Portal Chirurgia Plastyczna

Operacja nosa latem?

rhinoplastyka operacj enosa korekcje nosa
Czas czytania: 3 minut

 

Operacja nosa latem to temat na wielu grupach czy forach internetowych. Pacjenci debatują jaka pora roku jest najlepsza, by poddać się zabiegowi korekcji nosa. Tyle ile osób zainteresowanych tyle dylematów, jednak zbliża się okres letni i podpowiemy kilka cennych wskazówek co do rhinoplastyki latem.

Korekcja nosa jest jedną z przewodnich procedru w chirurgii plastycznej na całym świecie. Polska nie odbiega statystykom i nasi chirurdzy plastycy również mają mnóstwo pacjentów zainteresowanych operacjami nosa. Można powiedzieć, że dziesiątki tysięcy potencjalnych pacjentów, którzy oblegają wszelki media dotyczace chirurgii plastycznej w wiekszości zainteresowani są przede wszystkim zmianami w obrebie nosa.

Polska chirurgia plastyczna idzie na równi ze światowymi trendami i wprowadza wszelkie nowe i innowacyjne techniki, które prowadzą do skrócenia czasu rekonwalescencji i zwiększenia szans na zadowolenie pacjenta. Chociażby istniejące od lat symulacje komputerowe, unowocześniane programy pomagają w niezwykle precyzyjnie określić przyszły wygląd pacjenta po zabiegu operacyjnym. Co daje większe zaufanie pacjentów do specjalistów chirurgii plastycznej.

 

Cenne wskazówki letniej rhinoplastyki

Czas ten wybierany jest zazwyczaj na urlopy, które pozwalają pacjentom na spokojne i bezstresowe przejście okresu samego zabiegu i rekonwalescencji. Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które ułatwią pacjentowi powrót po plastyce nosa do normalnego funkcjonowania.

 

  • Chroń swoją skórę przed słońcem

Po operacji nosa skóra w tym miejscu jest niezwykle wrażliwa na działania promieniowania ultrafioletowego (UV). Stan zapalny podczas gojenia może sprawić, że skóra będzie bardzo przeczulona na działanie słońca. Oparzenia słoneczne może powodować przebarwienia podczas procesu gojenia.

Unikaj ekspozycji na słońce. Jeśli już musisz wyjść zastosuj kapelusz osłaniający twarz, czapkę z daszkiem. Okres najbardziej newralgiczny to około 6 tygodni po zabiegu operacyjnym. W tym okresie polecane jest stosowanie kremów z jak najwyższymi filtrami przeciwsłonecznymi na nos a najlepiej na całą twarz.

 

  • Nie noś okularów przeciwsłonecznych

Tak każda ekspozycja na intensywne słońce podczas lata to utrapienie dla naszych oczu. Jednak po operacji nosa musimy zrezygnować z tej formy ochrony oczy przed blaskiem słonecznym. Okulary przeciwsłoneczne to dodatkowy ciężar dla nosa, który w tym okresie jest bezwzględnie zakazany podczas pierwszego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj zaleca się unikanie ciężkich okularów do miesiąca po operacji. Najlepiej słuchać zaleceń swojego chirurga plastycznego.

 

  • Nie pływać

Letnia kąpiel jest bardzo kusząca zwłaszcza w upalne dni, ale po korekcji nosa należy unikać zanurzania głowy pod wodą i nieważne czy to basen lub przepiękne ciepłe wody oceany. Chlor i słona woda mogą podrażnić kanały nosowe i zwiększyć podatność na infekcje. Jeśli już zdecydowaliśmy się na operacji i tak wielkie zmiany w wyglądzie naszej twarzy, musimy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić czas rekonwalescencji na dostosowanie się do zaleceń naszego specjalisty.

 

  • Unikać niektórych sportów

Sporty zwłaszcza te drużynowe (piłka siatkowa plażowa) to w okresie letnim świetne sposoby na spędzanie letniego czasu, ale utrzymanie super formy wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji zwłaszcza nosa. Podczas rekonwalescencji nie eksperymentujmy i pozostawmy na inny czas taką formę dbania o nasze ciało. Musimy zminimalizować ewentualność jakiegokolwiek urazu, nawet najdelikatniejsze nieoczekiwane dotkniecie może zniweczyć oczekiwany efekt.

 

  • Pić dużo wody

Nie musimy tłumaczyć zainteresowanym pacjentom, że picie po operacji jest bardzo ważne dla organizmu i pomaga w leczeniu szczególnie w upalne lato. O dobroczynności picia wody nie musimy przekonywać.

 

Korekcja nosa latem czy zimą?

Okres letni to czas kiedy zazwyczaj łatwiej jest nam uzyskać urlop od pracodawcy i zaszyć się gdzieś gdzie nie będziemy spokojnie przeczekać czas rekonwalescencji. Nawet lekki ubiór jest wielkim plusem, nie jesteśmy zmuszani do nakładania dodatkowych warstw ubrań co może skończyć się urażeniem zoperowanego nosa.

Czas letni nie zawsze będzie wybrany przez nas. Często zdarza się, że nasz specjalista chirurgii plastycznej ma tak obłożony kalendarz operacji i wpadamy po prostu w wolny termin nie mając na niego żadnego wpływu. Ważne, by podjąć decyzję świadomie i by decyzja wypłynęła od pacjenta, a nie by pod wpływem koleżanek z forum stwierdzić, że jest nam potrzebna ingerencja chirurga plastycznego.

 

Tak naprawdę termin i rozpatrywanie jaki czas jest najlepszy na operację to tylko nasze małe rozważania, bo często pacjenci pytają specjalistów kiedy jest najlepszy termin na zabieg. Nie ma na to odpowiedzi, bo decyzja o zabiegu nie powinna podlegać żadnym wpływom ani porom roku, ani innym sugestiom niepochodzącym z przemyślanych decyzji samego pacjenta.

Dodatkowo przypominamy, by przed wyborem specjalisty chirurgii plastycznej sprawdzić, czy istnieje na liście chirurgów plastycznych

Zadowolenie z efektów operacji plastycznej gwarantuje specjalizacja chirurgii plastycznej oraz doświadczenie chirurga. Znajdź takiego, który podczas konsultacji wzbudzi zaufanie, wszystko dokładnie wyjaśni i nie poczujesz, że jesteś zmuszony do natychmiastowej decyzji o terminie, bo inaczej będziesz długo czekał. Nawet jeśli kalendarz wybranego specjalisty jest zapchany a właśnie u tego chcesz siępoddać operacji to poczekaj cierpliwie na swój termin zabiegu.

Jeśli będziesz miał jeszcze przed zabiegiem pytania, spisz je i skontaktuj się ze swoim chirurgiem plastycznym, zapewniamy, że każdy specjalista dba o swoich pacjentów i odpowie na wszystkie nurtując pytania. Niepewność, brak informacji czy życie w domysłach prowadzi do konfliktu pacjent-specjalista a zła komunikacja na linii pacjent-lekarz również często leży po stronie samego pacjenta.

 

Życzę samych świadomych decyzji!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY