Portal Chirurgia Plastyczna

Lista pytań i tematów do chirurga plastyka o zabieg liposukcji

Chirurgia plastyczna pytania
Czas czytania: 5 minut

 

Podczas konsultacji chirurg plastyczny powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, obejrzeć miejsce ewentualnej operacji, postawić diagnozę i zalecić najbezpieczniejszy dla pacjenta plan. Na wizytę przygotuj listę pytań. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się do trzech chirurgów.

Pytania w gabinecie chirurgii plastycznej podczas konsultacji u specjalisty padają zawsze, ale czy w pełni oddają to, czego pacjent, chce się dowiedzieć na prawdę? Czy pacjent potrafi w ferworze emocji podjętej decyzji o zmianach myśleć racjonalnie i zadać pytania, które

 

Pytania i tematy

Podajemy listę pytań do chirurga plastyka dotyczącą liposukcji. Pytania o odsysanie tkanki tłuszczowej jest wiele, ale które są najważniejsze? Podpowiadamy, bo wiemy, jak ważna jest sama konsultacja, która przypominamy, nie jest bezpłatna i warto wykorzystać czas poświęcony przez specjalistę pacjentowi do ostatniej minuty.

Przykładowa lista może być przez pacjenta dowolnie korygowana wedle jego wiedzy i orientacji w wątku. Jest to tylko zarys najpotrzebniejszych informacji, które ułatwią przygotowanie do zabiegu oraz zapewnią bezpieczeństwo, jak najlepszy efekt zabiegu.

Najważniejsze pytania i tematy co sprawdzić podczas konsultacji

 

1. Specjalizacja

Sprawdź podczas konsultacji, jaką specjalizację posiada wybrany lekarz. Specjalizacja to podstawowe kryterium wyboru specjalisty do wykonania danego zabiegu. Gwarantuje ona, że satysfakcja pacjenta z efektu będzie taką, jaką oczekuje.

 

2. Czy jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej

Przynależność do towarzystwa w danej specjalizacji gwarantuje pacjentowi, że wybrany medyk posiada specjalizację, a nie tylko np. doktorat a jest całkowicie daleki od chirurgii plastycznej. Pacjent ma pewność, że lekarz nie jest wykluczony z grona specjalistów, a jeśli tak powinien wprost zapytać, dlaczego nie ma go na liście towarzystwa.

 

3. Czy posiada certyfikaty?

Warto sprawdzić, czy wybrany specjalista ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego zabiegu. Mając na uwadze kryteria, jakimi kierują się często pacjentki, szukając chirurga plastycznego, warto mieć na uwadze, że w takich procedurach medycznych jak liposukcja jest bardzo ważne doświadczenie. Tak samo poszerzanie wiedzy specjalisty.

 

4. Doświadczenie specjalisty

Zapytaj specjalistę o jego doświadczenie. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań a pytanie zignorowane, świadczy o tym, jakie podejście ma wybrany lekarz do pacjenta. Coś, co może być kolejnym setnym powielonym pytaniem dla lekarza, dla pacjenta jest informacją z pierwszej ręki, a odpowiedź jest gwarantem tego, co przeczytał na stronie kliniki czy w innych miejscach w internecie.

W tym miejscu apelujemy kolejny raz do specjalistów, by nie zbywali swoich pacjentów, bo to dzięki nim egzystujecie w swoim zawodzie, zwłaszcza prowadząc prywatne praktyki. Pytania o doświadczenie nie musi być wścibstwem czy brakiem poszanowania, ale zwyczajną obawą o swoje zdrowie i efekt operacji.

 

5. Gdzie będzie przeprowadzona operacja?

Zadaj pytanie o samo miejsce, gdzie ma być przeprowadzony zabieg. Czy będzie to gabinet, czy sala operacyjna kliniki? Zainteresuj się, jak wygląda sama procedura przyjęcia pacjenta w dniu zabiegu, jak masz się przygotować i kiedy przybyć na miejsce?

 

6. Dokładnie wypytaj czy nadajesz się na pacjenta do zabiegu liposukcji

Nie jest to operacja, która jest odwracalna w skutkach, a na efekt również musisz poczekać i masz być o tym dokładnie poinformowany. Wypytaj o rekonwalescencję po zabiegu, bo często pacjenci lekceważą sam fakt ważnych zaleceń lekarza, a często pacjenci niestosujący się do nich nie osiągają upragnionych efektów.

 

7. Specjalista musi poinformować pacjenta, co go czeka po operacji

Sam zabieg jak będzie przeprowadzany, powinien być nakreślony ogólnie. Nikt poza lekarzami nie zrozumie dokładnej procedury przeprowadzonego zabiegu i pacjent nie musi znać szczegółów każdego kroku podczas operacji. Pacjent wymaga od lekarza, by ten zajął się nim w jak najlepszy sposób, by uzyskać nie tylko piękny, wymarzony efekt, ale musi zaufać specjaliście pod względem bezpieczeństwa jego życia.

 

8. Zapytaj o metodę liposukcji w twoim przypadku

Często zdarza się, że jeden zabieg ma różne metody przeprowadzania w tym przypadku odsysanie tkanki tłuszczowej. Dopytaj się, jaką metoda jest najlepsza w twoim przypadku. Pamiętaj, jeśli zdasz się na swojego specjalistę, to musisz zaufać jego doświadczeniu oraz umiejętnością. Zaufanie to podstawa, ale by je zbudować pacjent musi zadać wiele pytań dla rozwiania swoich wątpliwości.

 

9. Powikłania po liposukcji

Niezwykle delikatny temat. Pamiętaj, że specjalista twierdzący, że nie ma zagrożenia wystąpienia powikłań, najzwyczajniej w świecie kłamie. Takich specjalistów radzimy unikać jak ognia. Im większe doświadczenie, tym większa świadomość specjalisty w ich istnienie.

Dlatego naciskamy w naszych przekazach, by podejmować decyzje, o jakichkolwiek zmianach świadomie, bo nie istnieje czynność medyczna, która nie niesie za sobą możliwości wystąpienia powikłań. Wiedza specjalistów, doświadczenie po prostu niesie za sobą umiejętność niedopuszczenia do ich zaistnienia, a jeśli już takowe się zdarzy, potrafią zniwelować skutki jego powstania oraz zdołają szybko zainterweniować!

 

10. Zapytaj o rekonwalescencję po liposukcji

Jak długo może potrwać? Jakie objawy mogą niepokoić, a które są naturalnym następstwem zabiegu liposukcji? Jak się stosować do zaleceń i o to, co się stanie, jeśli nie zastosujesz się do wytycznych.

Wielu pacjentów po operacji jest przewrażliwiona i cały czas chce być kontakcie z lekarzem, który przeprowadził zabieg, a to czasem nie jest możliwe. Przy wypisie z kliniki pacjent otrzymuje zalecenia, które ma bezwzględnie przestrzegać oraz kontakt w razie potrzeby. Dobrze przeprowadzona konsultacja ma na celu uzyskanie jak największej wiedzy dla pacjenta, ale również specjalista ma po niej obraz pacjenta co do podejścia do zabiegu.

Jeden potrzebuje większej empatii a inna osoba bardzo konkretnych informacji. Kontakt z kliniką i specjalistą jest bardzo ważny po zabiegu, ale nie nadużywaj go, nie obrażaj, jeśli lekarz nie odpowie natychmiast na zadane pytania, ma zapewne innych pacjentów, przeprowadza operacje lub zwyczajnie ma wolne. Nie zamartwiaj się, osoba wyznaczona do kontaktu z pacjentem ma na celu ocenę sytuacji i jeśli uzna, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy, to zapewniamy, że ją dostaniesz!

 

11. Finanse

Zapytaj o wszystkie koszta związane z operacją, by nie zdarzyło się w dniu operacji lub przy wypisie, że dostajesz rachunek, który opiewa na sumy, o których nie miałeś jako pacjent zielonego pojęcia. W cenie zazwyczaj zawarte jest już wszystko, ale czasem pacjent musi dodatkowo dopłacić za ubranie uciskowe po zabiegu, które jest niezbędnym elementem etapu liposukcji. Dopytaj dokładnie o pobyt, o wyżywienie, które w niektórych klinikach jest dostosowywane do preferencji pacjenta itp. Wiem, że to mogą być dość krepujące pytania, ale lepiej zadać najgłupsze naszym zdaniem pytanie.

 

12. Leki

Zapytaj specjalistę o wpływ leków, które przyjmujesz. Najlepiej mieć przy sobie listę tych leków, suplementów. Podejrzewam, że lekarz wyprzedzi twoje pytanie, ale jesteśmy tylko ludźmi, więc pamiętaj zadać to pytanie. Leki, które przyjmujesz, muszą być skonsultowane również z najważniejszą osobą, czyli anestezjologiem. Czasem bywa tak, że na zalecony okres przed zabiegiem muszą być ostawione lub ich dawka zmniejszona, ale do tego wszystkiego pamiętaj, by włączyć swojego specjalistę, który zalecił medykamenty.

 

13. Przebyte zabiegi

Pytanie o zabiegi, które pacjent przeszedł. Nie wolno niczego zatajać, bo to wszystko ma wpływ na przyszły efekt zabiegu oraz na bezpieczeństwo pacjenta. Zatajanie informacji przez pacjenta to oszukiwanie samego siebie a czasem może to doprowadzić do wielkich problemów. Specjalista musi wiedzieć wszystkim, by podjąć odpowiednią decyzję, która może zaważyć na twoim życiu, jego pracy. Konsekwencje nieodpowiednich kroków podjętych na tym etapie, może ponieść wiele osób nie tylko ty jako pacjent.

 

14. Powiedz, dlaczego chcesz się poddać zabiegowi

Zostaniesz zapytany o cel zabiegu, dlaczego została podjęta taka decyzja. Pacjenci zazwyczaj już w pierwszych słowach opowiadają, dlaczego znaleźli się w gabinecie chirurga. To nie jest zawracanie głowy, jeśli opowiadasz specjaliście, z jakiego powodu chcesz zmian. Lekarz może zadać pytanie, czy nie jesteś zmuszonych przez inne osoby do zabiegu. Musisz być świadomym pacjentem, który podejmuje sam decyzje i wie, jakie są konsekwencje zabiegu.

 

15. Zdjęcia

Bardzo wielu specjalistów prosi o przesłanie zdjęć tuż przed konsultacją, ale w gabinecie robione są te najważniejsze, bez retuszu (pacjenci bardzo często troszkę przekształcają fotki, rozumiemy, ale to, że pacjent zrobi zdjęcie w lepszym świetle, bo się wstydzi swojego prawdziwego wizerunku, niestety nie pomaga w ocenie). Dlatego podczas konsultacji lekarz robi zdjęcia, które obrazują prawdziwy problem, z jakim zgłosił się pacjent.

 


Słowo od redakcji

Bardzo ważne, aby zrozumieć wszystkie aspekty zabiegu, któremu chcemy się poddać. Nie ma w tym nic złego, że czujesz niepokój, zdenerwowanie, obawy i sam stres przed rozebraniem się przed obcą osobą. Jeśli wybrałeś specjalistę, mamy nadzieję, że świadomie i nie pod wpływem emocji, to jedyne co możesz jeszcze zrobić to zaufać i pytać o wszystko.

Konsultacja nie wiąże się z przymusem operacji, ta decyzja powinna nastąpić po konsultacji, jeśli musisz mieć czas na przemyślenie tego, co usłyszałeś. Nikt nikogo nie zmusza do natychmiastowej decyzji i
Specjalista chirurgii plastycznej rozumie swojego pacjenta i nie namawia, ale omawia z pacjentem problem, zabieg i efekty operacji. Ty jako pacjent masz ostatnie słowo. Niech to będzie decyzja podjęta tylko przez ciebie i oceniona z twojej perspektywy. Zabiegi chirurgii plastycznej a w tym liposukcją nie należą do tanich zabiegów, ale również nie są to zabiegi odwracalne. Efekty nosi pacjent.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!
Call Now ButtonDLA PACJENTÓW/LEKARZY