Portal Chirurgia Plastyczna

Masaż w przykurczu torebki wokół implantu piersi, czyli jak pomóc w Capsular Contracture

Masaz przykurz torebkowy1
Czas czytania: 2 minut

 

Capsular Contracture to najczęstsze powikłanie po korekcji piersi implantami. Dlaczego się tworzy i czy można mu zapobiec? Czy istnieją sposoby, by nie doszło do kolejnej operacji? Pacjentki mają wiele pytań, których niestety nie zadają przed zabiegiem. Później siedząc na grupach internetowych doradzają sobie nawzajem i nie zawsze dobrze. Najlepszym źródłem informacji jest zawsze chirurg plastyczny.

Lekarz poinstruuje jak robić masaż

Czy możesz zgłosić się do lekarza w celu wykonania masażu leczniczego na przykurcz torebki?

Po zabiegu chirurg doradzi, jak masować piersi z implantami. Pokaże technikę masażu i wyjaśni, dlaczego jest to tak ważne w przykurczu torebki wokół implantu.

W większości przypadków masaż piersi powinien być wykonywany samodzielnie. Twój lekarz może nauczyć, jak to zrobić, ale biorąc pod uwagę, że musisz go wykonywać systematycznie codziennie, musisz nauczyć się robić go sama.

 

Jak zrobić masaż?

Porozmawiaj z lekarzem o tym, kiedy należy rozpocząć terapię masażem. Może się to różnić w zależności  od przypadku danej pacjentki. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie codziennej rutyny około tygodnia po operacji. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak bezpiecznie masować ten obszar. Jeśli nie są w stanie udzielić ustnych wskazówek, powinni być w stanie zapewnić materiały instruktażowe, takie jak broszura lub wideo.

 

Technika masażu

Oto kilka ogólnych technik, które mogą okazać się korzystne:

  • Złóż dłonie na górnej części piersi, po jednej lub obu na każdej piersi naraz. Wciśnij w dół przez kilka sekund, puść i powtórz. Wykonaj ten sam ruch, ale tym razem pchnij pierś do góry.
  • Przyciśnij piersi do środka klatki piersiowej, kładąc ręce po obu stronach. Przytrzymaj przez kilka sekund i powtórz.
  • Popchnij piersi w kierunku środka klatki piersiowej, tym razem przeciwną ręką (krzyżuj je poniżej piersi). Przytrzymaj i powtórz.
  • Połóż obie ręce pionowo po obu stronach piersi i ściśnij. Ucisk powinien być wystarczająco mocny, ale nie bolesny. Powtórz na drugiej piersi.
  • Chwyć ramię przeciwną ręką, tak aby łokieć nacisnął na piersi.

przykurcz torebkowy

Zdjęcia przedstawiają prawidłowy sposób wykonywania uciskania implantów piersi oraz ruchów mających na celu zapobieganie powstawaniu przykurczu torebki piersiowej. Ostatni rysunek w sekwencji pokazuje, jak należy nosić opaskę uciskową.

 

Lekarze zalecają energiczny masaż piersi:

  • trzy razy dziennie w pierwszym miesiącu po operacji
  • dwa razy dziennie w drugim miesiącu
  • raz dziennie przez resztę życia implantów

Dobrą zasadą jest masowanie jednorazowo przez co najmniej 5 minut. Chociaż zalecenia dotyczące częstotliwości i długości masażu mogą się różnić, lekarze zazwyczaj zgadzają się, że regularny masaż piersi jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania przykurczom torebki.

Masaż trzeba wykonywać dokładnie i nie bać się bólu, nie masować jedynie gruczołu i sutków, ale należy ruszyć implant. Chodzi właśnie o implant i jego kapsułę-tkankę wokół niego.

Masaż i samo istnienie przykurczu może być dla pacjentki bolesne, ale jest do wytrzymania. Twarda pierś jest spowodowana ściśnięciem nagromadzonych włókien.

Nauczenie się prawidłowego masowania piersi z implantami przynosi korzyści, ale nie gwarantuje to całkowitego wyeliminowania ryzyka przykurczu torebki.

 

Źródło: Foto Aesthetic Surgery Journal 

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY