Portal Chirurgia Plastyczna

Dieta po operacji plastycznej

Dieta po operacji plastycznej1
Czas czytania: 4 minut

 

Operacje plastyczne to zabiegi ingerujące w nasze ciało, często rekonwalescencja po nich trwa dość długo i wiele aspektów ma wielki wpływ na efekt, który jest oczekiwany przez pacjenta. Samo przygotowanie do zabiegu jest niezwykle ważne tak samo, jak wybór odpowiedniego chirurga plastycznego oraz dobór odpowiedniego menu po zabieg. Dieta po operacji plastycznej.

Jak ważna jest odpowiednia dieta w czasie rekonwalescencji?

Wszyscy wiedzą, jak ważne jest dobieranie odpowiedniej diety do naszego trybu życia, stanu zdrowia, aktywności życiowej, jednak czy ważna jest dieta po zabiegach zwłaszcza operacjach. Mało kto wie jak jeść podczas rekonwalescencji po tak inwazyjnych zabiegach chirurgii plastycznej, bo nie zawsze pacjent wychodzi z taką informacją z kliniki. Jednak obserwujemy zmiany i w tych miejscach, gdzie pacjent może już napotkać osoby odpowiedzialne za ten aspekt rekonwalescencji.

Każda operacja to procedura medyczna, która jest zabiegiem inwazyjnym, a tym samym po zabiegu nasze ciało potrzebuje czasu na rekonwalescencję, by móc wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Każda ingerencja wiąże się z zaburzeniem tej równowagi w działaniu np. danego organu, obszaru ciała w zależności od rodzaju operacji.

Aczkolwiek operacje plastyczne wiążą się przede wszystkim z osobami zdrowymi (chyba że jest to operacja związana z usuwaniem wad rozwojowych lub powypadkowych), które dostarczają specjaliście chirurgii plastycznej pakiet wyników zaleconych badań, które jeśli są nieprawidłowe, automatycznie dyskwalifikują pacjenta z operacji na czas ich poprawienia.

Zdrowemu pacjentowi łatwiej wrócić do równowagi jego ciała sprzed operacji plastycznej, ale warto zadbać o dietę, która ma wielki wpływ na skrócenie lub też na wydłużenie rekonwalescencji. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej, z którego warto skorzystać też po innych zabiegach nie tylko chirurgii plastycznej.

 

Zalecenia po zabiegu dla pacjenta

Pacjent otrzymuje całą listę zaleceń pooperacyjnych, które musi bezwzględnie przestrzegać, ale są też i takie zalecenia, które traktujmy bardziej w kontekście porady, które warto brać sobie do serca i stosować do nich, by cieszyć jak najlepszym wynikiem operacji plastycznej. Dieta podczas rekonwalescencji potrafi zdziałać cuda. I nie są to zabiegi marketingowe, jak już słyszeliśmy od pacjentów czy jakieś nieistotne fanaberie. 

Pomyśl drogi pacjencie, że wydając kilka tysięcy złotych na operację plastyczną warto, by choć w małym procencie nie zepsuć a wręcz polepszyć to, czego oczekujesz, czyli efekt zabiegu. Dostarczyć sobie w okresie rekonwalescencji lepszych produktów, zdrowiej zacząć się odżywiać i pomóc swojemu ciału w powrocie do pełnej sprawności pod każdym względem. Chyba chodzi o poprawienie estetyki wyglądu, skoro już decydujesz się na zabieg chirurgii plastycznej.

Dieta wpływa na lepsze lub gorsze wyniki operacji oraz potrafi skrócić, lub wydłużyć czas rekonwalescencji. Podobnie ma się z paleniem papierosów i wpływ na gojenie ran a co za tym idzie na wygląd blizn i wydłużenie dochodzenia do siebie po zabiegu chirurgicznym.

Chcesz się poddać operacji plastycznej? Rzuć palenie!

 

Planowanie diety pooperacyjnej

Przed każdy zabiegiem operacyjnym planowanym mamy czas na przygotowanie się do niej. Planowanie wszystkiego powinno być połączone z zaplanowaniem okresu po zabiegu, gdzie to już potrzebujemy mieć spokój i dopiero nie biegać po sklepach na zakupy. Wielu lekarzy może zapomnieć podczas konsultacji o temacie diety pooperacyjnej, ale jako pacjenci jesteście zobowiązani wpisać sobie w pytania, które przygotowujecie na spotkanie ze swoim specjalistą chirurgii plastycznej.

 

Jak odpowiednia dieta może przyspieszyć rekonwalescencję po operacji plastycznej?

Zdrowa dieta, dobrana do naszego stanu sprawi, że poczujesz albo porównasz z innymi pacjentami, że szybciej dochodzisz do siebie, że rana ładniej się zrasta i już widzisz, że twoja blizna będzie ładniej się goić. Odpowiednia dieta to wsparcie procesów, które są na najwyższych obrotach, kiedy to organizm potrzebuje więcej pewnych składników. Pamiętaj, że szybsza regeneracja to mniejsze wrota do twojego ciała infekcji a krótszy przebieg gojenia wpłynie na ładniejszy efekt operacji. Prawidłowo dobrana dieta ma na celu podnieść wydajność organizmu i wszystkich procesów regeneracyjnych.

 

Zdrowa dieta to produkty najlepiej czyste od chemii produkcyjnej, odpowiednio skomponowane, bo można jeść zdrowe produkty, ale jeśli będą w naszym przypadku, źle skomponowane ze sobą nie dadzą aż tak wielkiego efektu, jakiego się spodziewamy. Nie może się okazać, że w czasie rekonwalescencji przybyło nam kilka kilogramów, a to czas, kiedy nasza aktywność maleje z oczywistych względów.

 

 

Najlepiej przygotować sobie zestawienie produktów, które mogą nam szkodzić, a które przyspieszą gojenie i dochodzenie do pełnej sprawności, ale też nie powodują np. przedłużające stany obrzękowe czy powodować rozległe zasinienia, ale to również kwestia wprowadzenia diety przed operacją. Wspomaganie diety przed zabiegiem dodatkowymi zalecanymi suplementami robimy również pod kontrolą specjalisty, by nie być niemiło zdziwionym po zabiegu.

 

Odpowiednie produkty diety regeneracyjnej po operacji

Ważna są produkty dobrej jakości i takie, które nie są przetworzone, bo ich wartość jest znikoma dla naszego ciała. Szukaj takich, które są pełne witamin i składników mineralnych dostarczających organizmowi pełny pakiet substancji, które dają energię i białko dla utrzymania odpowiedniej wagi i poziomu energii. 

Zalecamy, by w tym okresie dietę kontrolował odpowiedni specjalista, który skoryguje pod kątem wyników badań i uwzględni zwłaszcza braki oraz błędy żywieniowe. Musimy pamiętać o produktach, które mają wielki wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego i unikanie jak ognia produktów stymulujących reakcję zapalną w organizmie. 

 

Co jeść i dlaczego?

  • Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu i są ważną częścią diety regeneracyjnej. Staraj się w posiłkach zawierać dużo produktów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, słodkie ziemniaki, dynia i produkty pełnoziarniste.
  • Białko dostarcza organizmowi aminokwasów zaangażowanych w naprawę ran i regenerację tkanek. Najlepszym źródłem białka są chude mięso, drób, jaja, ryby, produkty mleczne, fasola, soczewica, orzechy i produkty sojowe.
  • Tłuszcz dostarcza ciału energii i wspiera reakcję immunologiczną. Trzymaj się zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, awokado i orzechy.
  • Witaminy i minerały wspomagają gojenie się ran po operacji. Zdrowa dieta z różnorodnymi produktami z powyższych kategorii powinna dostarczyć Ci wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. W szczególności zalecamy uzyskanie odpowiedniej ilości witamin C, D, E i K, a także dużej ilości cynku i żelaza. Możesz zdobyć te witaminy, jedząc ciemnozielone zielone warzywa, marchew, brokuły, słodkie ziemniaki, mleko, wątrobę, owoce cytrusowe, jagody, ziemniaki, melony, orzechy, czerwone mięso, ryby i jajka.

 

Żywność przeciwzapalna po zabiegach operacyjnych

Wielu chirurgów plastycznych  zaleca włączenie niektórych diet przeciwzapalnych do diety regeneracyjnej. Te produkty zawierają składniki, które mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernemu obrzękowi i siniakom. Aby uzyskać te korzyści, pamiętaj o włączeniu do diety dużej ilości zielonych liści, jabłek, owoców cytrusowych i ananasa. Kapary i czerwona cebula są również znane jako przeciwzapalne.

 

Pij dużo wody

Okres regeneracji jest czasem, gdzie musisz pić bardzo dużo wody! Podobnie jak przed zabiegiem, zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Być może będziesz musiał pić więcej, jeśli zażywasz niektóre leki. Twój chirurg plastyczny doradzi ci, jeśli będzie taka potrzeba. Dlatego bądź szczery i o wszystkich nawet dla ciebie mało istotnych rzeczach informuj swojego specjalistę.

 

Zaplanuj z wyprzedzeniem 

Możesz rozważyć przygotowanie zdrowych posiłków przed operacją, aby po prostu je później rozmrozić i podgrzać zwłaszcza przez pierwsze dni po zabiegu.  Podczas pierwszych chwil rekonwalescencji  prawdopodobnie nie będziesz chciał gotować i większość pacjentów pozostaje w domu bez pomocy. Zaplanuj z wyprzedzeniem, aby uniknąć pokus fast foodów i kolacji na wynos. 

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY