Portal Chirurgia Plastyczna

Wykaz zabiegów chirurgii plastycznej refundowanych przez NFZ, oddziałów szpitalnych i terminów oczekiwania

NFZ refundacje operacji plastycznych 1
Czas czytania: 4 minut

Operacje plastyczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) to temat ciekawy dla wielu pacjentów. Gdzie się zgłosić, by uzyskać istotne informacje na ten temat? Jak długo czekamy na termin zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej? Jakie zabiegi objęte są refundacją oraz czy w moim przypadku jest to możliwe? Gdzie znajdę listę placówek, które wykonują takie zabiegi. Na te wszystkie pytania odpowiedział nam Narodowy Fundusz Zdrowia.

Operacje plastyczne refundowane z ramienia NFZ to temat wciąż powracający. Pacjenci nie wiedzą, gdzie szukać informacji a przekazywane na forach są czasem po prostu źle interpretowane. Jak zawsze staramy się mieć informacje z pierwszej reki i staramy się je zdobywać jak najrzetelniej i jak najszybciej. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować za szybką reakcję ze strony Biura Komunikacji Społecznej NFZ.

 

Zadaliśmy kilka pytań, na które dostaliśmy bardzo szybką odpowiedź.

  1. Jak wygląda kwalifikacja do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej w ramach NFZ?

  2.  Jak długo pacjent musi czekać na taki zabieg?

  3. Gdzie pacjent znajdzie wykaz placówek, które wykonują zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej refundowane przez NFZ?

  4. Czy jeśli okaże się, że zabieg musi być rozleglejszy lub że można go połączyć, to dodatkowe opłaty leżą  po stronie pacjenta?

  5. Czy istnieje wykaz zabiegów (lista) z zakresu chirurgii plastycznej, które podlegają refundacji?

 

Poniżej odpowiedź Biura Komunikacji Społecznej NFZ


 

W związku z Pani pytaniem z 12 sierpnia 2019 r. dotyczącym, możliwości finansowania zabiegów chirurgii plastycznej w ramach środków publicznych, proszę przyjąć poniższe informacje.

 

Kompetencje Narodowego Funduszu Zdrowia określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1510 z późn. zm.), zgodnie z którą zadaniem NFZ jest finansowanie osobom uprawnionym świadczeń opieki zdrowotnej w ramach środków publicznych,  których warunki udzielania określone są przez odpowiednie rozporządzenia Ministra Zdrowia.

 

Na podstawie art.  15  ust.1 ww.  ustawy świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych  w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Na podstawie art. 31d   ww. ustawy Minister  Zdrowia  określił w drodze rozporządzeń w poszczególnych zakresach świadczeń  wykazy świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń  gwarantowanych  z zakresu leczenia szpitalnego.

 

Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. 2016 poz. 694) wskazuje w § 3 ust. 2,  że zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne są świadczeniami gwarantowanymi określonymi w części I załącznika nr 1 wyłącznie, jeżeli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia.

 

Aby otrzymać świadczenie w ramach NFZ, najlepiej udać się do poradni chirurgii plastycznej (uzyskawszy wcześniej skierowanie od lekarza np. podstawowej opieki zdrowotnej), gdzie lekarz specjalista podejmie decyzję w sprawie  dalszego leczenia. Skierowanie na szpitalny zabieg chirurgii plastycznej może wystawić też specjalista — ortopeda, neurolog, dermatolog, a nawet psychiatra — jeśli  problem zdrowotny pacjenta jest źródłem psychicznych problemów. Lekarz wystawiający skierowanie do szpitala, nie musi być lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli działającym na podstawie umowy z NFZ, może to być lekarz „prywatny”.

 

Wykaz wszystkich procedur szpitalnych gwarantowanych, w tym z zakresu chirurgii plastycznej, znajduje się w rozporządzeniu.

Wykaz procedur z zakresu chirurgii plastycznej

 

Fundusz finansuje tylko wymienione w rozporządzeniu zabiegi. Nie ma podstawy prawnej do współpłacenia przez pacjenta za dodatkowe, nieujęte w rozporządzeniu świadczenia.

 

Wykaz oddziałów szpitalnych, udzielających świadczeń z zakresu chirurgii plastycznej, wraz z przybliżonym czasem oczekiwania — w wyszukiwarce na stronie NFZ:

Wykaz oddziałów szpitalnych oraz przybliżone terminy oczekiwania

 

Nie ma rejonizacji, każda z wymienionych w wykazie placówek jest do dyspozycji ubezpieczonego. Po rejestracji telefonicznej pacjent ma dwa tygodnie na dostarczenie/dosłanie oryginału skierowania do szpitala. 

Biuro Komunikacji Społecznej

Centrala NFZ


Miejmy świadomość, że refundacje z NFZ to temat zawsze bardzo poczytny wśród potencjalnych pacjentów i zapotrzebowanie na dofinansowanie zabiegów czeka długa kolejka, która często odstrasza pacjentów. Jednak są takie przypadki, kiedy warto poczekać i nie zniechęcać się dalekimi terminami.

Wiele osób decydujących się na operację plastyczną refundowaną nie ma na względzie, tylko poprawienia walorów estetycznych, ale jakości swojego życia. Pacjenci mający głównie problemy z wyglądem z racji wad wrodzonych, wypadków mogą starać się o refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia!

Operacje plastyczne refundowane
Operacje plastyczne refundowane

Istnieje możliwość refundacji zabiegów lub konsultacji z chirurgiem plastykiem. NFZ zrefunduje zabiegi, które są wykonywane w placówkach, z którymi ma podpisana umowę…ale…

 

 

Refundacja dotyczy tylko;

1. zabiegi ze względu na wady wrodzone.
2. zabiegi ze względów na urazy.
3. zabiegi ze względów chorobowych.
4. zabiegi ze względów na wynik leczenia choroby…

 

  • można starać się o refundacje np. w przypadku zniekształcenia (np.nosa) w wyniku wypadku.
  • mogą starać się panie, które cierpią z powodu dużego biustu, co grozi zmianami w kręgosłupie…refundacja mastopexii, ale nie późniejszego powiększenia implantami! Tutaj droga troszkę dłuższa, potrzebna jest opinia od neurologa po ortopedę i czekanie w kolejce do zabiegu.
  • Mogą panowie, którzy mają problem z biustem….NFZ refunduje ginekomastie!!!
  • najczęściej NFZ refunduje zabiegi chirurgi plastycznej usuwania blizn po oparzeniach.

 

Pamiętajmy, że starania o refundacje NFZ zaczynamy od otrzymania skierowania lekarza.

Nie ma możliwości przebycia zabiegu i dopiero starania się o zwrot kosztów przez NFZ. Dlatego w pierwszej kolejności zgłaszamy się do lekarza, który kieruje nas do odpowiedniego specjalisty, by ten zakwalifikował pacjenta do zabiegu. Operacje plastyczne są ogólnie refundowane przede wszystkim ze względu na poprawę zdrowia i funkcjonalności w życiu codziennym, a nie tylko ze względów lepszego samopoczucia.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY