Portal Chirurgia Plastyczna

Zwiotczenie lub pęknięcie implantu jako powikłania po operacji piersi

zwiotczenie implantu
Czas czytania: 2 minut

 

Pęknięcie lub zwiotczenie implantu po zabiegu powiększania piersi nie zdarza się często. Pacjentka jednak powinna być poinformowana o możliwości wystąpienia takiego powikłania. Ciężko je rozpoznać i tylko po specjalistycznym badaniu, jakim jest badanie radiologiczne, które można dokładnie określić rozpoznanie. Jakie są przyczyny pęknięcia lub zwiotczenia implantu? Czy zagraża życiu pacjentki?

 

Powikłanie, czyli w tym przypadku pęknięcie lub zwiotczenie implantu piersi, zdarza się niezmiernie rzadko.
Jak pacjentka może rozpoznać pęknięcie implantu?
Niestety może je tylko podejrzewać a ze swoimi obawami podzielić się ze swoim chirurgiem plastykiem, który natychmiast w razie podejrzenia po zbadaniu zaleci badanie radiologiczne.

 

Jakie mogą być przyczyny pęknięcia lub zwiotczenia implantu?

  • przede wszystkim do uszkodzenia nie dochodzi często! Implanty wypełnione żelem lub jeszcze spotykane implanty wypełnione solą fizjologiczną, mogą być uszkodzone fabrycznie. To wręcz nie możliwe, ponieważ wszystkie wkładki przechodzą przez ścisłą kontrolę jakości u producenta.
  • implant mógł ulec uszkodzeniu podczas operacji. Powodem może być niewłaściwe obchodzenie się z wkładką.
  • obkurczanie torebki inaczej kontraktura kapsułkowa lub torebka łącznotkankowa, która silne zaciska się na implancie.
  • urazy
  • zbyt silny masaż lub manipulacja w obrębie implantu
  • czasem zbyt wielki ucisk podczas badania mammograficznego (pacjentka musi poinformować o implantach)
  • zdarzały się przypadki gdzie doszło do przebicia implantu podczas biopsji piersi (poznałam pacjentkę, która została pozostawiona z tak uszkodzonym implantem przez swojego specjalistę!)

Operacja piersi z użyciem implantów nie kończy się na wyjściu z kliniki z pięknymi piersiami. Niestety wiele pacjentek nie ma świadomości, że czeka je kilka miesięcy, kiedy to biust będzie dochodził do właściwego i tego ostatecznego kształtu. Zmiany i odpowiednia pielęgnacja a co za tym idzie również odpowiednie traktowanie piersi.

Trzeba uważać, by nie dochodziło do wielogodzinnego ucisku na implant, chociażby przez biustonosz, który jest nieodpowiednio dobrany do wielkości. Urazy mogą być spowodowane uprawianiem sportu wyczynowego, tutaj również dobry chirurg poinformuje pacjentkę o konieczności dobrania dobrego sportowego stanika, który nie tylko będzie chronił nowy biust, ale i był wygodny.

Niekiedy pacjentka nie ma wpływu na uszkodzenie implantu, ale kiedy tylko podejrzewa, że taka sytuacja mogła nastąpić to natychmiast powinna zgłosić się do swojego chirurga i nieważne czy miała operację miesiąc temu, rok czy 5 lat temu!!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY