Portal Chirurgia Plastyczna

Marszczenie, falowanie implantu po powiększaniu lub rekonstrukcji piersi

Falowanie marszczenie implantu po powiekszaniu piersi
Czas czytania: 3 minut

 

Marszczenie, falowanie widoczne na implancie jest powikłaniem po powiększaniu piersi. Dlaczego powstaje i jak można uniknąć pofalowania widocznego na piersi? Jest to rzadka komplikacja, ale niestety czasem występująca ku utrapieniu pacjentek.

 

 

Jak wyeliminować tworzenie fałd i marszczeń implantu?

Wszystkie implanty mogą dać taki efekt przy sprzyjających okolicznościach. Częściej pojawiało się przy implantach wypełnionych solą fizjologiczną, ale te używane są bardzo rzadko. Jeszcze niedawno masowo wszczepiane w USA. Efekt tworzenia marszczeń lub pofalowania, zwykle wzdłuż zewnętrznej krawędzi w okolicy pach.

Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko powikłania, jakim jest marszczenia się lub falowanie implantu piersi po zabiegu powiększania piersi:

 • Silikonowe implanty piersi

Wkładki silikonowe to najlepszy wybór. Dają naturalny wygląd i zmniejszają ryzyko marszczenia lub falowania wkładki. Konsystencja silikonu różni się od wypełnienia solą fizjologiczną, która jest jak woda. Ta gęstsza konsystencja zmniejsza ryzyko tego powikłania. Niestety nie wiemy, czy jeszcze stosuje się w Polsce implant wypełnione solą fizjologiczną, być może w szpitalach i dla pacjentek po rekonstrukcjach piersi.

 

 • Rozmiar implantu

Większe implanty piersi są bardziej podatne na marszczenie niż mniejsze. Dlatego zalecamy słuchanie specjalistów chirurgii plastycznej, a nie próbowanie wymuszania na nich wkładania jak największych. Miejcie na względzie swoje zdrowie, swój wygląd i nie porównujcie się z innymi pacjentkami.

 

 • Zdecyduj się na umiejscowienie implantu pod mięśnie

Umieszczenie implantów piersi pod mięśniem zmniejszy ryzyko marszczenia lub falowania. Dzieje się tak po prostu dlatego, że implanty piersi pokrywa więcej tkanki. Na implancie będziesz mieć skórę, tkankę piersi i mięśnie, a nie tylko skórę i gruczoł piersi, co zmniejszy prawdopodobieństwo wykrycia krawędzi implantu.

Niektórzy chirurdzy plastyczni umieszczają implant na wierzchu mięśnia, ale pod powięzią głęboką, lekko przezroczystą powłokę mięśnia.  Podpowięziowe umieszczenie implantów piersi będzie lepsze niż tuż pod skórą, ale nie tak dobre, jak pod mięśniem.

 

 • Pacjentka zbyt chuda

Jeśli jesteś naprawdę szczupła, możesz wyczuwać lub widzieć krawędź implantu piersi, nawet po umieszczeniu wkładek silikonowych  piersi pod mięśniami. Jest to bardzo rzadkie i zazwyczaj ktoś jest bardzo chudy, będzie miał ten problem.

Jeśli jesteś naturalnie szczupła, możesz być w tym odsetku pacjentek narażonych na ryzyko wyczucia lub zobaczenia krawędzi implantu piersi, szczególnie w obszarach klatki piersiowej, które nie mają tak dużego krycia mięśni piersiowych lub po bokach implantów piersi w okolicy pod pachami.

Mięsień piersiowy jest dość gruby u góry i pośrodku w pobliżu mostka. Cieńsza warstwa jest na dole piersi i po bokach. To wyjaśnia, dlaczego zazwyczaj pacjentka wyczuwa implanty lub widzi krawędzie po zewnętrznych bokach piersi.

 

 • Rozwijaj więcej mięśni

Przeciętna kobieta ma sporo mięśni do przykrycia implantu piersi i istnieją niewielkie szanse na marszczenie się lub fałdowanie. Jednakże, jeśli masz słabą muskulaturę ciała lub jeśli naturalnie masz małe mięśnie piersiowe, lub masz taką budowę klatki piersiowej, co spowoduje zniweczenie marzeń o pięknym nowym biuście. Posłuchaj swojego specjalistę i zapomnij o zabiegu lub posłuchaj porady i dostosuj się do tego, co zaproponuje chirurg plastyczny.

Jednak polecamy przed planowaną operacją wzmocnić mięśnie klatki piersiowej i dać sobie szansę na piękny oczekiwany efekt operacji powiększania piersi.

 

Jak skorygować marszczenie implantu po powiększeniu piersi?

Istnieją sposoby, alby poprawić ten stan. Obejmują one:

 • Przeszczep tłuszczu do piersi 
 • Zmiana umiejscowienia implantu znad mięśnia na pod mięsień
 • Wymiana implantów na mniejszy rozmiar
 • Wymiana implantów wypełnionych solą fizjologiczną na silikonowe

(specjalnie o tym piszemy, chociaż w Polsce mało spotykane są wkładki o takim wypełnieniu, ale czytają nas pacjentki polonijne, które w swoim miejscu zamieszkania mogą jeszcze napotkać ofertę takich implantów)

 • Zastosowanie przeszczepu tkanki lub innych metod wzmacniających skórę na implantach

Zastosowanie przeszczepu tkanki tłuszczowej możliwe jest tylko od pacjentek z tzw. ciałkiem. W innych przypadkach nie jest możliwe pobranie materiału-tkanki tłuszczowej od pacjentki i przeszczepienie jej w piersi. Czasem taki zabiegi przeniesienia tkanki tłuszczowej jest dla pacjentek zbawienną metodą, która przynosi dodatkowo satysfakcje z pozbycia się tłuszczyku z innych obszarów ciała.

Jednak samo marszczenie, jak i inne powikłania trzeba w pierwszej kolejności omówić ze swoim chirurgiem plastycznym. Konsultacje na grupach dyskusyjnych pozostawmy na inny czas, bo ten może zadziałać na niekorzyść pacjenta.

 

Pamiętaj, by do operacji powiększania piersi

 • wybrać specjalistę chirurgii plastycznej
 • poproś o pokazanie galerii przed i po zabiegowej
 • przygotuj pytania na konsultację i nie zapomnij zapytać o ewentualną interwencję w przypadku wystąpienia powikłania
 • polecamy wybierać specjalistów z listy polskiego towarzystwa chirurgii plastycznej

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY