Portal Chirurgia Plastyczna

Jakie badania po powiększeniu piersi implantami?

Badania z implantami piersi
Czas czytania: 2 minut

Przeszłaś operacje piersi implantami… Wszystko poszło dobrze. Jesteś bardzo zadowolona z efektu. Czy nie zapomniałaś o badaniach swoich piersi? Nadal obowiązuje cię samokontrola i robienie dodatkowych badań po powiększeniu piersi implantami.

 

Teraz jeszcze większą uwagę powinnaś skupić na zmianach zachodzących w piersiach. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Skupimy się na badaniach specjalistycznych, które możesz wykonać w specjalistycznych gabinetach i szpitalach.

 

Jakie badania po powiększaniu piersi implantami?

Dlaczego właśnie te badania i jak często? Dlaczego kobieta z powiększonym biustem implantami musi je wykonywać oraz w jakich przypadkach zostaje ono nam zlecone?
Opisze w skrócie badania obrazowe. W następnych artykułach znajdziecie dokładniejsze informacje poszczególnych badań.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Lista badań po zabiegu powiększania piersi implantami

Badania obrazowe

1.RMI – Rezonans magnetyczny (Magnetic Resonance Imaging) piersi
2. Mammografia piersi
3. USG-po korekcji piersi
4. RTG – badanie rentgenowskie
5. Biopsja piersi z implantami

 

1. RMI Rezonans magnetyczny (Magnetic Resonance Imaging) piersi

Jest to najbardziej wiarygodne badanie u kobiet z implantami piersi. W Polsce jest z nim mały problem z powodu braku specjalnej cewki, która potrzebna jest do wykonania badania. Nie każdy punkt w naszym kraju posiada ten najważniejszy dla nas element aparatury. Badanie wykonywane jest w Szczecinie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach. Samo badanie jest dość drogie i zalecane jest przy podejrzeniu uszkodzenia implantu. Uwidocznione zostaje przesunięcie implantu, uszkodzenia oraz uwidocznienie zwłóknienia wokół implantu.

 

2. Mammografia piersi

Powinno być wykonywane u każdej kobiety! Przed badaniem mammograficznym musimy zawsze poinformować o tym, że posiadamy implant. Na piersi naturalne nacisk podczas badania jest około 10 kg, a z implantami o wiele mniejszy. Jest również różnica w badaniu, jeśli implant jest osadzony pod mięsień i pod gruczoł. W tym drugim przypadku robione są dwie serie zdjęć po 4, ale osobno piersi własnej i samego implantu.

 

3.USG po korekcji piersi

Jedno z najpopularniejszych i najłatwiejszych z dostępnych badań. Obrazowa metoda wykrywania łagodnych zmian oraz zmian nowotworowych. Najlepiej wykonywać badanie między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego co związane jest ze zmianami hormonalnymi u Kobiety i jest wtedy dokładniejsze. Same wkładki nie zakłócają obrazu, a na ekranie monitora USG są w kolorze czarnym, ponieważ płyn nie odbiją ultradźwięków. Dodatkowo implanty zawsze są w obrazie pofalowane.

 

4.RTG badanie rentgenowskie

Głównym celem badania RTG jest diagnostyka układu kostnego. Nie obrazuje ono tkanek miękkich ze względu na mały współczynnik pochłaniania promieni rentgenowskich. Jest różnica pomiędzy promieniami z badania mammograficznego, gdzie są wykorzystane tzw. promienie miękkie a w badaniu RTG twarde. Dlatego niestety wkładek nie zobrazujemy tym badaniem, jak i również gazów, płynów, chyba że zostanie podany kontrast.
Same implant na zdjęciu RTG mogą dać mylący oraz dla niedoświadczonego lekarza. Dlatego zalecamy zawsze informować lekarza lub wykonującego badanie, że posiadamy wkładki.

 

5. Biopsja piersi z implantami

Są sprzeczne doniesienia co do biopsji u kobiet z implantami.
Łatwiej ją wykonać u Kobiet z implantami pod mięsień niż pod gruczoł. Metoda wykonania jest również ważna. Wyróżniamy cieńkoigłową, gruboigłową oraz chirurgiczną. Dla Kobiet z implantami najbezpieczniejsza jest metoda próżniowa (BIOPSJA PIERSI Z IMPLANTAMI (BRAND NAMES, MAMMOTOME, MIBB) Kiedy nie znano tej metody, Kobiety z wkładkami były narażone na otwartą biopsję chirurgiczną w podejrzeniu nowotworu. Jest to metoda mniej inwazyjna oraz dokładniejsza.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY