Narkoza. Na samą myśl o narkozie, znieczuleniu ogólnym ze strachu jeżą się włosy na ciele. Czy należy się jej bać? Dlaczego nadal wśród pacjentów krążą mity o narkozie? Strach w tym przypadku ma wielkie oczy, zazwyczaj boimy się nieznanego. Anestezjolog, który będzie wprowadzał nas w sen bardzo dokładnie omówi z nami stan, w którym będziemy się znajdować. Pacjent musi rzetelnie przygotować się do zabiegu.
Kilka pytań
Dla mężczyzn tak jak i kobiet temat bardzo ważny. Czasem nie chcąc pokazać, że się po prostu obawiamy nie pytamy o nic i bazujemy co nam lekarz sam powie.
Na samą myśl o narkozie niejedną osobę przelatuje blady strach.
- Czy powinniśmy się obawiać narkozy?
- Jakie skutki niesie narkoza?
- Co wiemy o narkozie?
- Czy mam obawiać się powikłań?
- Czy się wybudzę?!!!
Wprowadzenie pacjenta w głęboki sen, podczas którego znoszone jest odczuwanie dolegliwości bólowych oraz pacjent w czasie zabiegu nic nie słyszy. Funkcje oddychania przejmuje maszyna -pacjent oddycha mieszaniną tlenu i gazów uspokajających, podawany jest lek zwiotczający mięśnie (przy wybudzaniu jest po prostu on zniesiony).
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Znieczulenie składa się z 4 podstawowych elementów:
- Analgezji -czyli zniesienia bólu
- Arefleksji -zniesienie wszelkich odruchów
- Atonii -zniesienie napięcie mięśni: pacjent nie ma żadnych odruchów, nie może oddychać (robi to za niego aparatura). Atonię wywołuje się przy pomocy środków zwiotczających -powoduje to ustanie/zwiotczenie większości mięśni w tym również tych odpowiadających za oddychanie
- Anestezja -stan wyłączenia wszystkich 4 czynności ustroju
Co robi anestezjolog?
Anestezjolog podaje leki przeciwlękowo-uspokajające, zakłada Venflon. Pacjent podłączany jest do kroplówki i następuje dożylne wstrzyknięcie leków nasennych i przeciwbólowych -ogólnie początki znieczulenia każdy pacjent odczuwa inaczej. Od momentu podania środka nasennego mija ok. 10 sekund do zaśnięcia. Często początek snu następuje po nabraniu paru głębszych wdechów przez maseczkę z gazem usypiającym. Intubacja jest charakterystyczną częścią narkozy.
Do tchawicy wprowadzana jest rurka intubacyjna dla zachowania drożność dróg oddechowych, przez nią wprowadzany jest oddech. Podłączenie pacjenta do aparatu do znieczulenia. Inna metoda, że pacjent głęboko śpi, oddycha sam -aparat do znieczulenia nie przejmuje funkcji oddychania. Stosuje się to w czasie krótkich zabiegów
Sen jest podtrzymywany podawanymi przez anestezjologa lekami dożylnie. Po zakończeniu znieczulenia rurka intubacyjna zostaje wyjęta, a pacjent wybudzony.
Wybudzanie…czego pacjenci boją się najbardziej przed poddaniem się narkozie. Wybudzenie trwa od godziny do trzech.
Ewentualne powikłania po znieczuleniu
- ból głowy
- nudności
- wymioty
- ból gardła
- chrypka
- trudności z otwieraniem oczu
- uszkodzenie tchawicy lub strun głosowych
- uszkodzenie uzębienia
- brak sił
- uczucie braku oddechu
- gorączka…
Pamiętajmy, by przed planowaną operacja dokładnie poinformować o wszystkim naszego anestezjologa. Niczego nie należy ukrywać zwłaszcza branych leków, używek, bo możemy narobić tylko sobie wielkich problemów. Anestezjolog poinformuje nas o ewentualnych powikłaniach, które mogą nastąpić, ale tezo tych, jakie mogą się przydarzyć, jeśli nie przyznamy się do brania, chociażby narkotyków.
Do zabiegu jesteśmy dopuszczeni po okazaniu dodatkowych badań zleconych nam przez specjalistę przed zabiegiem. Jeśli wyniki nie będą dobre i po analizie przez lekarza i anestezjologa zostaniemy wykluczeni z operacji, nie ma co się złościć na specjalistów, ale podziękować, że są tak wnikliwi w swojej pracy i dbają o nasze bezpieczeństwo. Zabieg lepiej przełożyć w czasie niż na siłę poddawać się u innego specjalisty, któremu może coś umknąć, bo konsekwencje niestety będzie ponosił pacjent.
Pamiętajmy, że Świadomy Pacjent to Bezpieczny Pacjent!
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.