Portal Chirurgia Plastyczna

Otyłość. Jak ją rozpoznać?

fb636a0a66a3120e7a3c1f66743038106aa06c93
Czas czytania: 2 minut

 

Otyłość dzielimy na różne rodzaje, które są zależne od miejsca rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Od dawna otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacji. Jeśli cierpisz na otyłość spróbuj określić jaki typ tej choroby występuje u ciebie. Gdzie jest największe skupisko tkanki tłuszczowej. Najlepszym wyjściem jest jednak zgłoszenie się do bariatry, specjalisty od otyłości.

 

Czy potrafisz rozpoznać u siebie lub bliskich otyłość? Czy patrzysz na siebie w różowych okularach?

Skracając swoje życie, wpędzając się w niepotrzebne kompleksy i problemy ze zdrowiem. Kiedy mówimy o otyłości i kiedy mamy udać się do lekarza na odpowiednie leczenie?
Czym jest otyłość? Na pewno trzeba ostro powiedzieć, że jest stanem patologicznym. Jednak ma swoje przyczyny.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Najczęstszym podłożem są tak zwane czynniki wewnętrzne, jak dziedziczność, po prostu mamy skłonność do otyłości po naszych przodkach.

Częstym podłożem są zaburzenia hormonalne.

 

Kiedy występują zaburzenia hormonalne?

  • w okresie klimakterium,
  • w przypadku podawania leków hormonalnych w dzieciństwie,
  • w schorzeniach reumatycznych,
  • w leczeniu niepłodności i w okresie ciąży u kobiet,
  • w okresie impotencji u mężczyzn,
  • przy chorobach astmatycznych i przewlekłych bronichtach, nerwowe, w ośrodku kory mózgowej powstają zaburzenia odczuwania sytości i łaknienia.

 

Tego typu zaburzenia powinny być leczone u specjalisty

  • Z obserwacji lekarzy wiemy, że istnieje powiązanie między otyłością a:
  • dostępnością produktów spożywczych, czyli spożywaniem zbyt dużych ilości kalorii
  • technizacją życia codziennego
  • patologią łaknienia
  • okresem rzucenia palenia
  • zakończeniem służby wojskowej przez młodych mężczyzn.

Zapotrzebowanie na kalorii dostarczane organizmowi powinny być uzależnione od typu pracy oraz ilości wykonywanego ruchu. Wiadomo, że im mniej się ruszamy tym mniej nasz organizm potrzebuje energii. Dlatego więc powinno wystrzegać się jedzenia z nudów. Bardzo często jest tak, że zmieniając upodobania np. zamiast spaceru jazda samochodem i zamiast schodów jazda windą nie zmieniamy swoich nawyków żywieniowych. Wtedy po krótkim czasie pojawiają się oznaki nadwagi.

 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na masę ciała wpływa:

– rodzaj pracy, jaką wykonujemy
– rozwój tkanki mięśniowej
– budowa naszego kośćca
– wiek
– proporcje ciała
– rodzaj produktów, jakie spożywamy
– i inne.

Kuchnia polska także nam nie sprzyja przy utrzymywaniu diet i odpowiedniej ilości kalorii w posiłkach. Spożywamy dużo mięsa i tłuszczów zwierzęcych, natomiast mało owoców i warzyw.
Czasami u ludzi występuje prosty nałóg jedzenia, „zajadanie” stresów czy depresji… Mając ciągły apetyt i zadając sobie przyjemność jedzeniem przysmaków, przekraczamy realne potrzeby naszego organizmu. Ucieczka w jedzenie staje się pocieszeniem i rekompensatą za nasze porażki życiowe.

Kontrolujmy swoją wagę a w razie problemów zgłaszajmy się do odpowiedniego specjalisty!!!! Mamy jedno życie i warto o nie dbać.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY