Portal Chirurgia Plastyczna

Otoplastyka, czyli korekcja uszu-10 cennych porad

otoplastyka czyli korekcja uszu1
Czas czytania: 3 minut

 

Otoplastyka, czyli korekcja uszu to jeden z zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Rozważać decyzję o operacji możemy już nawet u dziecka, ale musi mieć skończone minimum 13 lat, kiedy to zakończy się okres intensywnego wzrostu chrzęstnego uszu.

Odstające uszy u dzieci

Problem korekcji uszu u dzieci to kwestia wyłapania odpowiedniego momentu zakończenia ucha, które dynamicznie rośnie do 12 roku życia. Spotkaliśmy się z zaleceniami specjalistów, by dziecko poddać zabiegowi około 7 roku życia przed pójściem do szkoły kiedy to następuje wielkie zderzenie z opinią otoczenia co dla dziecka czasem bywa bardzo bolesne. 

Ucho w tym wieku jest wykształcone prawie w 80-90%, ale sama operacja może zahamować jego dalszy wzrost oczywiście już z nadanym nowym kształtem. Obawy te rzutują często u różnych specjalistów chirurgii plastycznej na przesunięcie zabiegu po 13 roku życia dla zmniejszenia tej obawy. W tej kwestii prosimy o konsultację najlepiej przynajmniej z dwoma chirurgami plastycznymi i wybraniem dla swojego dziecka najlepszej opcji jako rodzic, ponosząc konsekwencje decyzji.

 

Dorosły odstający problem

U dorosłych jest już inna kwestia a polega ona na tym ze problem z uszami może zlikwidować u kazdego specjalisty chirurgii plastycznej i czasem dotyczy to tylko jednego ucha. Tutaj jest tylko problem u kogo zrobić operację i kiedy. Czasem dorośli boją się bólu a słysząc jeszcze, że nie będzie on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym rezygnują.

Nie jest tu potrzebne aż tak wielkie obciążenie narkozą organizmu, bo jest to dość drobny zabieg korekcyjny z całej oferty operacji plastycznych chirurgii plastycznej. Polecamy zgłosić się na konsultację do chirurga plastycznego co nie zobowiązuje nikogo, by natychmiast decydował się na zabieg i o wszystko wypytać u samego źródła. Pacjent może dowiedzieć się, że jego przypadek nie jest taki straszy jak mu się wydaje i szybko pozbyć kompleksów.

 

Rzadkie powikłania po operacji uszu

Obserwujemy wśród pacjentów wielkie zadowolenie i najmniej powikłań po zabiegu jeśli tylko pacjent przestrzega zaleceń pozabiegowych. Często okazuje się, że pacjent całe swoje życie był wyśmiewany, drwiono z niego zwłaszcza w okresie szkolnym i pierwsze co to schodząc o własnych siłach ze stołu operacyjnego o własnych siłach odczuwają wielką ulgę i dziwią, że wcześniej nie zdecydowali się na ten zabieg.

 

Jak wygląda rekonwalescencja po korekcji uszu?

Natychmiast po operacji pacjent już czuje ulgę, widzi natychmiast efekt zabiegu. Specjalista zakłada opatrunek lub opatrunki i daje zalecenia. Głowa owinięta delikatnymi bandażami jeśli zabieg dotyczył obu uszu jest w początkowym etapie podczas gojenia. Opatrunek pomaga również zmniejszyć obrzęk. 

 

Wskazówki na kolejne dni po operacji uszu

 1-3 dni po zabiegu

Po 24 h zazwyczaj usuwane są bandaże założone zaraz po korekcji uszu. Zakładana jest miękka opaska na głowę i zaleca się by pacjent nosił ją non stop lub jak najdłużej jest to możliwe przez około tydzień. Zazwyczaj w tym czasie schodzi opuchlizna.

 

 3 – 7 dni po zabiegu

W tym okresie pacjenci wracają do pracy, szkoły. Komfort po zabiegu zależy też od fryzury pacjenta, którą można pomóc sobie przysłonić opaskę. Aktywność fizyczna raczej jest wskazanie jej zminimalizowanie, by przypadkowo nie urazić sobie miejsc operowanych. Mogą czasem wystąpić siniaki, ale nie są one jakimś większym problemem i w niczym pacjentowi nie przeszkadzają.

 

 1-2 tygodnie po zabiegu

Całkowity komfort powraca do około 2 tygodni. U każdego pacjenta jest inaczej i uzależnione jest od stopnia korekcji uszu, od nastawienia. Po tym okresie pacjent już całkowicie cieszy się w wyglądu nowych skorygowanych uszu. 

 

3 miesiące po operacji

To okres, po jakim spokojnie możemy ocenić efekt korekcji uszu. Brak obrzęku, wygojona tkanka, warto wtedy zadbać o wizytę kontrolną u swojego specjalisty chirurgii plastycznej. 

W tym miejscu prosimy w imieniu chirurgów plastycznych, by pojawić się w gabinecie i dać sfotografować, by chociażby pacjent miał wgląd w ostateczny uszu. Specjalista zrobi dokładnie zdjęcia w takich pozycjach jak był pacjent fotografowanych przed zabiegiem. Pamiątka, ale też dla pacjenta to forma dokumentu i oceny pracy chirurga plastycznego. Warto o to zadbać.

 

 

 

5 cennych porad dotyczących Otoplastyki-Korekcji Uszu

 

  1. Utrzymuj głowę wysoko w pierwszych dniach po zabiegu. Pomaga to w szybszym zejściu siniaków i obrzęku. Użyj poduszek, aby utrzymać głowę uniesioną w nocy i śpij na plecach, aby uniknąć wywierania nacisku na uszy.
  2. Utrzymuj głowę chłodną i suchą przez pierwszy tydzień po operacji. Nie myj włosów ani nie używaj suszarek do włosów, szczególnie podczas noszenia bandaży. Po 48 godzinach możesz delikatnie umyć szamponem i pozwolić wodzie spływać po głowie.
  3. Lekarz poda leki, które złagodzą dyskomfort i pomogą w gojeniu. Używaj tych leków dokładnie zgodnie z zaleceniami.
  4. Unikaj sportów kontaktowych i intensywnej aktywności, dopóki uszy nie zagoją się całkowicie. Chociaż jest to łatwe dla większości dorosłych, dzieciom może być trudniej powstrzymać się od aktywnej zabawy. W tym miejscu rola rodzica, który wytłumaczy dziecku wszystko jest bardzo ważna.
  5. Bądź cierpliwy i miej realistyczne oczekiwania. Proces gojenia wymaga czasu, a twoje uszy nie przybierają ostatecznego wyglądu, dopóki się całkowicie nie zagoją. Odpocznij i daj sobie (lub swojemu dziecku) odpowiedni czas na rekonwalescencje.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY