Portal Chirurgia Plastyczna

Ginekomastia czyli problemy z biustem u mężczyzn

Ginekomastia czyli problemy z biustem u mezczyzn
Czas czytania: 2 minut

 

Biust u mężczyzny? Niestety to przypadłość nie tylko panów z otyłością, ale coraz częściej intensywnie ćwiczących. Ginekomastia to najczęstszy powód zgłaszania się do chirurgów plastyków pacjentów nieznajdujących innej metody na zniwelowanie biustu.

Objawy można wyłapać już w wieku dojrzewania, ale większość przypadków ma swoje podłoże w chorobach metabolicznych i zaniedbaniach żywieniowych.

 

Spędza Ci sen z powiek. Pogłębia Twoją niepewność. Nie musisz już żyć z tym kompleksem. Czasem pozostałość po odchudzaniu można szybko skorygować, ale co jeśli to nie otyłość spowodowała taką przypadłość? Walka na siłowni nie pomaga a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej uwidacznia wszytko. Rozbudowując mięśnie klatki piersiowej, rozrastający się mięsień wypycha do przodu pierś z gruczołem a niejednokrotnie ze sporą ilością tkanki tłuszczowej. Istnieją również inne przyczyny powstania tej przypadłości.

 

Ginekomastia genetycznie uwarunkowana?

Może być dziedziczna, ale i nabyta przez skutki uboczne leków około 62% przypadków ginekomastii bywa spowodowanych działaniem leków. Jej powstawanie powodują np. spirolacton – diuretikum, cimethidin – stosowany przy leczeniu choroby wrzodowej, dioxin- choroby serca), hormony oraz sterydy anaboliczne.
Często główną przyczyną jest częściowo lub całkowicie zwiększony poziom estrogenu, który wpływa na rozwój gruczołów piersiowych. Poza tym podwyższonemu poziomowi estrogenu towarzyszy deficyt androgenów (męskich hormonów płciowych) lub uszkodzenie receptorów, na których androgeny osiadają i wspólnie działają.

Niepokojące nie jest też pojawienie się ginekomastii u dojrzewających chłopców, ponieważ ten braku balansu hormonalnego zniknie w ciągu roku, dwóch lat. Jeśli tak się nie dzieje należy udać się do endokrynologa.

 

Kiedy rozwija się ginekomastia?

Ginekomastia rozwija się także u mężczyzn po 60 roku życia, kiedy dochodzi do degeneracji komórek płciowych wytwarzających androgeny. Zakłócenia hormonalne tarczycy to bardzo częsta przyczyna ginekomastii.

Choroby metaboliczne często odpowiadają za powiększenie gruczołów piersiowych. Do tej kategorii zalicza się marskość wątroby, choroby nerek i otyłość. U otyłych mężczyzn dochodzi w tkance tłuszczowej do amortyzacji (przemiana enzymatyczna) wolnych androgenów w estrogen. Przy marskości wątroby zakłócona jest funkcja wątroby i tym samym funkcja hormonalna.

 

Jakie są rodzaje ginekomastii?

1. Ginekomastia gruczołowa ze znacznym powiększeniem gruczołu.
2. Ginekomastia tłuszczowa z przeważającą ilością tkanki tłuszczowej.
3. Ginekomastia mieszana z przerostem gruczołu i tkanki tłuszczowej.

Oceń sam swój stan i jeśli odnajdziesz oznaki ginekomastii zgłoś się do specjalisty!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY