Portal Chirurgia Plastyczna

Keloidy, czyli blizny występujące tylko u ludzi

Keloidy
Czas czytania: 2 minut

 

Blizny to efekt procesu naprawy skóry i w trakcie dochodzi do tworzenia wielu różnych typów blizn. Mogą być to prawidłowo gojące się rany, ale również i takie, które przybierają formę bliznowacenia.  Mówimy wtedy, że proces gojenia następuje prawidłowo lub nieprawidłowo.

Prawidłowy przebieg gojenia, którego efektem są blizny linijne i szerokie spotykany jest najczęściej. Jednak czasem dochodzi do zaburzenia przebiegu gojenia, czyli dochodzi do tworzenia blizn patologicznych. Efektem jest bliznowacenie dzielone na nadmierne lub niedostateczne.

 

Bliznowacenie nadmierne

To blizny uniesione lub zagłębione z powodu ciągnięcia przez bliznę otaczającej skóry poniżej jej naturalnego poziomu. Blizny uniesione tworzą się zazwyczaj po oparzeniach, są też wśród nich przerostowe oraz keloidy. Ich domeną są wszelkiego rodzaju przykurcze dlatego nazywane są przykurczającymi. Blizny zgłębione są również odmianą blizn przykurczających.

 

Bliznowacenie niedostateczne

Charakteryzuje się bliznami zanikowymi a ich podział jest uzależniony od przyczyny powstania. Mogą być pourazowe, pooperacyjne, poiniekcyjne, po samookaleczeniach, poprzeniowe, pochorobowe. Dzielimy je również na świeże i stare blizny. Kolejnym kryterium podziału to ich twardość oraz zabarwienie. Zdarza się podział na niesklasyfikowane, czyli takie, które nie można w jednoznaczny sposób zdefiniować.

 

Keloidy

Mają formę uniesioną ponad poziom skóry. Mają tendencję do wychodzenia poza granicę blizny, czyli zachodzą na okolicę wokół blizny. Na naszym ciele jest kilka miejsc gdzie mają one wiekszą tendencję do powstania. Często spotykamy je na płatkach małżowin usznych. Mają tendencję do sporych form.

Co ciekawe wystąpić mogą jako blizny po urazie, po zabiegu operacyjnym, po ospie wietrznej po szczepieniu. Niestety mają skłonność do ciągłego wzrostu, czyli mogą osiągnąć sporych rozmiarów kształt. Bliznę tego typu można ocenić dopiero po około roku, kiedy to następuje rozpoznanie keloidu.

 

Wygląd keloidu

Struktura tej blizny jest guzkowata a jego włókna kolagenowe układają się w kształt wiru. Wygląd daje jednoznaczną diagnozę i nie wymaga dodatkowych badań.

 

Co wpływa na powstanie keloidu?

Wielkie znaczenie ma powikłanie gojenia rany w postaci infekcji, krwiaka, przyczynia się również sam pacjent, który nieprawidłowo dba o ranę, nie stosuje się do zaleceń lekarza.

Co ciekawe keloidy występują tylko u ludzi i to miedzy 10 a 30 rokiem życia. Najczęściej u osób o ciemniejszej karnacji co naukowcy przypisują genetycznym predyspozycją do tego rodzaju blizn. Często występują również u alergików, którzy mają podwyższone stężenie przeciwciał.

Keloidy są ciężkie w leczeniu i lekarze muszą bardzo dokładnie zdiagnozować każdy przypadek, zakwalifikować go oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, by efekt satysfakcjonował pacjenta. Leczenie keloidu jest długotrwałe i wymaga czasem zastosowanie wielu technik zabiegowych oraz leczenia farmakologicznego.

 

Opinie pacjentów w Internecie po leczeniu

Spotykamy wiele opinii lekarzy, którzy zdaniem pacjentów nie wyleczyli ich blizn i za to otrzymuj negatywne komentarze w sieci. Jako pacjenci zastanówcie się, czy wasza ocena jest zgodna z prawdą, czy tylko z waszymi odczuciami. Blizny same w sobie są trudnymi do wyleczenia, usunięcia i wszelkie oferty sugerujące, że zostaniecie po leczeniu bez śladu po nich są po prostu kłamstwem.

Tak samo, jak nie istnieje coś takiego jak zabieg operacyjny bez blizny. Wszelka ingerencja w nasze ciało pozostawia ślady. Dlatego ważne jest, jeśli zgłaszacie się do lekarza, by dokładnie wyjaśnić sytuację, w jaki sposób u was pojawiła się blizna. Warto swoją szczerością objąć sam fakt jak dbaliście od początku o ranę a później miejsce zabliźniania. Oceną w takiej sytuacji pracy lekarza powinna zbiec się z oceną swojego postępowania, jeśli chcecie, by wasza opinia w Internecie komuś pomogła.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY