Hormony najsilniej działają na kobiece piersi podczas trwania ciąży, wpływając na ich kształt, co bardzo cieszy prawie każdą panią. Hormony mają wielkie oddziaływanie na kobiecie piersi przez całe jej życie.
Działanie hormonów
Kobieta odczuwa działanie hormonów na piersi od chwili kiedy zaczyna dojrzewać a intensywniej w okresie miesięcznych cykli. Pierwsze odczucia i młoda kobieta bardzo bacznie obserwuje to, co dzieje się z jej ciałem. Każda zmiana, która daje efekt w tym czasie delikatnego powiększenia piersi, czyli ich nabrzmienia jest dla nastolatki niezwykle ważne i emocjonujące. Przez te odczucia uczy się ona reakcji na comiesięczne zmiany hormonalne zachodzące w jej ciele. Z czasem potrafi ona rozpoznać nadchodzącą menstruację, ale również zweryfikować niepokojące zmiany, które powinna konsultować ze swoim lekarzem. Fenomen działania hormonów na kobiece ciało jest niezwykła i jest tematem badań specjalistów.
Następnym ważnym etapem, kiedy hormony mają wielkie znaczenie to ciąża, która ma wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety. Hormony, jakie wydzielają się podczas oczekiwania na nowego człowieczka to przede wszystkim estrogeny, które regulują wzrost gruczołów sutkowych. Kolor wokół brodawki to wpływ tych substancji na barwnik, który odkłada się wokół brodawek, które podczas ciąży zazwyczaj dają ciemniejszy kolor. Hormony-estrogeny w tym okresie silnie stymulują laktację a samą pierś do wydzielania mleka, przygotowuje hormon-progesteron odpowiedzialny z rozwój w tym okresie gruczołu piersiowego.
Menopauza i jej początek jest często niezauważalny przez kobietę.
Hormony, które towarzyszą kobiecie w ciągu jej życia i jak na nią wpływają
- Hormony jajnika (estrogeny) -wpływają na wzrost gruczołów sutkowych, odkładanie się barwnika wokół brodawki, stymulują laktację.
- Hormony jajnika (progesteron) – wywołuje rozwój komórek gruczołowych, powiększenie i przygotowanie piersi do wydzielania mleka.
- Hormon nadnerczy (testosteron) -powoduje zatrzymanie wody i elektrolitów w organizmie.
- Hormon kory nadnerczy (kortykoidy) – wspomaga rozwój gruczołu piersiowego, umożliwia wrażliwość na prolaktynę.
- Prolaktyna (hormon przysadki) – wydzielana w większej ilości po porodzie, powoduje wytwarzanie przez komórki gruczołu piersiowego.
- Hormon wzrostu produkowany przez przysadkę mózgową — niezbędny do rozwoju piersi w okresie dojrzewania.
- Hormon trzustki (insulina) – stymuluje gruczoł piersiowy w czasie ciąży, jest konieczna do wytwarzania mleka.
- Hormon tarczycy zwiększa wydzielanie mleka sprowokowane działaniem prolaktyny.
- Hormon podwzgórza (oksytocyna) – w czasie okresu laktacji kurczy mięśnie przewodów gruczołów mlekowych, wydala mleko zgromadzone w przewodach piersi przy podrażnieniu brodawki piersiowej.
Każda kobieta w pewnym wieku powinna zadbać o regularne badanie poziomu hormonów co przede wszystkim może pomóc w łagodniejszym wejściu w okres menopauzy oraz przechodzeniu tego okresu z mniejszym obciążeniem objawów, oraz skutków wahań poziomu hormonów.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.