Portal Chirurgia Plastyczna

Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne. Czy naprawdę potrzebujesz operacji plastycznych? Cz.I

0578e2192c30bdcc9947c70990a903eb9c2f7def
Czas czytania: 2 minut

 

Dysmorfofobia (body dysmorphic dis order, BSD) to bardzo poważne zaburzenie psychiczne objawiające się wyimaginowanym i obsesyjnym strachem o swój wygląd. Lekarze chirurdzy plastycy oraz medycyny estetycznej mają ciężkie zadanie, jakim jest wyłapanie takiego pacjenta i namówieniu go na specjalistyczne leczenie psychiatryczne. Poświęcimy kilka artykułów dysmorfofobi, omawiając szczegółowo symptomy.

 

Jak się objawia?

Mądry i doświadczony specjalista chirurgii plastycznej bardzo szybko potrafi wyłapać wśród swoich pacjentów tych cierpiących na ciężkie zaburzenie psychiczne. Polega ono na głębokim przekonaniu o zniekształceniach swojego ciała i pragnieniu poddania się operacji plastycznej celem usunięcia niekorzystnych zmian. Pierwszym objawem, który daje wiele do myślenia, jest zgłaszający się pacjent bez konkretnych powodów pragnący np. poddać się operacji nosa. Zazwyczaj podczas konsultacji jest on przekonywany do rezygnacji ze swojej decyzji, ale są pacjenci umiejący przekonać lekarza, o tym by wykonał zabieg.

 

DF, czyli dysmorfofobia

Jest wyłapywana u pacjentów podczas przeprowadzanych ankiet, testów, jakim poddawani są podczas rutynowych konsultacji, specjalista tą drogą najczęściej dowiaduje się o poprzednich operacjach. Nie zawsze pacjent cierpiący na DF jest skory do zwierzeń i nie chce lub niechętnie przyznaje się do poprzednich zabiegów. Jest to już sygnał dla specjalisty, że pacjent ma skłonności do DF.

 

Nie wszyscy pragnący zmian, a nie będący szczerzy podczas konsultacji są kwalifikowani do dysmorfofobii, zdarzają się osoby po prostu wstydzące tego, co robiły wcześniej ze swoim ciałem. Każdy dobry lekarz pozna, że potencjalny pacjent miał wykonany zabieg, więc zalecamy mówienie prawdy. Nie można zatajać niczego, jeśli naprawdę zależy nam na poddaniu się zabiegowi. Prawdomówność od samego początku świadczy o pacjencie, że nie ma zaburzeń psychicznych i jest wiarygodną osobą, która świadoma jest nie tylko rachunku za operację, ale również możliwości wystąpienia powikłań.

Dla pocieszenia informujemy, że tylko do 2% naszej populacji cierpi na dysmorfofobię, ale mniej pocieszający jest fakt, że właśnie ten odsetek trafia do specjalistów zajmujących się korekcją ciała. Na nich to właśnie spada obowiązek wychwycenia takiego pacjenta, by nie wpadł on w pułapkę choroby, czyli chęci ciągłej przemiany i doprowadzaniu swojego ciała do perfekcji, ponieważ w przypadku takich osób nigdy nie ma końca ich przemiana.

 

Problem po operacji

Pacjent po operacji plastycznej nadal twierdzi, że nie ma spodziewanego przez niego efektu, a co za tym idzie, następuje kolejne wymuszenie zabiegu. Jeśli lekarz odmówi dokonania reoperacji lub kolejnej nowej na innej części ciała, taki pacjent szuka kolejnego specjalisty do tego momentu aż go znajdzie i wymusi kolejną operację.
Zaburzenie dysmorfofobi ma podłoże hipochondryczne, czyli jest nieuzasadnione oraz towarzyszy najczęściej depresji a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do samobójstwa.
Według dr Katharine Philips ponad 500 chorych wskazało jakie części ciała są ich problemem.

 

500 pacjentów i części ciała, które są ich problemem

 

Skóra (73%)
Włosy (56%)
Nos (37%)
Waga (22%)
Brzuch (22%)
Piersi/brodawki (21%)
Oczy (20%)
Uda (20%)
Zęby (20%)
Nogi (ogólnie) (18%)
Budowa ciała/struktura kości (16%)
Twarz (14%)
Rozmiar/kształt twarzy (12%)
Wargi (12%)
Pośladki (12%)
Podbródek (11%)
Brwi (11%)
Biodra (11%)
Uszy (9%)
Ręce/nadgarstki (9%)
Talia (9%)
Genitalia (8%)
Policzki/kości policzkowe (8%)
Łysina (8%)
Wzrost (7%)
Rozmiar/kształt głowy (6%)
Czoło (6%)
Stopy (6%)
Dłonie (6%)
Szczęka (6%)
Usta (6%)
Plecy (6%)
Palce (5%)
Szyja (5%)
Ramiona (3%)
Kolana (3%)
Palce u nóg (3%)
Kostki u nóg (2%)
Mięśnie twarzy (1%)

 

Źródło: Plastic and Reconstructive Surgery dr Valerie A. Picavet oraz pl.wikipedia.org

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY