Przygotowania do operacji masz już za sobą, czekasz na lekarza anestezjologa, który bardzo dokładnie opisze procedurę wprowadzania w znieczulenie, które dobrane jest do rodzaju zabiegu. Pacjent zastanawia się, czy się wybudzi i jak będzie czuł się po operacji? Jakie będzie jego samopoczucie i czy będzie odczuwać ból…
Strach i niewiedza przed tym, co czeka człowieka w danej sytuacji, są niezwykle stresujące. Nie można nikomu wytłumaczyć w kilku zdaniach, by się nie obawiał, uspokoił i zrelaksował przed operacją. Lekarz i cały zespół przygotowujący pacjenta do zabiegu ma za zadanie przekazanie mu wszystkich informacji, tak by nie tylko go rozluźnić, ale by współpracował z nimi do czasu zastosowania znieczulenia.
Kiedy pacjent leży już na stole operacyjnym, ma zaledwie chwilkę, by dotarło do niego, że rozpoczyna się zabieg, zazwyczaj jest po tzw. głupim jasiu dla zniesienia strachu i lekkiego zobojętnienia.
Anestezjolog prosi o kilka głębszych wdechów, widzisz maseczkę, która zakrywa usta i nagle budzisz się i jest po wszystkim!
Jak pacjent czuje się po zabiegu? Co odczuwa?
Chwila po przebudzeniu nie dla każdego jest miła. Nie odczuwa się bólu, bo ciało jeszcze jest pod wpływem środków przeciwbólowych, ale pacjent jest oszołomiony. Nie zawsze wie, gdzie się znajduje, lecz ten stan szybko przechodzi. Samopoczucie zależy od przygotowania przed operacją i tego, czy pacjent stosował się do zaleceń takich jak np. bycie nad czczo.
W pierwszych minutach zaczynamy odczuwać zimno, któremu towarzyszą często silne dreszcze i pacjent wymaga dodatkowego okrycia.
Kolejne objawy
Następnym objawem, który zaczynamy czuć to ból gardła, ale nie jest on jak w przeziębieniu. Czym jest spowodowany? Anestezjolog, wprowadzając nas w znieczulenie ogólne, wsuwa rurkę intubacyjną dla udrożnienia dróg oddechowych, która podrażnia. W końcowej fazie wyprowadzania pacjenta z narkozy zostaje ona usunięta. Ból gardła bardzo szybko mija.
Pragnienie to następny objaw po przebudzeniu. Uczucie jest bardzo silne, ale bezpośrednio po zabiegu i wybudzeniu nie podaje się pacjentowi napojów, lecz zazwyczaj zwilża usta, podaje kostki lodu do ssania, które dodatkowo uśmierzają ból gardła.
Mdłości pojawiają się nie u każdego pacjenta i raczej są związane z wcześniejszą intubacją, rurka podrażnia ścianki dróg oddechowych, a przy jej wyciąganiu mogą pojawić się odruchy wymiotne. Dobrze, jeśli pacjent był naprawdę przezorny i uczciwy w stosunku do siebie, nic nie jadł wedle zaleceń i nie pił, to mdłości szybko ustępują.
Niektórym pacjentom podaje się środki przeciwwymiotne dożylnie i natychmiast odczuwamy ich zbawienne działanie.
Dyskomfort
Ze względu na rodzaj operacji możemy dodatkowo zacząć powoli odczuwać dyskomfort ze strony operowanego miejsca. Pacjent natychmiast ma podawane następne dawki, a na noc dodatkowo środek nasenny by mógł spokojnie przespać noc. Rana jest niekiedy zaopatrzona w dreny, które zbierają pozostałość skrzepów, odciągają zbierająca się krew, powietrze zassane do rany przy operacji. Dreny zdejmuje się około drugiego dnia po zabiegu.
Noc po znieczuleniu ogólnym na pewno spędzisz w klinice, potrzebujesz opieki, którą zapewni personel. Jest to również doba obserwacyjna.
Następnie opiszę jak przetrwać pierwszy dzień po powrocie do domu i co potrzebujesz, by czuć się jak najlepiej.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.