Portal Chirurgia Plastyczna

Naturalne powikłania po plastyce brzucha, które mogą się przydarzyć

Naturalne powiklania po plastyce brzucha
Czas czytania: 2 minut

 

Często nie zdajemy sobie sprawy decydując się na plastykę brzucha, jakie powikłania niesie za sobą ten zabieg chirurgii plastycznej. Naturalne powikłania po Abdominoplastyce możemy porównać do innych po zabiegach chirurgicznych. Plastyka brzucha niesie za sobą przede wszystkim poprawę wizualną powierzchni brzusznej.

 

Najczęściej wykonywany zabieg

Plastyka brzucha jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Ma on głównie na celu podniesienie estetyki brzucha. Likwiduje różnorodne zniekształcenia powierzchni brzusznej spowodowane nadmierną wiotkością skóry, nadmierną ilością podskórnej tkanki tłuszczowej, zanikiem i wiotkością warstwy mięśniowej lub nadmierną ilością wewnątrzybrzusznej tkanki tłuszczowej, lub organomegalią (powiększony jeden lub więcej organów)

 

Naturalnymi powikłaniami po plastyce brzucha są

1. Obrzęk

Zazwyczaj do 48 h po zabiegu narasta a po tym czasie zaczyna ustepować. Obrzęk zanika od nadbrzusza po okolo miesiącu a najdłużej utrzymuje się w podbrzuszu nad blizną do kilku miesięcy w zależności od pacjenta

2. Zasinienia

Pojawiają się po około 2 dniach po operacji i utrzymują do 2-3 tygodni

3. Zaburzenia czucia

Może trwać do kilku miesięcy a w okolicy blizny najdłużej lub trwale.

4. Gromadzenie się płynu surowiczego

Płyn surowiczy występuje w ranie pooperacyjnej. Do 2 doby po zabiegu w ranie są dreny, które odprowadzają nagromadzony płyn. Często w badaniach kontrolnych w 1 i 2 tygodniu odciągany jest jeszcze z rany płyn surowiczy. W wielu przypadkach jest ten zabieg przeprowadzany wielokrotnie do 2-3 miesięcy po zabiegu operacyjnym.

5. Trwała blizna pooperacyjna

Pacjentki muszą być uprzedzone przez chirurga, że blizna swój ostateczny wygląd nabiera około roku po zabiegu. Po tym czasie powinna być w formie linii prostej, wąska, blada, miękka i być płaska.

6. Ból pooperacyjny

Uzależniony jest od naturalnego progu bólowego danej pacjentki. Uśmierzyć mogą go ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

7. Ogólne osłabienie

Występuje najczęściej do 2-3 dni po operacji. Do 2 tygodni pacjent wraca do normalnego funkcjonowania, ale praca fizyczna dopiero może być wdrażana po około miesiącu.

Opisane powyżej powikłania są naturalnymi i prawie każdym przypadku występującymi. Dobry specjalista wprowadzi pacjenta w tematykę przede wszystkim jego potencjalnego stanu po zabiegu a wnikliwy pacjent podczas konsultacji dopyta się o wszystkie szczegóły. Nie tylko sam zabieg i przygotowanie do niego powinien interesować pacjenta, ale również to, co będzie się z nim działo przez najbliższe miesiące po operacji. Jeśli podejdziemy do siebie i do zabiegu bardzo poważnie to efekt zabiegu będzie jak najbardziej nas zadowalający.

Źródło: Foto Bartek Wardziak

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY