Portal Chirurgia Plastyczna

Test na HIV jako badanie przed zabiegiem coraz częściej wymagane

Test na HIV
Czas czytania: 3 minut

 

Wydaje się, że temat HIV odszedł ostatnimi czasy na dalszy plan. Czy już opanowaliśmy wiedzę o tym wirusie? Czy po prostu oswoiliśmy się z nim? Istnieje test, który wykrywa jego obecność. Często zdarza się, że jest wymagany przez niektórych lekarzy przed zrobieniem zabiegu. Czy jest to przesada, strach a może po prostu zdrowe podejście lekarza?

 

Myśląc, że temat nas nie dotyczy, bo nie jesteśmy z kręgu grupy ryzyka, może kosztować nas zdrowie i nasze bezcenne życie.
Zapewne to dobry moment, by robiąc podstawowe badania potrzebne do zabiegu,  zrobić sobie  test na obecność HIV. Czyż nie lepiej żyć spokojnie?

 

Kto może zarazić się HIV?

Każdy i nie ma znaczenia, jaką religie wyznajesz i jakiej jesteś orientacji seksualnej, jaką masz płeć, jaką pracę wykonujesz.  Uprawiający sex, mający styczność z krwią są narażeni na zakażenie. Jedynie wiedza i jeszcze raz wiedza zapewni zminimalizowanie możliwości zakażenia HIV.

 

Test wykrywający obecność HIV

Test wykrywa obecność lub brak przeciwciał anty-HIV w naszej krwi. Przeciwciała wytwarzane są przez nasz system immunologiczny, jako odpowiedź organizmu na zakażenie. Mają za zadanie zwalczanie wszelkich czynników chorobowych. Test to jest stwierdzenie, czy nasz organizm wyprodukował przeciwciała-reakcję na obecność HIV.
Test nie stwierdza AIDS, nie da też odpowiedzi czy jesteśmy zarażeni HIV. Gdy zostanie wykryty HIV, test nie daje nam odpowiedzi, kiedy może rozwinąć się AIDS.

 

Na czym polega test na HIV?

Test polega na badaniu próbki krwi pobranej zazwyczaj z żyły na przedramieniu. Próbkę krwi przesyła się następnie do laboratorium w celu przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał HIV. Wyniki testu znane są zwykle po upływie tygodnia, choć niektóre przychodnie oferują możliwość odebrania wyników badania już następnego dnia. Są to badania anonimowe …można też wykonać je też bezpłatnie w niektórych placówkach, lecz czas oczekiwania jest dłuższy.

 

Co oznacza wynik testu?

Negatywny wynik testu

Oznacza to, że przeciwciała HIV nie zostały wykryte w organizmie.
Jednak nie zawsze znaczy to, że nie jesteś zakażony HIV. Potrzebny jest okres około dwóch do trzech miesięcy, aby przeciwciała HIV wytworzyły się w naszym organizmie w ilości wykrywalnej testami laboratoryjnymi. Czasami trwa to nawet jeszcze dłużej. Ze względu na tę specyficzną sytuację należy poczekać z wykonaniem testu lub — gdy test został już wykonany — może zaistnieć potrzeba powtórzenia tego badania. Nie zakładaj z góry, że nie jesteś zakażony, dopóki nie potwierdzi tego wynik testu.

 

 

Pozytywny wynik testu (potwierdzony testem Western blot)

Oznacza to, że przeciwciała HIV zostały wykryte w Twojej krwi i nastąpiło zakażenie HIV.
Osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu, będzie już zakażona przez całe życie.

Pozytywny wynik testu nie wskaże, kiedy dana osoba zachoruje na AIDS.
Pozwoli jednak w sposób fachowy prowadzić monitoring systemu odporności tego człowieka oraz zastosować leczenie, które będzie opóźniał o postęp choroby i chroniło pacjenta przed innymi infekcjami.

plakat AIDS

 

 

Test jest badaniem dość drogim, patrząc na inne analizy laboratoryjne. Wymagany jest u niektórych lekarzy w Polsce przed zabiegiem i nie ma co się obrażać na medyka, ponieważ zdarzają się pacjenci, którzy czują się dotknięci sugerowaniem niektórych schorzeń. Żyjemy w świecie, gdzie nie możemy przewidzieć gdzie i kiedy może dojść do zakażenia nie tylko HIV, ale i innymi chorobami a zdrowie jest najważniejsze.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY