Portal Chirurgia Plastyczna

Kontraktura kapsułowa to przykurcz torebkowy po operacji powiększania piersi implantami. Powikłanie

kontraktura kapsulkowa powiklanie
Czas czytania: 2 minut

 

Kontraktura kapsułkowa inaczej torebka łącznotkankowa tworząca się jako komplikacja po chirurgicznych interwencjach. W tym przypadku po korekcji piersi implantami. Kiedy implant piersi zostaje umieszczony w ciele, traktowany jest on przez nasze ciało jako ciało obce. Zaczyna narastać wokół implantu torebka tkanki bliznowatej. Obkurczenie torebki włóknistej może dotyczyć tylko jednej strony, ale również rzadko występuje obustronnie.

 

Nie jest to wina lekarza operującego ani nikogo innego. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja organizmu na obce ciało. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zareaguje nasze ciało i nie znamy przyczyn, dlaczego u jednej pacjentki nie następuje przykurcz torebkowy a w innym przypadku tak.

 

Kiedy już dojdzie do powikłania

Kiedy już dojdzie do kontraktury kapsułkowej, wszczepiony implant piersi otoczony tkanką łącznotkankową zostaje zaciśnięty twardniejącą tkanką i nasz organizm próbuje się go pozbyć na zewnątrz. Wiele pacjentek ma pretensje do chirurga plastycznego o źle przeprowadzony zabieg, ale proszę wierzyć, że nawet specjaliści nie znają przyczyny i jakie są indywidualne predyspozycje ciała pacjentki do wystąpienia przykurczu torebkowego. Torebka łącznotkankowa wystąpić może w niedługim czasie po zabiegu operacyjnym, jak i powstać parę lat później.

Pierś ulega odkształceniu i przykurcz torebkowy zaczyna deformować pierś oraz przesuwać implant wraz z powodowaniem przewlekłego bólu.

 

Przykurcz torebkowy (torebka łącznotkankowa lub kontraktura kapsułkowa) posiada stopnie przykurczu.


Zwana jest skalą Bakera
I stopień – pierś jest miękka i wygląda naturalnie
II stopień – pierś jest nieco stwardniała, ale nadal wygląda naturalnie
III stopień – pierś twarda, a jej zarys wyraźnie nienaturalny
IV stopień – pierś jest twarda, bolesna i wygląda nienaturalnie


 

Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn powstawania przykurczu

Istnieje prawdopodobieństwo
1. infekcji bakteryjnej
2. krwiaki pozabiegowe
3. uzależnione od rodzaju użytego implantu piersiowego

Bardzo ważne jest, by chirurg plastyczny wytłumaczył, na czym polega to bardzo częste powikłanie.

Pacjentka zostaje poinformowana i pouczona co robić, kiedy wyczuje początek kontraktury kapsułkowej.
Producenci implantów wprowadzili na rynek produkty, które posiadają specjalną teksturowaną powierzchnię, która jest w dotyku chropowata i działa profilaktycznie przeciwko powikłaniu przykurczania torebki łącznotkankowej. Większy odsetek pacjentek, które mają umieszczony implant nad mięśniem piersiowym, ma większą predyspozycję do obkurczania tkanki łącznotkankowej. Od kilku lat chirurdzy plastycy odchodzą od stosowanie implantów o powierzchni gładkiej, co również jest działaniem profilaktycznym.
Każdy dobry chirurg plastyczny powie pacjentce o tym powikłaniu łącznie z ostrzeżeniem o ewentualnej ponownej operacji.

Polecamy: Jak pomóc w przykurczu torebkowym?

Polecamy: Wszystko o przykurczu torebkowym

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY