Portal Chirurgia Plastyczna

Jak zminimalizować zasinienie i opuchliznę nosa po operacji?

Operacje nosa siniaki opuchlizna
Czas czytania: 3 minut

 

Ślady po operacjach plastycznych to m.in. siniaki.  Jak zminimalizować zasinienie po operacji nosa? Najlepiej mieć kilka wolnych dni, by móc spokojnie poddać się rekonwalescencji, ale nie wszyscy pacjenci mają to szczęście i muszą wrócić do pracy, normalnego życia.

Po rozmowie z wieloma chirurgami plastycznymi możemy napisać z czystym sumieniem, że doświadczenie specjalisty ma wielki wpływ na wygląd po zabiegu a w tym na zasinienie. Chirurg zawsze stara się zminimalizować skutki operacji w tym zasinienie.

Niestety siniaki zawsze się pojawiają, gdy specjalista musi naruszyć układ kostny, aby np. zmniejszyć szerokość nosa. W czasie takiego zabiegu dochodzi do ingerencji kostnej części nosa oraz chrzęstnej. Pacjent jest informowany przed operacją o wszystkich ewentualnych niedogodnościach jako skutkach zabiegu.

 

Od czego zależy wielkość siniaków po operacji nosa?

  1. Wiek pacjenta. Im jesteśmy starsi tym mamy większą tendencję do kruchości naczyń krwionośnych a co za tym idzie do zasinień.
  2. Predyspozycje wynikające z zaburzeń, jakie miała większość osób z naszej rodziny dających nadmierne zasinienia, krwawienia po zabiegach. Ważne, by o wszystkim (jeśli posiadamy taką wiedzę) poinformować naszego specjalistę. Zapewne będziemy mieli zlecone odpowiednie badania przed zabiegiem.
  3. Przyjmowane leki przez pacjenta. Musi poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza tych rozrzedzających krew. Nie oznacza to, że operacji nie będzie, ale zespół operujący musi wiedzieć, by odpowiednio przygotować się do zabiegu i nie być niczym w trakcie zaskoczonym. 

 

Jeśli zapomnisz o czymś poinformować na konsultacji chirurga plastycznego, nie martw się, bo możesz przekazać informację drogą @, telefonicznie, ale najlepiej zrób to jak najwcześniej. Zdarza się tak, że badanie zlecone będzie trzeba dla pewności powtórzyć przed samym zabiegiem.

Powyższe czynniki są niezależne do pacjenta. Ma po prostu predyspozycje, przyjmuje leki i chce czy nie może wystąpić ewentualność wielkich siniaków po zabiegu.

 

Jednak istnieje szereg zaleceń od lekarza, które jeśli pacjent wdroży to zapewne uchroni się chociaż w jakimś stopniu od widocznych skutków operacji jakimi są m.in. siniaki i obrzęki.

 

Zalecenia chirurga plastycznego 

  1. Unikanie wszelkich małoistotnych dla pacjenta leków, które rozrzedzają krew. Odstawić je na przynajmniej 2 tygodnie przed operacją. Jeśli już musisz je przyjmować (zapewne pod ścisłą kontrolą lekarza, który je przepisał) postaraj się by dawki nie były podnoszone w okresie przed zabiegowym.
  2. Pamiętaj również o lekach takich jak aspiryna, ibuprofen i inne środki przeciwzapalne, które każdy z nas może kupić bez recepty, czyli bez kontroli lekarza.
  3. Należy unikać wysokich dawek wszelkiego rodzaju multiwitamin, preparatów ziołowych, herbatek itd. Mogą zawierać wysokie poziomy witaminy E, żeń-szenia, Ginko oraz olejów rybnych, które również wpływają na możliwość wystąpienia większego krwawienia.
  4. Po zabiegu używaj okładów z lodu, zazwyczaj po około 2 dniach od zabiegu. Jednak sugerujemy, by w tej kwestii słuchać zaleceń swojego chirurga plastycznego.
  5. Utrzymuj głowę po zabiegu podniesioną, unikaj pochylania się, by zmniejszyć wystąpienie obrzęku i zmniejszyć ewentualne zasinienie.
  6. Unikaj palenia przed i najlepiej po… nie wracaj do zabiegu. Polecamy przeczytać bardzo ciekawe wyjaśnienie, dlaczego najlepiej całkowicie na długo przed operacją przestać palić papierosy.
  7. Zalecamy po wielu rozmowach ze specjalistami i samymi pacjentami po zabiegach korekcji nosa, by przed zabiegiem oczywiście po konsultacji z chirurgiem plastycznym przyjmować arnikę. Ma ona wielki wpływ, oczywiście w odpowiedniej dawce na zmniejszenie obrzęków i zasinienia.

 


Nasza cenna wskazówka

Wszystko, co przeczytasz w Internecie oraz wszelką wiedzę nabytą od innych pacjentów, bardzo prosimy o zweryfikowanie u swojego specjalisty chirurgii plastycznej. Wymagaj od niego odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania przed operacją i również po zabiegu.

Dobry specjalista chirurgii plastycznej nie zamyka się na swojego pacjenta po zabiegu. Pamiętaj, że płacisz nie tylko za sam zabieg i zdjęcie opatrunków, ale i wiedzę, która chirurg plastyczny musi ci przekazać, by efekty zabiegu były zadowalające. Pacjent musi być świadomy i poinformowany o wszystkim, co może pomóc w rekonwalescencji oraz satysfakcjonującym wyniku operacji.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY