Znieczulenie ogólne, czyli narkoza nas przeraża. Czy znieczulenie ogólne jest czymś, czego powinniśmy się obawiać? Poznaj cały proces wprowadzania w narkozę. Strach przed nieznanym to objaw u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli znieczulenia ogólnego.
Na samą myśl o narkozie niejedną osobę ogarnia blady strach.
-
Czy powinniśmy się obawiać?
-
Jakie skutki niesie narkoza?
-
Co wiemy o narkozie?
Co to jest narkoza?
Anestezjolog przed zabiegiem opowie, jak będzie wszystko wyglądać, byś spokojnie poddał się operacji. Wprowadzenie pacjenta w głęboki sen, podczas którego znoszone jest odczuwanie dolegliwości bólowych. Pacjent w czasie zabiegu nic nie słyszy. Funkcje oddychania przejmuje maszyna. Wdychana mieszanina tlenu i gazów uspokajających oraz podawany lek powodują zwiotczenie mięśni (przy wybudzaniu jest po prostu on zniesiony).
Znieczulenie składa się z 4 podstawowych elementów:
- Analgezji -czyli zniesienia bólu
- Arefleksji -zniesienie wszelkich odruchów
- Atonii -zniesienie napięcie mięśni: pacjent nie ma żadnych odruchów, nie może oddychać (robi to za niego aparatura). Atonię wywołuje się przy pomocy środków zwiotczających -powoduje, to ustanie/zwiotczenie większości mięśni w tym również tych odpowiadających za oddychanie
- Anestezji -sen
Jak to się odbywa wprowadzanie w narkozę?
Anestezjolog podaje leki przeciwlękowo-uspokajające, zakłada Venflon. Pacjent podłączany jest do kroplówki i następuje dożylne wstrzyknięcie leków nasennych i przeciwbólowych. Ogólnie początki znieczulenia każdy pacjent odczuwa inaczej.
Od momentu podania środka nasennego mija ok. 10 sekund do zaśnięcia. Często początek snu następuje po nabraniu paru głębszych wdechów przez maseczkę z gazem usypiającym.
Intubacja jest charakterystyczną częścią narkozy. Do tchawicy wprowadzana jest rurka intubacyjna dla zachowania drożność dróg oddechowych, przez nią wprowadzany jest oddech. Podłączenie pacjenta do aparatu do znieczulenia.
Inne metody narkozy
Inna metoda. Pacjent głęboko śpi, oddycha samodzielnie, a aparat do znieczulenia nie przejmuje tej funkcji. Stosuje się to w czasie krótkich zabiegów.
Sen jest podtrzymywany podawanymi przez anestezjologa lekami drogą dożylną. Po zakończeniu znieczulenia rurka intubacyjna zostaje wyjęta, a pacjent wybudzony.
Wybudzanie z narkozy. Czy się obudzę?
Czego pacjenci boją się najbardziej przed poddaniem się zabiegowi w narkozie? Pełne wybudzenie trwa od około godziny do trzech. Pamiętaj, że na każdym etapie narkozy jesteś pod ścisłą obserwacją anestezjologa oraz całej ekipy medycznej uczestniczącej w zabiegu. Nie zawsze pacjent odzyskuje w pełni świadomość na sali operacyjnej, może rozmawiać z anestezjologiem i nie pamiętać tego. Dalsza opieka nad pacjentem jest na sali operacyjnej pooperacyjnej.
Jakie powikłania mogą nastąpić ?
Objawy powikłania, które zazwyczaj mijają do kilku godzin po wybudzeniu z narkozy.
- ból głowy
- nudności
- wymioty
- ból gardła
- chrypka
- trudności z otwieraniem oczu
- uszkodzenie tchawicy lub strun głosowych
- uszkodzenie uzębienia,
- brak oddechu
- gorączka
Nie zatajaj niczego przed anestezjologiem
Pamiętajmy, by przed planowaną operacja dokładnie poinformować o wszystkim naszego anestezjologa. Niczego nie ukrywać zwłaszcza branych leków, używek. Wypełniając kwestionariusz bądź szczery!
Do planowanego zabiegu jesteśmy dopuszczeni po okazaniu dodatkowych badań zleconych przez specjalistę!
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.