Operacje plastyczne w Polsce są już tak samo powszechne, jak w innych krajach i tylko czasem można przeczytać piętnujący tekst pod informacjami o zabiegu jakiejś gwiazdy. Chirurgia plastyczna wkroczyła w nasze życie tak samo, jak medycyna estetyczna i jeśli ktoś podejmie decyzję o zabiegu, umawia konsultację i nie ma wielkich obaw przed krytyką. Problemem jest tylko wiek. Kiedy i jakiej operacji mogę się poddać?
Zmiany rysów u celebrytów
Jedynie pewna grupa celebrytów ma to szczęście i albo dziedziczy w genach moc cofania efektów starzenia ciała, albo przez odpowiednie tajemne diety zmieniają sobie rysy twarzy, wedle mody np. wydłużają sobie twarz, powiększają (być może napojem z naci z pietruszki) policzki lub usta. Nie wiemy, nie należymy do kręgu szczęściarzy, którym medycyna estetyczna czy chirurgia nie są w odpowiednim czasie potrzebne.
Ciało starzeje się i nie zatrzymamy tego procesu. Przechodzimy różne etapy wzrostu, dojrzewania, ale to proces, który idzie w kierunku starzenia i obumierania ciała. Brzmi niemiło, więc idźmy w milszym kierunku. Jak sobie pomóc rekami specjalistów chirurgii plastycznej czy lekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej?
Pierwsze i najważniejsze pytanie to kiedy poddać się operacji, zmianie, która ingeruje w nasze ciało? W jakim wieku spokojnie można zacząć interesować się operacjami i zabiegami? I tu każdy dobry specjalista chirurgii plastycznej odpowie, że najlepszy wiek to taki, kiedy problem, który chcemy zlikwidować, zaczyna nam przeszkadzać.
Jaka operacja jest odpowiednia dla twojego wieku
Istnieje również wyznacznik dla każdego zabiegu wyznacznik lat, ale jest on tylko umowny, ponieważ problem np. wiotczenia skóry twarzy jest indywidualną cechą danej osoby, na którą składa się kilka czynników. Od stylu życia, jaki prowadzimy, rodzaju pracy, jaki wykonujemy, diety, pielęgnacji ciała oczywiście im bardziej świadoma i właściwa, tym lepiej dla nas czy po predyspozycje genetyczne.
Najlepszym sposobem, by się o tym dowiedzieć, jest konsultacja u specjalisty, który nam bardzo dokładnie wyjaśni, czy nadajemy się już do zabiegu, który nas zainteresował, a może przekona, by jeszcze chwilkę poczekać, odpowiednio dbając o swoje ciało i pojawić ponownie we właściwym momencie. Słuchajmy doświadczonych specjalistów, bo nie ma cenniejszego źródła informacji od nich.
Media ciągle donoszą o najnowszych zabiegach medycyny estetycznej czy donoszą o odkryciu u jakiejś znanej osoby wspaniałych (lub nie…) efektów operacji plastycznych. Kiedy widzimy, jak pani w wieku zbliżonym do naszego wygląda, jak nasza młodsza siostra zaczynamy się porównywać i myśleć, czy aby nie skorzystać z dobrodziejstw medycyny.
Filtry Instagram i Photoshop
Nie widzimy filtrów z Instagrama, hektolitrów warstw upiększających Photoshopa, czujemy ukłucie zazdrości. Media dziś kreują młodość, świeżość i przepiękne ciała. Skoro tak działają na nas dorosłych i dojrzałych ludzi, proszę, pomyślmy, jak działają na młode osoby, które w dobie Internetu są bombardowane taką informacją. Tak to są przyszli pacjenci gabinetów medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej, ale w większości przypadków przejdą zabiegi za wcześnie i poddadzą się zmianom, które nie są im wcale potrzebne.
Dla pocieszenia martwiących się rodziców, na szczęście jest coraz większa świadomość wśród pacjentów i wiedzą, że na zabiegi medycyny estetycznej należy zgłaszać się do lekarzy, a nie kosmetyczek czy kosmetologów a zabiegi chirurgii plastycznej tylko u specjalistów chirurgii plastycznej, a nie u osób, które tylko reklamują operacje plastyczne, nie mając specjalizacji. Prawdziwy specjalista odmówi zabiegu w przypadku kiedy uzna, że nie jest on potrzebny.
Która operacja plastyczna w jakim wieku?
Jaka procedura jest najlepsza i najbezpieczniejsza w twoim wieku z chirurgii plastycznej? I odpowiedź pierwsza to stan skóry np. twarzy oraz cel estetyczny. Przykładowo plastyka powiek górnych będzie odpowiednia dla osoby w wieku 30 lat, ale może być wykluczona dla innej w tym samym wieku. Procesy starzenia a wiek nie zawsze idą w tym samym rytmie u równolatków.
Typ urody również ma tu wielkie znaczenie. Możesz mieć od nastoletnich lat wielką lwią zmarszczkę, której nigdy nie będzie mieć kobieta 40-letnia z mniej ekspresyjną mimiką twarzy.
Ogólne wytyczne w ocenie gotowości do zabiegu
- styl życia
- nawyki
- używki
- genetyka
- stan skóry/ciała
- wiek
Poniżej kilka przykładowych zabiegów chirurgii plastycznej, gdzie te ogólne wytyczne decydują czy jest to właściwy czas, aby rozważać poddanie się zabiegowi. Zawsze kierujmy się zaleceniami i radami chirurga plastycznego, a nie porad z gryp internetowych czy osób niemających nic wspólnego z medycyną! Sprawdzajmy zawsze uprawnienia, bo rzeczywistość pokazuje, że zwłaszcza niezadowoleni pacjenci weryfikują dopiero po zabiegu, do kogo trafili, a to również ma wielki wpływ na przebieg ewentualnej reklamacji i dochodzenia swoich praw jako pacjenta!
Zabieg-predyspozycja-wiek
Procedura | Jakie predyspozycje do zabiegu | Przedział wiekowy kiedy będą największe korzyści z zabiegu |
Podniesienie brwi i czoła | Silne zwiotczenie skóry w okolicy brwi i czoła | 40 do 60 kiedy zmarszczki stają się widoczne. Korzyści mogą odnieść także młodsi kandydaci np. z genetyczną predyspozycją |
Operacje powiek | Nadmiar skóry wokół powiek | 30 do 40 lub gdy zauważalne jest zwiotczenie skóry, typ urody predysponuje do korekcji. |
Lifting twarzy/ szyi | Małe napięcie skóry i dużo zwiotczałej skóry. Stosuje się różne techniki od mini liftingu do pełnego liftingu twarzy. | 40 do 50+ wielu chirurgów plastycznych zaleca im wcześniej, tym lepszy efekt pacjent osiągnie. |
Transfer tkanki tłuszczowej | Uzupełnienie miejsc, gdzie tkanki brakuje (np. twarz, piersi) lub wymodelowanie ciała | 20 do 50+ |
Korekcja nosa | Modyfikacja kształtu i rozmiaru nosa | 16+ |
Uzupełnienia niechirurgiczne |
Pojawiające się zmarszczki, ubytki tkanek, zwiotczenie skóry twarzy itp. Zastosowanie wypełniaczy, botoksu |
20 do 50+ Niekiedy pacjenci nie chcą poddać się zabiegowi chirurgii plastycznej i pozostają przy procedurach medycyny estetycznej |
Konsultacja u chirurga plastycznego
Decyzja o poddanie się operacji plastycznej nie jest łatwa a sama konsultacja to wielkie emocje dla pacjenta. Nie zawsze wychodzi on z gabinetu zadowolony, z terminem zabiegu. Ważne i do znudzenia będziemy to powtarzać, by wybrać specjalistę chirurgii plastycznej, sprawdzić jego doświadczenie, poprosić o udostępnienie na konsultacji zdjęć z podobnymi przypadkami, zapytać o wszystko, co jest dla nas niejasne.
Pytania nigdy nie są głupie i nie przejmuj się, że specjalista słyszy je tysięczny raz, ale twoja konsultacja jest dla ciebie, a nie dla chirurga plastycznego. Jeśli będzie ci coś nie odpowiadało w jego zachowaniu, poczujesz, że traktuje cię pobieżnie i chce szybko przed ustalonym czasem, skończyć spotkanie to po prostu powiedz wprost. Za czas na konsultacji płacisz i rzadko się zdarza, by specjalista potraktował źle swojego potencjalnego pacjenta.
Pamiętaj również, że procedury chirurgii plastycznej są drogie, ale również niosą za sobą, jak każdy zabieg chirurgiczny ewentualność wystąpienia powikłań a rezultaty w większości nie są odwracalne. Konsultacja nie obliguje nikogo do zgody na zabieg, więc po spotkaniu z chirurgiem plastycznym najlepiej daj sobie czas na spokojne przemyślenie decyzji, która ma być twoja, bo to ty będziesz nosić rezultat operacji plastycznej.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.