Portal Chirurgia Plastyczna

Operacyjne i nieoperacyjne metody leczenia otyłości

Operacyjne i nieoperacyjne metody leczenia otylosci
Czas czytania: 2 minut

 

Walczmy z otyłością, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Kilka kilogramów czasem wielu ludziom dodaje urody, ale bardzo duża nadwaga może niesamowicie komplikować codzienne życie. Musimy nauczyć się od wczesnych lat profilaktyki przeciw otyłości, by nie doprowadzać do walki z nią, bo dietami i samym wysiłkiem nie zawsze z nią wygramy. Wtedy wytaczana jest broń w postaci zabiegów chirurgicznych.

 

Z otyłością walczymy na wszystkie możliwe sposoby, ale niestety nie zawsze jest możliwe odchudzanie się na własną rękę. Na szczęście współczesna medycyna podaje nam pomocną dłoń.

Istnieje parę metod leczenia otyłości:

 

Metoda Gastric Bypass

– to zabieg polegający na odcięciu części żołądka w celu redukcji przyjmowania pokarmów. Metoda ta ogranicza pojemność żołądka i zmniejsza wchłanianie i dlatego jest skuteczna w odchudzaniu pacjentów. Trzeba pamiętać, że po zastosowaniu tej metody trzeba przyjmować witaminy czasami do końca życia. Ta metoda jest na stałe i jest raczej nie odwracalna.
Metoda Vertical Banded Gastroplastry – polega na podzieleniu żołądka na dwie części przy pomocy pionowego szwu, ograniczeniu przepływu pokarmu z mniejszej części do większej za pomocą opaski. Dzięki tej metodzie jest możliwe trwałe zmniejszenie przyjmowani pokarmu. Ta metoda jest odwracalna, tylko nie znacznie zmienia anatomię układu pokarmowego. Trzeba pamiętać, żeby przestrzegać diety, istnieje pęknięcie staplera.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Metoda Biliopancreatic Diversion

– polega na usunięciu 2/3 żołądka oraz podzieleniu jelita cienkiego na 3 części, gdzie dwie części tworzą trzecią. Zmiana biegu jelita cienkiego powoduje zmniejszenie wchłaniania wartości odżywczych, a zmniejszony żołądek nie przyjmuje większej ilości pokarmu. Pacjent powinien robić badanie krwi i przyjmować witaminy do końca życia. Po tej operacji zauważalny jest duży spadek wagi oraz długotrwały efekt utraty wagi. Oczywiście istnieją również wady tej metody: anemia, niedożywienie, niedobór witamin, biegunki, wzdęcia. Metoda ta jest tylko w części odwracalna.

 

Metoda Adjustable Gastric Band

– na żołądku umieszcza się opaskę, dzieląc go na dwie części górną i dolną. Zabieg ten wykonywany jest przeważnie metodą laparoskopową, ale również też metodą tradycyjną. Trzeba pamiętać, żeby nie zaciskać mocno opaskę ani ją za dużo nie rozluźniać, może to doprowadzić do jej przez ścianki żołądka i co za tym idzie do przyrostu wagi. Zaletą tej metody jest na pewno, że jest całkowicie odwracalna, jeżeli zakłada się laparoskopową, rekonwalescencja jest bardzo szybka. Wadami są wymioty, jeżeli jemy szybko i dokładnie nie przeżuwamy pokarmu, możliwe jest też wrośnięcie opaski, wymagane jest też bardzo ścisłe przestrzeganie diety.

 

Metoda BIB System

Jest zabiegiem nieoperacyjnym, trwa około 10-15 minut, w znieczuleniu dożylnym. Do żołądka wkłada się sondę z balonikiem, który po wypełnieniu sola fizjologiczną pozostawiany jest w żołądku. Balonik w każdej chwili można usunąć. Pacjent po kilku godzinach wraca do domu, otrzymując zalecenia i terminy wizyt kontrolnych. Po okresie 3-6 miesięcy balonik jest wyjmowany z żołądka również endoskopowo. Po założeniu balonika istnieje możliwość, że wystąpią nudności, wymioty, biegunki i skurcze. Pacjent musi pamiętać, żeby pokarmy spożywać wolno i bardzo dokładnie przeżuwać.

Pamiętajmy jednak, że istniejące metody leczenia otyłości mogą nam pomóc, ale tylko wtedy gdy sami będziemy stosować się do zaleceń lekarza. Utrata wagi, poprawa wyglądu to są atuty, które przekonują każdego, kto walczy z otyłością.
Szczupła sylwetka pozwala na więcej, taniec, sport już nie jest straszny, ale trzeba pamiętać o jednym… Róbmy wszystko dla swojego zdrowia świadomie!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY