Liposukcja jest zabiegiem od lat stosowanym w chirurgii plastycznej. Nie jedna z nas chciałaby mieć piękne i smukłe uda, ale czasem natura płata figle i pomimo intensywnych ćwiczeń, diet tłuszcz nadal zalega w newralgicznych miejscach nóg. Liposukcja ud pozostawia niewielkie ślady w formie blizn, ale tym sposobem zewnętrzne oraz wewnętrzne strony ud można poddać odessaniu tłuszczu.
Wygląd ud zwłaszcza dla wielu kobiet nie jest zadowalający. Często poddajemy się karkołomnym ćwiczeniom, a efekt jest marny.
Jak sobie pomóc?
Jedną z metod kształtowania tej części ciała jest zabieg liposukcji ud. Istnieją różne metody od klasycznej polegającej na wykonaniu drobnych nacięć i wprowadzeniu cieniutkiej rurki na końcu podłączonej do specjalnego urządzenia ssącego.
Istnieje jeszcze metoda ultradźwiękowa, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe rozbijające komórki tłuszczowe.
Dziś skupimy się na klasycznej metodzie liposukcji.
Pacjenci do zabiegu muszą mieć predyspozycje:
1. Ustabilizowaną wagą ciała
2. Elastyczną, twardą skórą
3. Nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych częściach ciała
4. Prawidłowym stanem zdrowia zarówno fizycznym, jak i psychicznym
Jak wygląda zabieg liposukcji ?
Zabieg liposukcji może trwać od 1 do 5 godzin w zależności od rozległości obszarów poddawanych zabiegowi oraz techniki, jaką obrał chirurg plastyczny.
Przed rozpoczęciem zabiegu obszar, który będzie poddawany odsysaniu tłuszczu, jest dokładnie czyszczony.
Stosuje się znieczulenie miejscowe (z delikatnym uśpieniem) lub ogólne w zależności od złożoności zabiegu oraz wrażliwości na ból pacjenta.
Chirurg wykonuje pojedyncze lub wielokrotne nacięcia w naturalnych zgięciach skóry (zazwyczaj na granicy oddzielającej pośladki od nóg, po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej ud, czy też w okolicy bioder), zaraz po uśpieniu. Nacięcia są niewidoczne po operacji, gdyż kontury ciała skrzętnie je ukrywają.
Klasyczna metoda odsysania tłuszczu jest jedną z najbardziej popularnych.
Specjalny fluid spulchniający ciało jest wstrzykiwany kaniulą (dużą igłą z otworkiem) w miejsca poddawane zabiegowi.
Wprowadzony roztwór
a. saliny (roztwór soli – jałowy roztwór chlorku sodu)
b. lidokainy
c. epinefryny pomaga w zmiękczeniu tkanki tłuszczowej, kontroluje utratę krwi i usprawnia usuwanie tłuszczu.
Następnie chirurg plastyczny wprowadza kaniulę do tkanki tłuszczowej. Wpychając i wyciągając z powrotem kaniulę, rozluźnia on tkankę tłuszczową pacjenta. Następnie uruchamiane jest znajdujące się na drugim końcu kaniuli urządzenie ssące, które usuwa tłuszcz (stosowane jest również rozwiązanie mechaniczne, czyli na końcu kaniuli umieszcza się strzykawkę, którą wysysa się tłuszcz, jest to metoda czasochłonna i zalecana tylko przy drobnych zabiegach). Operacja kończy się zazwyczaj założeniem rozpuszczalnych szwów.
Po zabiegu pacjent musi:
– należy stosować się do zaleceń lekarza
– w celu osiągnięcia lepszego efektu i nabrania smukłego konturu ciała powinno nosić się specjalną uciskową bieliznę przez okres od dwóch do czterech tygodni
U pacjentów cierpiących na podane schorzenia efekt może nie być w pełni zadowalający:
– cukrzycę;
– choroby układu krążenia;
– choroby układu oddechowego;
– zaburzenia obwodowego krążenia krwi.
Czy na pewno potrzebujesz zabiegu tak ingerującego w ciało? Jeśli jesteś zdecydowanym pacjentem, wybierz dobrego specjalistę, by nigdy nie żałować swojej decyzji.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.