Portal Chirurgia Plastyczna

Leki, których nie należy przyjmować przed i po operacji! Cz.I

a2d7b6b8e7e994e9dc09d25908deb4ac1f15fab4
Czas czytania: 2 minut

 

Przygotowanie do operacji polega również na niestosowaniu niektórych leków, które mogłyby zaburzyć w naszym organizmie proces krzepnięcia krwi. Niestety wiele środków farmakologicznych nie zawiera w ulotce ewentualnych informacji dla potencjalnych pacjentów podających się zabiegom. Negatywny skutek leków lekarze muszą wyeliminować na około dwa tygodnie przed planowaną operacją plastyczną.

 

Przygotowanie do operacji

Przygotowania, jakie towarzyszą pacjentowi przed operacją plastyczną, są zazwyczaj etapowe. Plan przed zabiegiem musi zawierać odstawienie niektórych leków na około 10 do 14 dni przed terminem. Niestety nie zawsze pacjenci stosują się do zaleceń lekarza, a konsekwencje mogą być różne. Zakłócony proces krzepliwości krwi odczuwają nie specjaliści, ale pacjenci.

O każdym przyjmowanym leku powiadom lekarza i anestezjologa, by w razie konieczności wiedzieli, jakie są przyczyny zaistniałej niebezpiecznej dla pacjenta sytuacji. Dla pewności lekarz przed zabiegiem wykonuje badanie czasu krwawienia, które określa, jaki funkcjonują płytki krwi. Norma w minutach to 2,5-9,5 minuty.

Wiele farmakologicznych środków wpływa na przedłużanie czasu krzepnięcia krwi i powodują częste krwawienia.
Wiele osób zapyta, ale co jak mnie coś zaboli? Niestety dla uśmierzenia bólu najlepiej użyć paracetamolu a reszta leków ma być zawsze konsultowana z lekarzem. Po to jest kontakt telefoniczny, e-mail czy też konsultacje, by pytać i jeszcze raz pytać.

 

Leki, które należy odstawić na czas operacji i po zabiegu to preparaty zawierające

1. kwas acetylosalicylowy (Aspiryna) o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Początek działania po 15–30 min, maksymalne działanie 4–6 h po przyjęciu.
W następnej części objaśnimy dokładniej, dlaczego nie można przyjmować lub być pod stałą kontrolą lekarza, pozostałe preparaty, które zawierają poniżej podane substancje.

2. salicylany 

3. wyciąg z kory wierzby

4. ibuprofen ( Ibuprom)

5. diclofenak 

6. flurbiprofen

7. naproksen

8. piroksykam

9. indometacynę

10 ketoprofen

11.acenokumarol

12. daleprarynę

13. doksycyklinę

14. enoksaparynę

15. fenylopropanolaminę

16. heparynę

17. hydrokortyzon

18. metronidazol

19. prednizon

20. pentoksyfilinę

21. protaminę

22. tiklopidynę

23. trifluoperazynę

24. sulfinpyrazon

25. witamina E

26. czosnek

27. Aktifed

28. amitryptylinę

29. dezypraminę

30. doksepinę

31. imipraminę

32. klomipraminę

33. maprotylinę

34.nortryptylinę

35. protryptylinę

36. trimipraminę

 

Zapraszamy do następnej części i przestrzegamy przed lekkomyślnym podejściem do zabiegów. Zawsze należy wszystkie wątpliwości konsultować ze swoim specjalistą. Fora internetowe i znajomi nie są odpowiednim źródłem informacji. Uzewnętrzni swoje piękno świadomie!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY