Portal Chirurgia Plastyczna

Plastyka brzucha i klasyfikacja do operacji. Sprawdź czy to zabieg dla ciebie

Plastyka brzucha i klasyfikacja do operacji
Czas czytania: 2 minut

 

Abdominoplasty, czyli plastyka brzucha jest najczęściej wykonywaną operacją przez doświadczonych chirurgów plastyków. Ma przede wszystkim na celu ukształtowanie ładnego konturu brzucha, likwidacja nadmiernej wiotkości skóry oraz mięśni i często usunięcie tkanki tłuszczowej. Operacja brzucha jest zbawienna zwłaszcza dla kobiet po ciążach

 

Abdominoplasty, czyli plastyka brzucha

Jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji w chirurgii plastycznej. Operacja najczęściej dotyczy pań, które zgłaszają się do chirurga plastyka by usunął im nadmiar skóry z powłok brzusznych. Tak to wygląda od strony pacjenta, który często nie ma pojęcia jak wygląda sam zabieg.
W tej części artykułu skupimy się na predyspozycjach do zabiegu plastyki brzucha. Nie każdy pacjent zostaje zakwalifikowany do operacji.

 

Brzuch i jego wygląd zależą od kilku czynników m.in.

– od szkieletu kostnego,

– rozpiętej na nim warstwy mięśniowo — powięziowej,

– budowy narządów wewnętrznych oraz

– zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej.

Kobiety często cierpią z powodu braku talii lub jej zaniku. Przyczyną jest przede wszystkim nadmierna wiotkość skóry, nadmierna ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, zanik oraz wiotkość mięśni i powięzi, nadmierna ilość wewnątrz brzusznej tkanki tłuszczowej lub organomegalia, czyli powodem są powiększone narządy.

 

Podczas zabiegu

Podczas zabiegu zostaje usunięta w nadmiarze skóra oraz zwiększone jej napięcie. Często pacjent posiada blizny pooperacyjne, które jeśli znajdują się w polu operacyjnym zostają zlikwidowane. Usunięta zostaje podskórna tkanka tłuszczowa, która znajduje się pod płatem skórnym przeznaczonym do wycięcia. W czasie abdominoplastyki zostaje zrekonstruowany mięsień prosty brzucha oraz jednocześnie zostaje usunięta przepuklina pępkowa. Rezultatem tego jest napięcie warstwy mięśniowo-powięziowej.

 

Klasyfikacja do zabiegu

Klasyfikacja pacjenta jest zależna od stanu, w jakim jest brzuch. Często przy nadmiernej wiotkości skóry jest ona tylko wycinana. Jeśli posiadasz słabo napięte mięśnie dokonuje się rekonstrukcji warstwy mięśniowo-powięziowej. Kiedy masz nadmiar tkanki tłuszczowej podskórnej zostaje ona usunięta przy usuwaniu płata skóry lub przez odessanie. Bardzo często zdarza się, że następuje decyzja o przemieszczeniu pępka co wiąże się z powyższymi opisami.

Twój ogólny stan zdrowia ma wielki wpływ na technikę operacji i w jakim stopniu będzie ingerencja chirurgiczna. W przypadku patologicznej otyłości chirurg plastyk usuwa jedynie nadmiar skóry ze względów jedynie lekarskich. Pacjenci z tym rodzajem otyłości są narażeni na większe ryzyko wystąpienia powikłań.
Obecność innych blizn pooperacyjnych zwłaszcza poprzecznych i podłużnych w nadbrzuszu może być punktem ograniczającym specjalistę do podjęcia się zabiegu.

Blizna po zabiegu abdominoplastyki umiejscawiana jest w punkcie najbardziej estetycznym. Ważne jest, by lekarzowi powiedzieć o tym bezpośrednio podczas planowania zabiegu.

Źródło: Foto Bartek Wardziak

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY