszy efekt. Elektrokoagulacja i elektroliza niszczą cebulkę włosa – są dość skuteczne w przypadku depilacji piersi. Niewielkie ilości włosów można usunąć pęsetą po uprzednim zdezynfekowaniu skóry. Przemywanie włosów wodą utlenioną może je rozjaśnić, a po kilku zabiegach mogą ulec wykruszeniu. Jednym ze sposobów niepolecanych jest usuwanie owłosienia piersi za pomocą wosku.

 

3. Ostuda

Jest to szaro-żółtobrązowa plama, niekiedy występująca na skórze piersi, na czole, wokół ust, u kobiet w czasie ciąży, a także przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. Jest to problem kosmetyczny trudny w leczeniu. W tym przypadku można stosować kremy i pudry tuszujące defekt.

 

4. Zanik piersi

Występuje na skutek noszenia źle skrojonego, zbyt uciskającego biustonosza bądź zaburzeń hormonalnych, które mogą doprowadzić do całkowitego zaniku sutków. Zanik występuje także w okresie menopauzy, w ciągu 10-15 lat po ustaniu miesiączki, a po 80. roku życia jest regułą. Jeżeli niedorozwój i zanik sutków występuje u młodych kobiet konieczna jest konsultacja i przebadanie endokrynologiczne.
W leczeniu stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne (diatermia, ciepłe okłady, promienie podczerwone), leczenie hormonalne, operacyjne wypełnianie endoprotezami. Zanik można także tuszować biustonoszami z wkładkami lub protezami zewnętrznymi sutków.

 

5. Przerost ciążowy piersi

Najczęściej występuje w drugim miesiącu ciąży i trwa do czasu karmienia. Zmiany hormonalne w gruczole sutkowym doprowadzają do zwiększenia jego masy, a sutki mogą osiągać bardzo duże rozmiary.
W skórze są widoczne rozszerzenia żylne, brodawka i otoczka brodawki ulega przebarwieniu, uwrażliwieniu oraz poszerzeniu. Może wystąpić pobolewanie sutków, samoistne oraz przy dotyku. Kiedy kobieta przybiera na wadze a co za tym idzie zwiększa się masa piersi powoduje to ich opadanie. Po skończonym karmieniu piersi mogą wrócić do poprzedniego kształtu, jednak często bywa tak, że stają się wiotkie i opadające.

 

6. Przerost piersi w okresie dojrzewania

Wszystko rozpoczyna się wraz z początkiem miesiączkowania. Całość następuje powoli i w ciągłości. Sutki znacznie się powiększają a masa sprawia, że biust opada. Może temu towarzyszyć ból i uczucie napięcia skóry. Piersi mogą stawać się twarde, guzowate, skóra ciemnieje, żyły powierzchniowe rozszerzają się i są widoczne przez skórę, jest to skutek zmian zwyrodnieniowych w miąższu.

Obejrzyj dokładnie swoje piersi i sprawdź, czy masz jeden z wyżej wymienionych defektów.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY