Operacje plastyczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) to temat ciekawy dla wielu pacjentów. Gdzie się zgłosić, by uzyskać istotne informacje na ten temat? Jak długo czekamy na termin zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej? Jakie zabiegi objęte są refundacją oraz czy w moim przypadku jest to możliwe? Gdzie znajdę listę placówek, które wykonują takie zabiegi. Na te wszystkie pytania odpowiedział nam Narodowy Fundusz Zdrowia.
Operacje plastyczne refundowane z ramienia NFZ to temat wciąż powracający. Pacjenci nie wiedzą, gdzie szukać informacji a przekazywane na forach są czasem po prostu źle interpretowane. Jak zawsze staramy się mieć informacje z pierwszej reki i staramy się je zdobywać jak najrzetelniej i jak najszybciej. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować za szybką reakcję ze strony Biura Komunikacji Społecznej NFZ.
Zadaliśmy kilka pytań, na które dostaliśmy bardzo szybką odpowiedź.
-
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej w ramach NFZ?
-
Jak długo pacjent musi czekać na taki zabieg?
-
Gdzie pacjent znajdzie wykaz placówek, które wykonują zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej refundowane przez NFZ?
-
Czy jeśli okaże się, że zabieg musi być rozleglejszy lub że można go połączyć, to dodatkowe opłaty leżą po stronie pacjenta?
-
Czy istnieje wykaz zabiegów (lista) z zakresu chirurgii plastycznej, które podlegają refundacji?
Poniżej odpowiedź Biura Komunikacji Społecznej NFZ
W związku z Pani pytaniem z 12 sierpnia 2019 r. dotyczącym, możliwości finansowania zabiegów chirurgii plastycznej w ramach środków publicznych, proszę przyjąć poniższe informacje.
Kompetencje Narodowego Funduszu Zdrowia określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1510 z późn. zm.), zgodnie z którą zadaniem NFZ jest finansowanie osobom uprawnionym świadczeń opieki zdrowotnej w ramach środków publicznych, których warunki udzielania określone są przez odpowiednie rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Na podstawie art. 15 ust.1 ww. ustawy świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Na podstawie art. 31d ww. ustawy Minister Zdrowia określił w drodze rozporządzeń w poszczególnych zakresach świadczeń wykazy świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. 2016 poz. 694) wskazuje w § 3 ust. 2, że zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne są świadczeniami gwarantowanymi określonymi w części I załącznika nr 1 wyłącznie, jeżeli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia.
Aby otrzymać świadczenie w ramach NFZ, najlepiej udać się do poradni chirurgii plastycznej (uzyskawszy wcześniej skierowanie od lekarza np. podstawowej opieki zdrowotnej), gdzie lekarz specjalista podejmie decyzję w sprawie dalszego leczenia. Skierowanie na szpitalny zabieg chirurgii plastycznej może wystawić też specjalista — ortopeda, neurolog, dermatolog, a nawet psychiatra — jeśli problem zdrowotny pacjenta jest źródłem psychicznych problemów. Lekarz wystawiający skierowanie do szpitala, nie musi być lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli działającym na podstawie umowy z NFZ, może to być lekarz „prywatny”.
Wykaz wszystkich procedur szpitalnych gwarantowanych, w tym z zakresu chirurgii plastycznej, znajduje się w rozporządzeniu.
Wykaz procedur z zakresu chirurgii plastycznej
Fundusz finansuje tylko wymienione w rozporządzeniu zabiegi. Nie ma podstawy prawnej do współpłacenia przez pacjenta za dodatkowe, nieujęte w rozporządzeniu świadczenia.
Wykaz oddziałów szpitalnych, udzielających świadczeń z zakresu chirurgii plastycznej, wraz z przybliżonym czasem oczekiwania — w wyszukiwarce na stronie NFZ:
Wykaz oddziałów szpitalnych oraz przybliżone terminy oczekiwania
Nie ma rejonizacji, każda z wymienionych w wykazie placówek jest do dyspozycji ubezpieczonego. Po rejestracji telefonicznej pacjent ma dwa tygodnie na dostarczenie/dosłanie oryginału skierowania do szpitala.
Biuro Komunikacji Społecznej
Centrala NFZ
Miejmy świadomość, że refundacje z NFZ to temat zawsze bardzo poczytny wśród potencjalnych pacjentów i zapotrzebowanie na dofinansowanie zabiegów czeka długa kolejka, która często odstrasza pacjentów. Jednak są takie przypadki, kiedy warto poczekać i nie zniechęcać się dalekimi terminami.
Wiele osób decydujących się na operację plastyczną refundowaną nie ma na względzie, tylko poprawienia walorów estetycznych, ale jakości swojego życia. Pacjenci mający głównie problemy z wyglądem z racji wad wrodzonych, wypadków mogą starać się o refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia!

Istnieje możliwość refundacji zabiegów lub konsultacji z chirurgiem plastykiem. NFZ zrefunduje zabiegi, które są wykonywane w placówkach, z którymi ma podpisana umowę…ale…
Refundacja dotyczy tylko;
1. zabiegi ze względu na wady wrodzone.
2. zabiegi ze względów na urazy.
3. zabiegi ze względów chorobowych.
4. zabiegi ze względów na wynik leczenia choroby…
- można starać się o refundacje np. w przypadku zniekształcenia (np.nosa) w wyniku wypadku.
- mogą starać się panie, które cierpią z powodu dużego biustu, co grozi zmianami w kręgosłupie…refundacja mastopexii, ale nie późniejszego powiększenia implantami! Tutaj droga troszkę dłuższa, potrzebna jest opinia od neurologa po ortopedę i czekanie w kolejce do zabiegu.
- Mogą panowie, którzy mają problem z biustem….NFZ refunduje ginekomastie!!!
- najczęściej NFZ refunduje zabiegi chirurgi plastycznej usuwania blizn po oparzeniach.
Pamiętajmy, że starania o refundacje NFZ zaczynamy od otrzymania skierowania lekarza.
Nie ma możliwości przebycia zabiegu i dopiero starania się o zwrot kosztów przez NFZ. Dlatego w pierwszej kolejności zgłaszamy się do lekarza, który kieruje nas do odpowiedniego specjalisty, by ten zakwalifikował pacjenta do zabiegu. Operacje plastyczne są ogólnie refundowane przede wszystkim ze względu na poprawę zdrowia i funkcjonalności w życiu codziennym, a nie tylko ze względów lepszego samopoczucia.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.