Portal Chirurgia Plastyczna

Wykorzystanie wizerunku pacjenta. Zdjęcia przed i po zabiegu

Zdjecia przed i po zabieg
Czas czytania: 3 minut

 

Zdjęcia przed i po zabiegu to nieodzowny element w praktyce medycznej od chirurgii plastycznej, medycynę estetyczną a na stomatologii czy bariatrii kończąc. Fotorelacja jest bardzo ważnym etapem. Jest przejrzystą i niezakłamaną relacją z zabiegu, którego efekty można porównać ze stanem sprzed działań lekarza. Zdjęcia są wizytówką specjalisty, ale czy wizerunek pacjenta możne zostać wykorzystany?

 

Nie powinno być zabiegu bez zrobienia zdjęć pacjentowi i szczegółowego wyjaśnienia wszystkich wątpliwości oraz możliwości w danym przypadku. Chirurdzy plastyczni zawsze poprzedzają operację fotografowaniem pacjenta i jest im to bardzo pomocne, w porównaniu jak wygląd poprzedzał efekt zabiegu. Twarz, piersi lub inne części ciała, które będą podlegały zabiegowi, powinny być wcześniej sfotografowane, by później wraz z pacjentem omówić zabieg oraz ewentualne niechciane efekty po zabiegowe.

 

Który specjalista robi zdjęcia przed i po zabiegu?

Oprócz chirurgów plastycznych w każdej dziedzinie medycznej gdzie dochodzi do korekcji ciała, specjaliści powinni robić zdjęcia. Nie jest to tylko fanaberia i zbieranie efektów swojej pracy dla lekarzy, ale przede wszystkim jest to dla pacjenta sygnał, że trafił w odpowiednie ręce, gdzie w razie potrzeby będzie mógł porównać stan sprzed operacji, jak i po zabiegu.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Niestety pacjenci bardzo szybko zapominają, jak wyglądali przed zabiegiem, nie pamiętają, z jakimi defektami urody zgłosili się do lekarza i jak wyglądali przed operacją. Jest to przedziwny fenomen wśród pacjentów, ale często spotykany. Pacjentowi zamazuje się w pamięci obraz wyglądu po ingerencji medycznej, ale często również zdarza się, że jest niezadowolony z obecnego i staje się bardzo roszczeniowy wobec specjalisty.

Fotorelacja zabiegowa pacjenta jest w takich przypadkach bardzo potrzebna, by pacjent przypomniał sobie swój dawniejszy wygląd. Mała czy duża zmiana po jakimś czasie wydaje się nic niewnosząca w wygląd a czasem porównanie zdjęć przed i po zabiegu może pacjenta powstrzymać przed kolejnymi próbami zmian, które być może w jego przypadku są wystarczające.

Zdjęcia, które robi pacjentowi lekarz, zostają w kartotece pacjenta i jeśli pacjent nie wyrazi zgody pisemnej, to specjalista nie ma prawa umieszczać ich np. na swojej stronie internetowej. Wizerunek pacjenta jest chroniony prawem.

 

Zawsze pisemna zgoda

LEKARZ ZAWSZE MUSI UZYSKAĆ PISEMNĄ ZGODĘ NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU PACJENTA !!!

Pacjent po zabiegu czy to chirurgii plastycznej, czy medycyny estetycznej zawsze przechodzi fazy, czy aby korekcja, której się poddał, przyniosła efekt, czy jest widoczna zmiana na lepsze. Takie dylematy to normalny etap, ale kiedy pacjent zaczyna doszukiwać się problemów, to fotogaleria stworzona przed zabiegiem jest dla specjalisty podstawą do rozmowy o efektach jego pracy. Niestety każdy z nas jest inny i ma inne podejście do tych samych spraw. Pacjent często doszukuje się problemów, a w tym pomagają mu pseudo fora, na których wypowiadają się osoby niemające zielonego pojęcia i prawa oceny pracy lekarza.

 

Jeśli czujesz się niezadowolony z efektu

Jeśli czujesz się niezadowolony z efektu, to nie siedź na forach, które tylko wzniecają bardziej wątpliwości, tylko zgłoś się do swojego specjalisty i z nim przedyskutuj swoje obawy. Zdjęcia są podstawą, na której będzie opierała się wasza rozmowa. Lekarz robi zawsze wszystko tak, by pacjent był w pełni zadowolony z jego pracy.

Trudne chwile, które przychodzą na pacjenta po zmianie, powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym, a nie osobami trzecimi, a zwłaszcza anonimowymi ekspertami z internetu. Fotografia powinna pomóc w zrozumieniu przemiany, która zachodzi w miejscu poddanym korekcji. Pacjent musi odczekać, kiedy minie obrzęk, poschodzą siniaki, które nie zawsze się pojawiają.

Musi minąć czas określonych przez specjalistę, by zgłosić się na kolejną konsultację już po zabiegową, gdzie z obu stron pacjent-lekarz będzie można racjonalnie ocenić efekty. Dokumentacja fotograficzna jest jednym z najlepszych punktów oceny.
Często dzięki takiej fotorelacji pacjent wreszcie dostrzega poprawę swojego wyglądu.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY