Portal Chirurgia Plastyczna

Szczepienia przed operacją plastyczną przed WZW B, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu B!

df576889351d4612cc00e9cbd392d93d1234b7f9
Czas czytania: 2 minut

 

WZW typu B, czyli wirusowe zapalenie wątroby zagraża nam nawet przy najdrobniejszych zabiegach np. dentystycznych. Osoby myślące o zabiegu chirurgicznym powinny wcześniej przygotować się do operacji i pobrać szczepionkę w trzystopniowym systemie 1-3-6, najczęściej preferowany i dla pacjenta łatwy do zapamiętania. Po drugiej dawce można spokojnie iść na zabieg.

 

Kiedy jesteś narażony?

Podczas nawet najdrobniejszego zabiegu jesteśmy narażeni na WZW B. Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną o bardzo poważnych powikłaniach. Jednak możemy się ochronić szczepionką, która znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla noworodków, młodzieży i pracowników służby zdrowia. Osoby nieobjęte programem szczepień bezpłatnych również powinny poddać się szczepieniu, bo korzyść z nabycia odporności przeciw tej groźnej chorobie, znacznie przewyższa dyskomfort przy podawaniu szczepionki oraz jej koszt finansowy. Nie mamy się nad czym zastanawiać, a zwłaszcza kiedy chcemy poddać się zabiegowi upiększającemu…. niefortunne powikłanie jakim jest WZW typu B, jest nieadekwatne do oczekiwanych efektów po zabiegowych.

 

Przybliżmy dokładniej co to takiego WZW typu B.

Wirus zapalenia wątroby typu B przenoszony jest wraz z zakażoną krwią lub innymi płynami ustrojowymi.
Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas wykonywania zabiegów medycznych lub kosmetycznych, wstrzykiwania narkotyków oraz w czasie stosunków płciowych.
Ostre WZW B objawia się złym samopoczuciem, wzrostem temperatury ciała i bólem brzucha, a następnie żółtaczką. Jednak niektóre zakażenia mogą być bezobjawowe. WZW B może prowadzić do rozwoju niewydolności wątroby. Najpoważniejszymi powikłaniami choroby są marskość wątroby i rak tego narządu.

 

Jak się chronić przed WZW B ?

Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B zabezpieczają szczepionki zawierające rekombinowany materiał genetyczny wirusa (Engerix-B, H-B-Vax II, Hepavax-Gene). Szczepienie służące uodpornieniu przeciw zakażeniu wirusem typu B figuruje w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla noworodków, młodzieży w wieku 14-15 lat oraz pracowników służby zdrowia.

U noworodków pierwsza dawka szczepienia jest podawana w ciągu 24 godzin od urodzenia, następnie po 6 tygodniach i po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Szczepienie gimnazjalistów jest również wykonywane w trzech dawkach, drugą dawkę podaje się po miesiącu od podania dawki pierwszej, a trzecią po 6 miesiącach (schemat szczepienia 0; 1; 6 miesięcy). Pracownikom służby zdrowia, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie, co 5 lat podaje się szczepienie przypominające.

Szczepienie przeciwko WZW B jest również zalecane u osób przygotowywanych do planowych zabiegów operacyjnych. Pełny cykl szczepienia obejmuje podanie trzech dawek w schemacie: 0; 1; 6 miesięcy. Przed operacją należy przyjąć przynajmniej dwie dawki szczepienia, a zabieg powinien być przeprowadzony najwcześniej po 2 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy konieczne jest uzyskanie szybkiej ochrony przed zakażeniem HBV, u osób dorosłych, można zastosować szczepienie w schemacie 0; 1; 21 dni. W takich przypadkach wymagane jest podanie dawki przypominającej po 12 miesiącach od pierwszej dawki.

 

Kto powinien być szczepiony?

Wszyscy powinniśmy rozważyć decyzje o tym szczepieniu. Szczepieniu powinni poddać się zwłaszcza przewlekle chorzy oraz osoby o wysokim ryzyku zakażenia (np. bliscy nosicieli wirusa czy turyści wyjeżdżający do krajów o dużej zachorowalności na WZW B). Po szczepieniu przeciwko WZW B u 95% ludzi wytwarzana jest liczba (tzw. miano) przeciwciał chroniąca przed zakażeniem przez około 10 lat.

Ponieważ wytwarzanie przeciwciał może być zmniejszone u osób przewlekle chorych (z niewydolnością nerek, nosicieli HIV, biorców przeszczepów), w celu uzyskania pewności uodpornienia u takich osób po szczepieniu powinno oznaczać się miano przeciwciał.
Przeciwwskazania do zastosowania szczepionki przeciwko WZW B są uczulenie na jej składniki oraz ostre infekcje. Po szczepieniu może wystąpić ból i obrzęk w miejscu podania oraz bóle mięśniowe i gorączka.
Przemyśl czy nie warto zaszczepić się przed zabiegiem…. by móc cieszyć się efektem, którego oczekujesz niż mieć powikłanie po wszczepiennym zapaleniu WZW typu B!!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY