Znieczulenie ogólne (narkoza) niesie za sobą skutki, które nie wolno mylić z powikłaniami, bo są to dwa odrębne tematy. Skutki narkozy pacjent odczuwa po wybudzeniu, ale pacjent musi pamiętać, że cały czas pozostaje pod opieką anestezjologa, który czuwa nad jego bezpieczeństwem. Anestezjolog to lekarz oceniający, monitorujący i nadzorujący opiekę nad pacjentem przed, w trakcie podając znieczulenie i po operacji.
Operacja w narkozie może być planowaną lub nagłą sytuacją w życiu każdego z nas. Skupmy się na planowanych zabiegach, które wymagają znieczulenia ogólnego np. podczas zabiegów chirurgii plastycznej.
Po co jest znieczulenie?
Operacja to ingerencja chirurgiczna, która musi być przeprowadzana w znieczuleniu. Rodzaj znieczulenia uzależniony jest od rodzaju zabiegu i zawsze pod kontrolą lekarza anestezjologa. Narkozę stosuje się w celu zapobieżenia odczuwania bólu podczas zabiegu. Pod opieką anestezjologa pacjent jest bardzo bezpieczny, ale skutki mogą wystąpić. Zazwyczaj są niewielkie, szybko przemijające, ale w niektórych przypadkach są bardziej poważne, na co anestezjolog przygotowuje pacjenta.
Jak zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych?
Znieczulenie ogólne przeprowadza lekarz anestezjolog, który specjalizuje się w anestezjologii, leczeniu bólu i medycynie intensywnej terapii. Najważniejsze dla pacjenta to słuchać swojego anestezjologa, wypytać o wszystko, co go interesuje. Nie wolno zatajać niczego przed lekarzem anestezjologiem.
Nadużywasz alkoholu, leków, narkotyków, musisz powiedzieć o wszystkim, bo to dla twojego zdrowia i życia cenne informacje. Anestezjolog to nie policjant. Jego zadaniem jest przeprowadzić znieczulenie w bezpieczny dla pacjenta sposób, by pacjent po narkozie odczuwał jak najmniej skutki, a już na pewno nie doszło do powikłań.
Przed samym zabiegiem spotkasz się z anestezjologiem dla omówienia twojego przypadku, zapyta o nawyki żywieniowe i styl życia. Wszystkie te informacje są ważne, bo lekarz musi przewidzieć jak zareagujesz na znieczulenie i musi podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Musisz odpowiedzieć na pytania, ale też zadać je. Warto przygotować się do takiego spotkania, by być pewnym, co cię czeka i uspokoić nerwy przed operacją.
Znieczulenie ogólne to jedno z rodzai znieczuleń
Istnieje 4 główne znieczulenia, które są stosowane zależnie od zabiegu. Istnieją również różne ryzyka skutków ubocznych w zależności od wariantu znieczulenia. Znieczulenie ogólne powoduje utratę świadomości pacjenta i niesie za sobą skutki uboczne. Dlatego anestezjolog monitoruje pacjenta przez cały zabieg i po nim, obserwuje i natychmiast działa.
Jakie skutki uboczne w znieczuleniu ogólnym?
- Nudności i wymioty — występuje bardzo często jako skutek uboczny. Pojawia się w ciągu pierwszych kilku godzin lub dni po operacji i może być wywołany przez szereg czynników, takich jak lek, ruch i rodzaj operacji.
- Dreszcze i dreszcze (hipotermia) — występują często u większości pacjentów, podczas odzyskiwania przytomność po operacji i mogą być związane z temperaturą ciała.
- Ból gardła — po rurce umieszczonej w gardle, która pomaga oddychać, gdy jesteś nieprzytomny, może wywołać ból, dyskomfort gardła po jego usunięciu.
- Majaczenie pooperacyjne — dezorientacja podczas odzyskiwania przytomności po operacji jest powszechna, ale u niektórych osób — szczególnie starszych pacjentów — dezorientacja może pojawiać się i znikać przez około tydzień. Możesz czuć się zdezorientowany i mieć problemy z zapamiętywaniem lub koncentracją.
- Bóle mięśni — leki stosowane w celu rozluźnienia mięśni, aby można było włożyć rurkę do oddychania, mogą powodować ból.
- Swędzenie — jest to częsty efekt uboczny po zastosowaniu jednego rodzaju leków przeciwbólowych, czasami stosowanych w znieczuleniu ogólnym.
Rzadko znieczulenie ogólne może powodować poważniejsze powikłania. O powikłaniach w innym artykule.
Skup się przed zabiegiem na tym, co mówią lekarze, a przed operacją pamiętaj dostarczyć wszystkie zalecone wyniki badań, a na rozmowę z anestezjologiem przygotuj sobie pytania, które chcesz mu zadać.
Słuchaj zaleceń i oddaj się spokojnie w ręce specjalistów. Polecamy też odpuścić sobie oglądanie materiałów z niewiadomego źródła dotyczących anestezji. Najlepszym centrum informacyjnym jest zawsze lekarz, który ma wykonać zabieg oraz lekarz anestezjolog.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.