Portal Chirurgia Plastyczna

Dlaczego tyjemy? Pytanie setek tysięcy ludzi!

4ab0e1468855c87bf11e654b423bd577cab1d600
Czas czytania: 2 minut

 

Otyłość ma początek w większości przypadków w dzieciństwie. Pulchne dzieci są marzeniem wielu rodziców a niejadki ich bolączką. Właśnie wtedy nabywamy skłonności do nadprogramowych kilogramów swojego ciała. Rodzice lekceważą wygląd swojego dziecka myśląc, że wyrośnie z tego.

 

Otóż to największy błąd, który przekłada się na całe życie człowieka borykającego się z tkanką tłuszczową…
Wszystko ma swoje podłoże. Najczęściej początek bierze się w dzieciństwie.
Czym spowodowana jest otyłość u dzieci?

Najczęstszą przyczyną jest za duża ilość kalorii, jaką rodzic podaje dziecku w stosunku do jego zapotrzebowania. Dziecko, jak i każda dorosła osoba w momencie, kiedy zaczyna tyć, zaczyna także mało się ruszać. Rodzice często karmią dzieci fast foodami bądź zajadają się chipsami, słodyczami przed telewizorem czy komputerem.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Około 5% dzieci ma otyłość, która współwystępuje z innymi schorzeniami, np. układu nerwowego czy tarczycy. Jednak w momencie, kiedy dziecko tyje, mimo że ma zapewnione odpowiednie dawki zdrowego jedzenia i ruch należy skonsultować się z lekarzem.
Predyspozycje do otyłości mogą być także genetyczne. Skłonność do tycia spowodowana jest przez uszkodzenie genu, np. kodującego hormonu (leptyna) regulujący znajdujący się w mózgu ośrodek sytości.

Dziecko otyłych rodziców dość często ma nadwagę. Jednak śmiało można powiedzieć, że większy wpływ niż geny ma niezdrowy tryb życia rodziców, który przekazują dzieciom. Na otyłość wpływ może mieć okres ciąży i czas po porodzie. Matka źle odżywiająca się, jak i karmiąca dziecko sztucznym mlekiem zamiast własnym również przyczynia się do problemów z nadwagą dziecka. Badania pokazują, że karmienie piersią, nawet przez krótki czas, ogranicza ryzyko otyłości w późniejszym wieku.

Zastanówmy się, czy kolejne kupowanie słodyczy naszym pociechą wyjdzie im na zdrowie, pozwalanie na długie przesiadywanie przed komputerem, tv… Pomyśl o przyszłości swojej pociechy i niech dziecko zacznie brać przykład ze swojego Rodzica. Dobry przykład!!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY