Portal Chirurgia Plastyczna

Jak mądrze wybrać czas operacji plastycznej. Porady specjalisty chirurgii plastycznej dr Joanny Kurmanow

dr Kurmanow o operacje plastyczne1
Czas czytania: 3 minut

 

Pacjent, który jest zdecydowany na zabieg, przechodzi do kolejnego etapu, czyli do wyboru terminu operacji plastycznej. Podczas konsultacji pada pytanie. Kiedy i jaki miesiąc wybrać? Zapytaliśmy dr Joannę Kurmanow specjalistę chirurgii plastycznej z ogromnym doświadczeniem, jak to wygląda ze strony chirurga plastycznego? Czy pacjentom obojętna jest data operacji, czy jednak przywiązują wielką wagę co do terminu? Jak mądrze wybrać czas operacji plastycznej

Jaka pora roku jest najlepsza na wykonanie operacji plastycznej?

Odpowiedziała dr Joanna Kurmanow specjalista chirurgi plastycznej

 

dr Joanna Kurmanow Chirurg Plastyczny
dr Joanna Kurmanow Chirurg Plastyczny

 

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu. Operacji w obrębie twarzy nie wykonuje się w czasie lata, gdy słońce jest najsilniejsze. Tak samo jest z liposukcją czy powiększaniem piersi,  warto te zabiegi zrobić co najmniej 6 tygodni przed ubraniem kostiumu kąpielowego. Mądrze wybierając czas operacji, zapewniamy sobie bezpieczny okres rekonwalescencji, unikamy pytań o blizny i obrzęki.

Poza tym zmieniając fryzurę, styl ubierania unikamy natrętnych pytań o wykonane zabiegi, gdyż ludzie bardziej koncentrują się na diametralnych zmianach wyglądu niż na zmianach twarzy (spłycenie zmarszczek czy plastyka uszu) czy sylwetki („chirurgiczne” schudnięcie, korekcja piersi). Lato to czas odpoczynku i słońca!

 

 

Termin od połowy czerwca do sierpnia to nie jest czas na operacje. Czekałaś tak długo, więc można poczekać jeszcze 2- 3 miesiące. Jeśli jednak koniecznie chcesz wykorzystać urlop z rodziną na wymarzony zabieg, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Pozostań w klimatyzowanym pomieszczeniu przez 1-3 tygodnie, aby nie utrudniać procesu gojenia się ran i zapobiegać odparzeniom.

Unikaj słońca, aby nie powstały przebarwienia w miejscach operowanych, które są bardzo trudne i kosztowne do usunięcia (czasem niemożliwe). Kąpiel w basenie, pływanie w morzu nie jest wskazane, gdyż może stać się przyczyną zakażenia świeżej rany operacyjnej lub przedłużonego obrzęku. Świeże blizny poddane działaniu promieni słonecznych staną się nieładne i widoczne.

Po modelowaniu sylwetki (liposukcja, plastyka brzucha, plastyka piersi) przez parę tygodni trzeba nosić ubranie modelujące, a jest to taka nieoddychająca zbroja, która w czasie upałów staje się niewygodna i przepocona. Zabiegi, które można wykonywać to drobne zabiegi typu Botox, wciągnięte brodawki. Odradzane zabiegi to operacje twarzy, piersi, sylwetki.

 

Operacje plastyczne jesienią

Zabiegi jesienią. Letni, aktywny wypoczynek oraz mniej kalorii podczas upałów, czyli idealna waga do modelowania sylwetki! Po letnim odpoczynku (witamina D3, owoce, warzywa) i pełnej regeneracji (ruch i nowe nawyki sportowe)  jesienią można myśleć o chirurgii plastycznej. Dieta owocowo-warzywna i większa porcja ruchu w lecie stanowią przygotowanie do operacji modelujących sylwetkę. Mając wyrobione nowe nawyki, zapewnimy sobie dobry wygląd po operacji na bardzo długi czas. Zaletą jesiennych operacji jest brak słońca, grubsze ubrania, chłodne dni.

 

Operacje plastyczne zimą

Koniec listopada — grudzień — do marca. Nowy Rok — Nowa Ty! Najlepszy czas na każdą ingerencję chirurgiczną — od operacji twarzy po modelowanie sylwetki. Ciepła, obszerna odzież pozwala na noszenie kamizelek, spodenek po liposukcji. Staniki pooperacyjne można ukryć pod luźnym swetrem.

Dodatkową zaletą jest niska temperatura — nie powoduje nadmiernego pocenia oraz nie ma odparzeń skóry, które mogą się pojawiać, gdy odzież pooperacyjną będziemy nosić latem. Golf, szal, chusta ukryją operację szyi i podbródka. Mocniejszy makijaż pozwoli na zapudrowanie siniaków po operacji powiek i nosa. Poza tym po każdym zabiegu nie można opalać blizn przez 3 miesiące, czyli unikać światła słonecznego.

Polecane operacje w czasie zimy. Operacje laserowe twarzy, facelifting, operacje powiek, nosa, modelowanie sylwetki — liposukcja, plastyka brzucha, operacje piersi.

Wady operacji w czasie zimowym. Rezygnacja z aktywnych ferii — np. nart lub kitesurfingu w ciepłych krajach. Wiosna — do czerwca to idealny czas na zmiany! Planujesz dobry wygląd na plaży? Wiosna to kolejny dobry czas na operacje plastyczne! Jest czas na zrzucenie wagi przed latem oraz wymodelowanie sylwetki liposukcją.

Słońce nie świeci tak intensywnie — nie ma ryzyka przebarwień miejsc operowanych, nie trzeba pamiętać o nakładaniu kremów z filtrem. Zalety wiosennych operacji — nadal grube ubrania i chłodne dni, przygotowanie dietetyczne i ruchowe do operacji modelowania sylwetki, które zaczyna się w czasie jesieni, nie trzeba rezygnować z ferii zimowych z rodziną! Chirurgia plastyczna to nie zabiegi nagłe, ratujące życie! Warto planować je z głową.

dr Joanna Kurmanow Chirurgia Plastyczna

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY