Portal Chirurgia Plastyczna

Skutki uboczne znieczulenia ogólnego (narkozy) to nie powikłania

Skutki znieczulenia ogolnego narkoza1
Czas czytania: 3 minut

Znieczulenie ogólne (narkoza) niesie za sobą skutki, które nie wolno mylić z powikłaniami, bo są to dwa odrębne tematy. Skutki narkozy pacjent odczuwa po wybudzeniu, ale pacjent musi pamiętać, że cały czas pozostaje pod opieką anestezjologa, który czuwa nad jego bezpieczeństwem. Anestezjolog to lekarz oceniający, monitorujący i nadzorujący opiekę nad pacjentem przed, w trakcie podając znieczulenie i po operacji.

 

Operacja w narkozie może być planowaną lub nagłą sytuacją w życiu każdego z nas. Skupmy się na planowanych zabiegach, które wymagają znieczulenia ogólnego np. podczas zabiegów chirurgii plastycznej.

 

Po co jest znieczulenie?

Operacja to ingerencja chirurgiczna, która musi być przeprowadzana w znieczuleniu. Rodzaj znieczulenia uzależniony jest od rodzaju zabiegu i zawsze pod kontrolą lekarza anestezjologa. Narkozę stosuje się w celu zapobieżenia odczuwania bólu podczas zabiegu. Pod opieką anestezjologa pacjent jest bardzo bezpieczny, ale skutki mogą wystąpić. Zazwyczaj są niewielkie, szybko przemijające, ale w niektórych przypadkach są bardziej poważne, na co anestezjolog przygotowuje pacjenta.

 

Jak zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych?

Znieczulenie ogólne przeprowadza lekarz anestezjolog, który specjalizuje się w anestezjologii, leczeniu bólu i medycynie intensywnej terapii. Najważniejsze dla pacjenta to słuchać swojego anestezjologa, wypytać o wszystko, co go interesuje. Nie wolno zatajać niczego przed lekarzem anestezjologiem.

Nadużywasz alkoholu, leków, narkotyków, musisz powiedzieć o wszystkim, bo to dla twojego zdrowia i życia cenne informacje. Anestezjolog to nie policjant. Jego zadaniem jest przeprowadzić znieczulenie w bezpieczny dla pacjenta sposób, by pacjent po narkozie odczuwał jak najmniej skutki, a już na pewno nie doszło do powikłań.

Przed samym zabiegiem spotkasz się z anestezjologiem dla omówienia twojego przypadku, zapyta o nawyki żywieniowe i styl życia. Wszystkie te informacje są ważne, bo lekarz musi przewidzieć jak zareagujesz na znieczulenie i musi podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Musisz odpowiedzieć na pytania, ale też zadać je. Warto przygotować się do takiego spotkania, by być pewnym, co cię czeka i uspokoić nerwy przed operacją.

 

Znieczulenie ogólne to jedno z rodzai znieczuleń

Istnieje 4 główne znieczulenia, które są stosowane zależnie od zabiegu. Istnieją również różne ryzyka skutków ubocznych w zależności od wariantu znieczulenia. Znieczulenie ogólne powoduje utratę świadomości pacjenta i niesie za sobą skutki uboczne. Dlatego anestezjolog monitoruje pacjenta przez cały zabieg i po nim, obserwuje i natychmiast działa.

 

Jakie skutki uboczne w znieczuleniu ogólnym?

 

  • Nudności i wymioty — występuje bardzo często jako skutek uboczny. Pojawia się w ciągu pierwszych kilku godzin lub dni po operacji i może być wywołany przez szereg czynników, takich jak lek, ruch i rodzaj operacji.
  • Dreszcze i dreszcze (hipotermia) — występują często u większości pacjentów, podczas odzyskiwania przytomność po operacji i mogą być związane z temperaturą ciała.
  • Ból gardła — po rurce umieszczonej w gardle, która pomaga oddychać, gdy jesteś nieprzytomny, może wywołać ból, dyskomfort gardła po jego usunięciu.
  • Majaczenie pooperacyjne — dezorientacja podczas odzyskiwania przytomności po operacji jest powszechna, ale u niektórych osób — szczególnie starszych pacjentów — dezorientacja może pojawiać się i znikać przez około tydzień. Możesz czuć się zdezorientowany i mieć problemy z zapamiętywaniem lub koncentracją.
  • Bóle mięśni — leki stosowane w celu rozluźnienia mięśni, aby można było włożyć rurkę do oddychania, mogą powodować ból.
  • Swędzenie — jest to częsty efekt uboczny po zastosowaniu jednego rodzaju leków przeciwbólowych, czasami stosowanych w znieczuleniu ogólnym.

 

Rzadko znieczulenie ogólne może powodować poważniejsze powikłania. O powikłaniach w innym artykule.

Skup się przed zabiegiem na tym, co mówią lekarze, a przed operacją pamiętaj dostarczyć wszystkie zalecone wyniki badań, a na rozmowę z anestezjologiem przygotuj sobie pytania, które chcesz mu zadać.

Słuchaj zaleceń i oddaj się spokojnie w ręce specjalistów. Polecamy też odpuścić sobie oglądanie materiałów z niewiadomego źródła dotyczących anestezji. Najlepszym centrum informacyjnym jest zawsze lekarz, który ma wykonać zabieg oraz lekarz anestezjolog.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY