Portal Chirurgia Plastyczna

Nie zaniedbuj nawet łagodnych zmian w piersiach. Gruczolakowłókniak (fibroadenoma)

Gruczolakowlokniak fibroadenoma
Czas czytania: < 1 minuta

 

Każda z nas badając sama swoje piersi ma zawsze nadzieje, że wszelkie zmiany nie będą jej dotyczyć. Życzymy wszystkim panią zdrowia, ale i zdrowego podejścia do swojego ciała. Kiedy jednak wyczujecie zmianę to natychmiast zgłoś się do specjalisty. Nie lekceważ swojego życia.

 

Nie zawsze diabeł taki straszny

Jednak do każdej wybadanej zmiany podejdź poważnie i nie zwlekaj z dalszą diagnozą.
Najczęściej są to zmiany łagodne, które występują pod postacią guzka tzw. gruczolakowłókniaka ( fibroadenoma)
Tworzy się on z rozrastającej tkanki gruczołowej oraz włóknistej. Kobiety między 18-35 rokiem życia najczęściej posiadają właśnie tę odmianę guzka, ale dojrzalsze panie również dostają taką diagnozę.

 

Czy guzek jest wyczuwalny, czyli gruczolakowłókniak (fibroadenoma)?

Guzka można bardzo łatwo wyczuć przez powłoki skórne. Umiejscawia się najczęściej w górnej zewnętrznej części piersi w okolicach sutka. Kobieta pod palcami wyczuwa nierówną, ale i bezbolesną postać guzka. Jest on elastyczny, łatwo przesuwalny i średnicy od 1 do 3 cm. Wielkością mogą dochodzić do rozmiaru orzecha włoskiego lub większego. Bardzo często jest w postaci mnogiej.

 

Jaki ma kształt gruczolakowłókniak (fibroadenoma) ?

Kształtem są zbliżone do owalnego lub jajowatego tworu o gładkiej, lub tzw. zrazikowatej powierzchni. Podczas cyklu miesięcznego nie zmieniają swojej wielkości i rzadko powodują ból.
Taka postać guzka w formie gruczolakowłókniaka jest usuwana chirurgicznie. Prosimy nie wpadać w panikę, nie ma tutaj ryzyka zachorowania na raka piersi. Decyzja lekarza o usunięciu guza jest zazwyczaj pokierowana tym, że zmiany takie mogą osiągać czasem wielkość 10-20 cm. U kobiet w ciąży lub w leczeniu estrogenami w postaci środków antykoncepcyjnych jest największe ryzyko powiększenia gruczolakowłókniaka.

Sam zabieg nie gwarantuje pacjentce, że nie pojawi się ono ponownie.
Dlatego też jest ważna kontrola u specjalisty w terminach przez niego wyznaczonych oraz regularna samokontrola piersi.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY